, TEST OWULACYJNY I TESTER OWULACYJNY: W jaki sosób i kiedy należy stosować testy owulacyjne i testery owulacyjne, Naturalna Płodność

TEST OWULACYJNY I TESTER OWULACYJNY: W jaki sposób i kiedy należy stosować testy owulacyjne i testery owulacyjne

 

Jedną z ważniejszych  umiejętności  kobiet, które pragną mieć dziecko jest  prawidłowe wyznaczanie dni płodnych oraz  momentu owulacji.  To okres w cyklu miesięcznym, w którym istnieje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia. Obejmuje on zaledwie kilka dni, a  prawidłowe wyznaczenie tego momentu często bywa kłopotliwe. W szczególności trudności mają kobiety, które nie są doświadczone w monitorowaniu temperatury ciała oraz obserwacji śluzu.  Często  utrudnienia  te przyczyniają się do początkowych niepowodzeń w staraniach o poczęcie.  Data momentu owulacji nurtuje również kobiety, które chcą uniknąć zajścia w ciążę. Wtedy wiedza na temat jej wystąpienia okazuje się przydatna  przy podjęcia decyzji o współżyciu (lub zachowania wstrzemięźliwości seksualnej) jak i również konieczności zastosowania dodatkowej antykoncepcji w czasie stosunku.  W obydwóch przypadkach z pomocą mogą przyjść testy i testery owulacyjne. W jaki sposób działają i kiedy należy je wykonywać?

Działanie testów owulacyjnych oparte jest na analizie stężenia hormonu luteinizującego LH w moczu, który przed okresem owulacji znacznie wzrasta (test z moczu) lub mikroskopijnym powiększaniu próbki śliny i odniesieniu wyników do podanego przez producenta wzoru (test ze śliny). Testy owulacyjne są stosunkowo niedrogie i dostępne. Ich zakupu można dokonać w aptece bez recepty lub sklepie internetowym.

Testy oparte na analizie moczu Testy, które opierają na analizie hormonu LH w moczu zaleca się wykonywać zawsze o takiej samej porze dnia. Mocz należy pobrać do suchego, czystego pojemniczka. Następnie specjalny pasek zanurza się do głębokości zalecanej przez producenta. Po upływie ok. 5 minut można odczytać wynik. Na pasku powinny pojawić się wówczas 2 kreski –  w tym zawsze jedna z nich jest kreską testową. Do jej odcienia odnosimy kolor drugiego paska pokazującego stężenie hormonu LH. Jeśli zaobserwujemy, że odcień drugiego paska odpowiada odcieniowi paska testowego możemy wówczas mówić o  znacznym wzroście poziomu hormonu luteinizującego. Jest to oznaka zbliżającego się okresu owulacji, co jest ważną informacją dla par, które chcą powiększyć rodzinę.

Testery  owulacyjne ze śliny Tester owulacyjny ze śliny (Afrodyta) działa na zasadzie mikroskopijnego powiększania próbki, którą można porównać do wzoru podanego przez producenta,  dołączonego  przez producenta. Widnieje na nim oznaczenie okresu niepłodnego, przejściowego i płodnego. Dzięki temu kobieta może samodzielnie określić w jakim momencie cyklu się obecnie znajduje. Tester Afrodyta  jest urządzeniem przeznaczonym do wielokrotnego użytkowania, a czas odczytu jest  podobny jak w przypadku testów z moczu i  wynosi ok. 5 minut. Próbkę śliny umieszcza się na mini mikroskopie i po chwil uzyskany pod nim obraz można porównać z tym, który został dołączony przez producenta. O okresie płodnym świadczy wygląd:  struktura pod mikroskopem  i  przypominająca  wówczas paproć. Wskazuje to na obecność lub zbliżanie się okresu owulacji. Test ze śliny  jest dokładną, szybką i higieniczną metodą umożliwiającą określenie okresu płodności. Dodatkową jego zaletą jest fakt, że mogą z niego korzystać kobiety, które mają nieregularne cykle,  ponieważ tester Afrodyta analizuje również poziom estrogenów. Według dostępnych badań testy owulacyjne można uznać za są skuteczną metodę pomiaru, która cieszy się dużą popularnością wśród par starających się o dziecko jak i tych, które nie planują powiększenia rodziny. Są łatwe i bezpieczne w użytkowaniu, nie ingerują w żaden sposób  w organizm i nie powodują skutków ubocznych.

 

TAGI: test owulacyjny, testy owulacyjne, tester owulacyjny, mini mikroskop, dni płodne, dni niepłodne, jak zajść w ciążę, antykoncepcja naturalna, jak wyznaczyć dni płodne, owulacja, hormon LH, paski LH, test LH

Translate »