Podwiązanie jajowodów – na czym polega, wskazania i przeciwwskazania

Podwiązanie jajowodów - na czym polega, wskazania i przeciwwskazania

Podwiązanie jajowodów – na czym polega, wskazania i przeciwwskazania

Podwiązanie jajowodów to zabieg chirurgiczny. Jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Na czym polega? Jakie są wskazania i przeciwwskazanie do jego wykonania? Jakie są skutki podwiązania jajowodów?

Podwiązanie jajowodów – na czym polega?

Podwiązanie jajowodów (kobieca sterylizacja) jest zabiegiem chirurgicznym. Jego celem jest zaburzenie drożności jajowodów, dzięki czemu zostaje zablokowana droga plemnikom, jak i komórce jajowej. W związku z tym nie może dojść do zapłodnienia. Zabieg można wykonać na kilka sposobów np. dzięki laparoskopii czy przy interwencji chirurgicznej (laparoskopowe podwiązanie jajowodów).

Podwiązanie jajowodów to jedna z najskuteczniejszych form antykoncepcji. Według wskaźnika Pearla jej efektywność wynosi aż 0,5. Oznacza to, że w przeciągu roku ze 100 przebadanych kobiet tylko 0,5 zaszło w ciążę po podwiązaniu jajowodów.

Po wykonanym zabiegu następuje okres rekonwalescencji. Trwa on około 3 miesięcy, jednak jest to zależne od metody, którą została przeprowadzona operacja.

Podwiązanie jajowodów – wskazania

Podwiązanie jajowodów prowadzi do trwałego ubezpłodnienia kobiety. W związku z tym według polskiego prawa nie może zostać wykonane na życzenie pacjentki. Głosi o tym art. 156. § 1. kk: „Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci: pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia (…) podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.  Co ciekawe w Polsce można przeprowadzić zabieg podwiązania nasieniowodów u mężczyzn (wazektomię), który ma taki sam cel antykoncepcyjny.

Podwiązanie jajowodów można przeprowadzić jedynie z powodów medycznych. Zabieg jest możliwy w sytuacji, gdy istnieje ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia kobiety przy następnej ciąży, a także gdy występuje możliwość choroby genetycznej u dziecka. Podwiązanie jajowodów dopuszcza się również, gdy kobieta jest poddana cesarskiemu cięciu, a kolejna taka ingerencja jest związana z wystąpieniem niebezpiecznych powikłań.

Podwiązanie jajowodów – przeciwwskazania

Jak widnieje wyżej, podwiązania jajowodów w Polsce nie wykonuje się na żądanie pacjentki. Jednak warto zaznaczyć, że zabieg można legalnie wykonać za granicą np. w Niemczech, Czechach czy na Słowacji.

Głównym przeciwwskazaniem do podwiązania jajowodów jest chęć pacjentki do posiadania biologicznego potomstwa w przyszłości. Chociaż zespolenie jajowodów lub zapłodnienie in vitro jest opcją dla niektórych osób, nie można zagwarantować sukcesu, a koszt może być istotną barierą.

Różne metody podwiązania jajowodów niosą ze sobą indywidualne ryzyko chirurgiczne. Niektóre pacjentki mogą nie kwalifikować się jako dobre kandydatki do operacji brzusznych lub laparoskopowych (np. przez otyłość). Sterylizacja nie może zostać wykonana technikami zamykania za pomocą zacisków lub pierścieni, jeśli jajowody są nieprawidłowej budowy. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest również sytuacja, w której znieczulenie niesie ze sobą ryzyko.

Proces decyzji dotyczącej podwiązania jajowodów musi być dokładnie przemyślany. Doradzając pacjentkom w zakresie podwiązania jajowodów, należy wyjaśnić, że zabieg jest trwały i ma być nieodwracalny. Należy omówić alternatywy, takie jak długo działające odwracalne środki antykoncepcyjne. Pacjentki muszą również rozumieć szczegóły samej procedury i wszelkie związane z nią zagrożenia, a także ryzyko i korzyści ze znieczulenia. Poradnictwo powinno obejmować dyskusję na temat ryzyka niepowodzenia i ciąży pozamacicznej. Ponieważ podwiązanie jajowodów nie chroni przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową, pacjentki powinni stosować antykoncepcję mechaniczną nawet po sterylizacji. Wreszcie zarówno lekarze, jak i pacjentki muszą być świadomi wszelkich lokalnych przepisów lub regulacji dotyczących sterylizacji.

Podwiązanie jajowodów – skutki

Przede wszystkim skutkiem sterylizacji jest trwała niepłodność kobiety. W większości przypadków jest to proces nieodwracalny. Sukces ponownego udrożnienia jajowodów szacuje się na około 30% przypadków. Nie oznacza to jednak, że nie można mieć biologicznie dzieci. Nadal możliwe jest zapłodnienie metodą in vitro.

Ta metoda antykoncepcji nie jest powiązana z żadnymi zmianami hormonalnymi. Nie wpłynie na zmiany w cyklu miesiączkowym, nie powoduje wahań nastrojów, przedwczesnej menopauzy, spadku libido czy pogorszenia się jakości stosunków seksualnych.

Do skutków ubocznych sterylizacji kobiecej zalicza się możliwość wystąpienia ciąży pozamacicznej. Ryzyko jest wyższe u kobiet, u których przeprowadzono podwiązanie jajników metodą elektrokoagulacji. Pozostałe powikłania dotyczą sposoby przeprowadzenia samego zabiegu m.in. zakażenia rany, wystąpienia krwawienia czy reakcji alergicznej.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »