, Wskaźnik Pearl’a. Co to jest i dlaczego jest tak ważny?, Naturalna PłodnośćWskaźnik Pearl’a – co to takiego?

Ważnym kryterium wyboru odpowiedniej metody antykoncepcyjnej jest jej skuteczność. Wskaźnikiem, za pomocą którego określa się skuteczność danej metody jest indeks Pearl’a.

Opracowany został on w połowie XX wieku przez Raymonda Pearl’a, na podstawie analizy danych statystycznych  o odnotowanych ciążach kobiet, które wybrały daną metodą antykoncepcji. Wskaźnik Pearl’a mówi nam więc o tym na ile skuteczna jest dana metoda antykoncepcyjna. Im jest on niższy tym bardziej dana metoda zapobiegania ciąży jest skuteczna. Na przykład jeśli wskaźnik ten wynosi 3 oznacza, że na 100 par stosujących daną metodę w ciągu roku, 3 z nich spodziewa się dziecka. Współczynnik skuteczności dla par, które nie stosują w ciągu roku żadnej metody antykoncepcji waha się między 80 a 90, czyli szansa zajścia w ciążę jest wówczas bardzo duża.

To na ile dana metoda zapobiegania ciąży jest skuteczna zależy również on jej jakości, np. stosowanych prezerwatyw oraz sumienności i przestrzegania dyscypliny w czasie jej przyjmowania (pamiętanie o przyjęciu tabletki hormonalnej, uwzględnienie innych czynników, które mogą obniżyć jej działanie). Zasada ta również funkcjonuje w czasie stosowania naturalnych metod antykoncepcyjnych np. termicznych, termiczno-objawowych, kalendarzykowych, gdzie istotną rolę odgrywa skrupulatność i dokładność prowadzonych obserwacji.  Skuteczność wspomnianych metod zapobiegania ciąży może wzrosnąć  dzięki korzystaniu z komputerów cyklu, np. Cyclotest, który należy do najlepszych monitorów antykoncepcyjnych, co potwierdzają badania „Skuteczności i Akceptowalności Monitorów Płodności oraz Metody Objawowo-Termicznej.” Indeks Pearl’a dla monitorów płodności wynosi ok. 2. Jeżeli poza wskaźnikiem temperatury ciała uwzględni się również inny wyznacznik fazy płodnej, np. zmianę w konsystencji śluzu szyjkowego lub zmianę w poziomie hormonu owulacyjnego, to wskaźnik Pearl’a spada do 1 i automatycznie skuteczność tego monitora cyklu wynosi aż 99%.

Poniższa tabela przedstawia porównanie najbardziej popularnych metod antykoncepcyjnych z uwzględnieniem wskaźnika Pearl’a

TYP METODYMETODAINDEKS PEARL’A
HormonalnaPigułka antykoncepcyjna0,2-0,5
 Mini pigułka3
 Zastrzyk antykoncepcyjny0,5
 Wkładka wewnątrzmaciczna0,16
 Implant antykoncepcyjny0,08
ChemicznaKremy, żele20
 Spirala2-3
MechanicznaPrezerwatywa3
 Krążek antykoncepcyjny3-4
 Kapturek naszyjkowy6
NaturalnaMetoda kalendarzykowa20
 Metoda Billingsów20
 Sprawdzenie stężenia hormonów6
 Metoda termiczna1-3
 Metoda objawowo-termiczna0,8-2,6

TAGI: wskaźnik Pearl’a, antykoncepcja, metoda termiczna, metoda objawowo-termiczna

, Wskaźnik Pearl’a. Co to jest i dlaczego jest tak ważny?, Naturalna Płodność
, Wskaźnik Pearl’a. Co to jest i dlaczego jest tak ważny?, Naturalna Płodność
, Wskaźnik Pearl’a. Co to jest i dlaczego jest tak ważny?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »