Sterylizacja kobiet jako metoda antykoncepcji

Sterylizacja kobiet jako metoda antykoncepcji

Sterylizacja kobiet jako metoda antykoncepcji. Na czym polega i czy jest skuteczna.

Sterylizacja to statystycznie jedna z najrzadziej stosowanych sposobów zapobiegania niepożądanej ciąży. Na sterylizację zazwyczaj decydują się kobiety po 40 roku życia, które nie planują posiadania większej ilości potomstwa lub takie, dla których ewentualna ciąża stanowi duże ryzyko dla zdrowia lub życia. Na czym polega zabieg sterylizacji i jakie są jego rodzaje?

Sterylizacja to w większości przypadków trwały zabieg  chirurgiczny,  w wyniku którego organizm kobiety pozbawiony jest funkcji rozrodczych. Wśród metod sterylizacji kobiet znane są następujące:

podwiązanie jajowodów

– sterylizacja histeroskopowa lub histeroktomia

Podwiązanie jajowodów

Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Wykonuje się go poprzez tradycyjne nacięcie brzucha lub laparoskopowo. Po zabiegu  mogą pojawić się skutki uboczne takie jak zakażenia, krwawienia lub alergie na znieczulenie. Zabieg ten jest niemal od razu skuteczny, przy podwiązanych jajowodach nie ma możliwości zapłodnienia. Podwiązanie jajowodów jest  jednak zabiegiem odwracalnym,  po podjęciu ponownej interwencji chirurgicznej kobieta może odzyskać pełną płodność.

Sterylizacja histeroskopowa

Podobnie jak podwiązanie jajowodów sterylizacja histeroskopowa wykonywana jest przy znieczuleniu ogólnym. W przeciwieństwie do poprzedniego zabiegu  jest ona trwała i nieodwracalna. Sterylizacja histeroskopowa polega na wprowadzeniu do jajowodów specjalnych zwojów, które z czasem (po upływie kilku miesięcy) obrastają tkanką i blokują zejście jajeczka w głąb macicy. W związku z tym na skuteczność tego zabiegu trzeba poczekać jakiś okres czasu i w przypadku kobiet, które chcą uniknąć niechcianej ciąży zaleca się stosowanie dodatkowych środków antykoncepcyjnych (przez okres około 3 miesięcy). Do skutków ubocznych, które mogą pojawić się po tym zabiegu zaliczamy krwawienie lub zakażenie.

Histeroktomia

Histeroktomia polega na całkowitym usunięciu, a więc amputacji macicy. Wykonuje się ją przede wszystkim w przypadku ciężkich nowotworów lub innych schorzeń macicy. Podobnie jak sterylizacja histeroskopowa jest zabiegiem nieodwracalnym i powoduje trwałą bezpłodność.

W Polsce zabieg sterylizacji nie stosuje się alternatywnie wobec innych środków antykoncepcyjnych. Wykonuje się go wyłącznie w przypadków nowotworów złośliwych, przy wysokim ryzyku zdrowotnym związanym z zajściem w ciążę lub wad genetycznych kobiety uniemożliwiających urodzenie dziecka.

TAGI: antykoncepcja, sterylizacja, histeroktomia, podwiązanie jajowodów

 

, Sterylizacja kobiet jako metoda antykoncepcji. Na czym polega i czy jest skuteczna., Naturalna Płodność
, Sterylizacja kobiet jako metoda antykoncepcji. Na czym polega i czy jest skuteczna., Naturalna Płodność
, Sterylizacja kobiet jako metoda antykoncepcji. Na czym polega i czy jest skuteczna., Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »