Obecnie istnieją dziesiątki metod kontroli urodzeń. Niektóre z nich są odwracalne, podczas gdy efekt innych utrzymuje się trwale. Każdy wybór wiąże się innym poziomem zabezpieczenia, a udogodnienia i funkcje dostosowane są do indywidualnych gustów. Jedną z najpopularniejszych form antykoncepcji jest wkładka domaciczna.
Czym jest wkładka wewnątrzmaciczna?
Wkładka wewnątrzmaciczna (inaczej spirala czy wkładka domaciczna) to małe urządzenie, które jest stosowane w celu zapobiegania ciąży. Wykonuje się ją z bezpiecznego dla zdrowia tworzywa sztucznego. Wkładka domaciczna to odwracalna metoda antykoncepcji, dzięki temu można ją usunąć w dowolnym momencie bez wpływu na płodność. Zostaje umieszczona w macicy w trakcie krótkiego zabiegu.
Najczęściej rozróżnia się trzy rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych. Pierwsza z nich jest obojętna. Nie posiada dodatkowych substancji, które zwiększają efekt antykoncepcyjny. Jej skuteczność jest najniższa, dlatego to najmniej popularna spirala. Drugi typ zawiera jony metali – miedzi, srebra, złota, platyny. Ostatni rodzaj to wkładka dodatkowo zawierająca hormony. W niewielkiej wbudowanej kapsułce znajdują się progestageny, które zwiększają efekt antykoncepcyjny.
Skuteczność wkładki wewnątrzmacicznej jest zależna od rodzaju. Spirale z jonami metalu oraz hormonalne są bardziej efektywne i posiadają wysoki indeks wskaźnika Pearla.
Jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?
Wkładki wewnątrzmaciczne działają poprzez zmianę właściwości śluzu szyjkowego. Zagęszczają go, co powoduje zmniejszenie ruchliwości plemników, aby zapobiec przedostawaniu się gamet do komórki jajowej. Jako ciało obce doprowadzają do powstania stanu zapalnego w macicy. Wówczas w tym miejscu nagromadzają się krwinki białe (leukocyty) i następuje zmiana śluzu szyjkowego i pH, co powoduje niszczenie wszelkich drobnoustrojów np. plemników. Zmienia się również wyściółka błony śluzowej macicy (endometrium), co zapobiega zagnieżdżeniu się w niej komórki jajowej po zapłodnieniu.
Skutki uboczne stosowania wkładki wewnątrzmacicznej
Wkładki domaciczne są bardzo bezpieczne. Skutki uboczne tej metody kontroli urodzeń mogą być różne dla każdego. Nie ma sposobu, aby przewidzieć, jak organizm zareaguje na umieszczenie wkładki wewnątrzmacicznej, dlatego jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, ważne jest, aby poinformować o nich swojego lekarza.
Najczęściej podczas pierwszych dni po włożeniu wkładki mogą wystąpić łagodne skurcze macicy – podobne do tych, odczuwanych podczas menstruacji. Można również zaobserwować plamienie czy delikatne krwawienie z dróg rodnych. Wkładki wewnątrzmaciczne mogą spowodować rozwój infekcji, dlatego warto zgłosić się do lekarza po zaobserwowaniu bólu, pieczenia czy swędzenia okolic intymnych, a także gorączki czy dreszczy. Gdy występują silne bóle brzucha oraz intensywne krwawienie możliwe jest przebicie ściany macicy do jamy brzusznej. Ta sytuacja również wymaga natychmiastowej konsultacji ze specjalistą. Wkładki domaciczne mogą również powodować zaburzenia miesiączkowania.
Co więcej, wkładki hormonalne mogą wywoływać skutki uboczne podobne do antykoncepcji hormonalnej np. występowanie trądziku, zmiana wagi ciała.
Wkładka domaciczna ma również pewne pozytywne skutki uboczne, które mogą przynieść korzyści niektórym pacjentom. Na przykład hormonalne wkładki domaciczne mogą częściowo rozwiązywać problemy z endometriozą, bólem miednicy i bolesnym miesiączkowaniem. Mogą również zmniejszać, a nawet zapobiegać krwawieniom miesiączkowym. W konsekwencji są przydatne w leczeniu krwotoku miesiączkowego.
Wkładka wewnątrzmaciczna – przeciwwskazania
Wkładkę domaciczną poleca się osobom ze stałym partnerem, ponieważ zmiany partnerów mogą skutkować pojawieniem się stanu zapalnego. Jest również zalecana kobietą po pierwszej ciąży.
Przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej należy skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania. Dzięki temu uzyska się pewność, że ta metoda antykoncepcji jest bezpieczna dla organizmu.
Przede wszystkim z wkładki domacicznej nie powinny korzystać kobiety w ciąży albo z podejrzeniem ciąży, a także kobiety z wcześniejszą ciążą pozamaciczną czy po poronieniu. Do przeciwwskazań zalicza się również alergie na jakiekolwiek materiały, z których została wykonana wkładka oraz zawarte w niej substancje chemiczne, występowanie stanów zapalnych oraz infekcji układu rozrodczego, nietypową budowę albo wady wrodzone macicy, choroby wpływające na zmniejszenie odporności organizmu (np. cukrzycę, AIDS, choroby serca). Nie należy stosować wkładki wewnątrzmacicznej, gdy występują krwawienia o nieznanej przyczynie czy niedokrwistość (anemia).
W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy natychmiast zwrócić się do lekarza. Specjalista dostosuje i wdroży odpowiednie leczenie w trosce o indywidualne potrzeby pacjenta.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet