Jak dobrze dobrać antykoncepcję?

Jak dobrze dobrać antykoncepcję?

Jak dobrze dobrać antykoncepcję?

Antykoncepcja może pomóc w zapobieganiu ciąży, gdy nie chcesz mieć dziecka. Co więcej, prezerwatywy dla mężczyzn i kobiet to rodzaje kontroli urodzeń, które mogą również pomóc chronić cię i twojego partnera seksualnego przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie ma jednej metody antykoncepcji, która byłaby odpowiednia dla wszystkich. Każdy rodzaj antykoncepcji ma zalety i wady. Jak wybrać najlepszą metodę kontroli urodzeń?

Jak dobrze dobrać antykoncepcję?

Przede wszystkim warto zgłosić się na wizytę do ginekologa. Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania oraz omówi każdą metodę kontroli urodzeń — jej działanie, wady i zalety, możliwe skutki uboczne, odwracalność, skuteczność, itp.

Oto kilka rzeczy, o których należy pomyśleć przy wyborze metody kontroli urodzeń:

  • Chcesz mieć kiedyś dzieci? Jak szybko?
  • Czy metoda jest odwracalna?
  • Czy masz jakieś problemy zdrowotne?
  • Czy dana technika jest prosta i wygodna do stosowania?
  • Jaki jest koszt tej metody antykoncepcyjnej?
  • Jak często uprawiasz seks?
  • Ilu masz partnerów seksualnych?
  • Czy potrzebujesz ochrony przed HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową?
  • Jak skuteczna jest ta metoda antykoncepcji?
  • Czy są jakieś skutki uboczne?
  • Czy będziesz w stanie używać jej poprawnie za każdym razem?

Trzeba zaznaczyć, że czasami warto wypróbować kilka metod, nim znajdzie się tą odpowiednią dla siebie — swoich potrzeb i stylu życia. Jednak jeśli już zdecydujemy się na daną technikę kontroli urodzeń, należy stosować ją zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Jak działa antykoncepcja?

Ogólnym celem antykoncepcji jest zapobieganie możliwości zapłodnienia, niemniej to jak działa konkretna metoda, zależy od wybranego rodzaju kontroli urodzeń. Wyróżnia się 3 rodzaje antykoncepcji.

Pierwsza z nich to metody hormonalne. Większość hormonalnych metod kontroli urodzeń polega na zapobieganiu comiesięcznemu uwalnianiu komórki jajowej przez jajniki kobiety. Powodują również inne zmiany, które zmniejszają prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Niektóre metody hormonalne działają lepiej niż inne, a niektóre wymagają więcej wysiłku. Na przykład tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować codziennie o tej samej porze, a po aplikacji wkładki domacicznej nie trzeba się niczym przejmować przez około 3-10 lat.

Kolejną grupą są metody barierowe, które działają poprzez zapobieganie przedostawaniu się plemników do komórki jajowej. Zwykle korzysta się z prezerwatyw dla mężczyzn czy kapturków dla kobiet.

Dostępne są również metody chemiczne jak żele plemnikobójcze, pianki antykoncepcyjne, globulki dopochwowe czy kremy plemnikobójcze. Wpływają one na śluz pochwowy, zagęszczając go, co utrudnia przedostanie się plemników do komórki jajowej.

Warto również wspomnieć o czwartej grupie, czyli naturalnych metodach planowania rodziny jak metoda kalendarzykowa czy stosunek przerywany. Choć cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród młodzieży, nie zalicza się ich do antykoncepcji. Jest to związane z tym, że te techniki charakteryzują się wysokim ryzykiem zajścia w ciążę, dlatego nie zaleca się ich stosowania.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »