Skrzepy i krwawienie międzymiesiączkowe podczas brania tabletek antykoncepcyjnych – przyczyny

Jakie są przyczyny wystąpienia skrzepów i krwawienia międzymiesiączkowego w czasie brania tabletek antykoncepcyjnych?

Jakie są przyczyny wystąpienia skrzepów i krwawienia międzymiesiączkowego w czasie brania tabletek antykoncepcyjnych?

Zażywanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę. Wszystko dzięki hormonom jak estrogen i progestagen. Niektóre środki zawierają kombinację tych hormonów, a inne jedynie progestagen. Wśród najpopularniejszych metod antykoncepcji hormonalnej wymienia się tabletki antykoncepcyjne. Środki są uznawane za bezpieczne i wysokoskuteczne, niemniej mogą wywoływać skutki uboczne jak wydalanie skrzepów czy krwawienie międzymiesiączkowe. Jakie są ich przyczyny?

Jakie są skutki uboczne?

Większość kobiet nie odczuwa poważnych skutków ubocznych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jeśli wystąpią działania niepożądane, prawdopodobnie ustąpią same po kilku miesiącach. Można doświadczać między innymi:

  • przybierania na wadze,
  • bólów głowy,
  • tkliwości piersi,
  • nieregularnych okresów,
  • krwawienia między cyklami,
  • wydalania skrzepów z wydzieliną miesiączkową,
  • zmiany nastroju,
  • zmniejszonego pożądania seksualnego,
  • trądziku,
  • mdłości.

Warto zaznaczyć, że niektóre rodzaje hormonalnej antykoncepcji częściej powodują określone działania niepożądane niż inne.

Jakie są przyczyny wystąpienia skrzepów i krwawienia międzymiesiączkowego w czasie brania tabletek antykoncepcyjnych?

Hormonalna kontrola urodzeń zazwyczaj występuje w dwóch postaciach. Jeden typ zawiera estrogen i progestagen, podczas gdy drugi rodzaj zawiera tylko progestagen. Estrogen został powiązany ze zwiększonym ryzykiem zakrzepów krwi, ponieważ zwiększa poziom czynników krzepnięcia. Warto jednak zaznaczyć, że zakrzepy krwi, które mogą powstać w wyniku hormonalnej kontroli urodzeń, różnią się od innych zakrzepów krwi, które są związane z cyklem miesiączkowym. Czasami ludzie interpretują skrzepy krwi z antykoncepcji jako te, które powstają w wyniku krwawienia z pochwy. Jednak mamy na myśli skrzepy krwi, które rozwijają się w naczyniach krwionośnych nóg lub płuc. Niemniej nie do końca jest wiadome, jak hormonalne środki antykoncepcyjne wpływają na zaburzenia krzepnięcia krwi. Jednym z wytłumaczeń jest rola wątroby, ponieważ narząd wytwarza dziesiątki substancji sprzyjających powstawaniu zakrzepów i przeciwzakrzepowych, natomiast estrogen może wpływać na sposób, w jaki wątroba wytwarza czynniki sprzyjające krzepnięciu.

Co więcej, wśród niektórych czynników, które mogą zwiększyć ryzyko zakrzepu krwi, wymienia się spowolniony przepływ krwi, czyli sytuacje, kiedy krew nie płynie normalnie. Zmniejszony przepływ krwi może wynikać z długotrwałego leżenia w łóżku, na przykład po operacji, urazie lub poważnej chorobie, a także z długiego siedzenia, zwłaszcza podczas długich podróży. Krew jest bardziej podatna na krzepnięcie w żyłach i tętnicach krótko po urazie. Uszkodzenie może być spowodowane niedawno przebytą procedurą medyczną lub operacją, a także urazem mechanicznym. Dodatkowo, u niektórych osób krew krzepnie zbyt łatwo lub zbyt szybko. Rzeczy, które mogą powodować zwiększone krzepnięcie, obejmują:

  • występowanie pewnych czynników genetycznych związanych z krwią, które powodują zbyt łatwe krzepnięcie krwi;
  • pewne problemy zdrowotne, takie jak rak, niewydolność serca, udar lub ciężka infekcja;
  • bycie w ciąży;

Plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe może wystąpić w przypadku każdej pigułki antykoncepcyjnej, zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku miesięcy stosowania. Jednak krwawienie międzymiesiączkowe jest bardziej prawdopodobne w przypadku długotrwałego, ciągłego przyjmowania środków (bez przerwy), po rozpoczęciu nowego leku, który może zakłócać działanie antykoncepcji, a także jeśli cierpimy na długotrwałe wymioty czy biegunkę, co może wpływać na zmniejszenia wchłaniania leku. Co powoduje krwawienie międzymiesiączkowe przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, nie zawsze jest jasne. Może po prostu zająć trochę czasu, zanim ciało przystosuje się do hormonów zawartych w pigułce.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »