Najlepsza forma antykoncepcji w przypadku nieregularnego współżycia
Jeżeli nie planujemy w najbliższym czasie powiększyć rodziny, to korzystanie z antykoncepcji jest obowiązkowe, nawet jeśli nasze życie seksualne jest nieregularne.
Związek na odległość, częste i długie wyjazdy partnera, przygodny seks – wszystkie te sytuacje związane są z nieregularnymi spotkaniami, a co za tym idzie – nieregularnym współżyciem. Wydawać by się mogło, że prezerwatywa czy diafragma antykoncepcyjna będą w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem, bo ograniczają się do założenia, kiedy tylko nastąpi taka potrzeba. O ile w przypadku prezerwatywy, nie wszystkim parom ta metoda odpowiada, ponieważ może obniżyć doznania i przyjemność, to przy diafragmie nie mamy już tego problemu, ponieważ jest niewyczuwalna dla partnera i można ją założyć nawet na parę godzin przed współżyciem. Gdy para wcześniej korzystała tylko z prezerwatyw, to w zasadzie związek na odległość pod kątem wyboru metod nie wpłynie na nie znacząco.
Problem najczęściej pojawia się w przypadku, gdy kobieta stosowała wcześniej antykoncepcję hormonalną, a teraz zastanawia się nad sensem “faszerowania” organizmu hormonami. Wątpliwości te są jak najbardziej uzasadnione i trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ zawsze dodatkowa antykoncepcja zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, a akurat tabletki hormonalne to jedna z najskuteczniejszych metod. Z drugiej strony jednak, po co brać hormony, skoro współżycie jest bardzo nieregularne i rzadkie. W takim wypadku powinniśmy zastanowić się, co jest dla nas priorytetem. Jeśli wiemy, że nie jesteśmy gotowi na dziecko, nie dopuszczamy możliwości nieplanowanej ciąży, to mimo wszystko antykoncepcja hormonalna byłaby odpowiednią metodą. Wiele też zależy, czy do kontaktów seksualnych będzie dochodziło raz na tydzień, raz na miesiąc, czy możliwe, że jeszcze rzadziej. Za główną metodę antykoncepcji powinniśmy przyjąć zatem diafragmę antykoncepcyjną lub prezerwatywę, która dodatkowo jest względnym zabezpieczeniem przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Naturalne metody antykoncepcji średnio sprawdzą się w takich sytuacjach, ponieważ nie mamy wpływu na owulację i dni płodne, które mogą wypaść akurat wtedy, gdy będzie miało nastąpić spotkanie. Chyba, że żadne inne czynniki nie zakłócają nam wyboru daty spotkania i np. to od nas będzie zależało, że spotkamy się dwa razy w miesiącu, ale to my wybieramy, w które dni. Wtedy możemy dopasować te “dni spotkań” do naszego cyklu i dni niepłodnych – o ile bardzo dobrze znamy nasz organizm, dokładnie go obserwujemy i korzystamy, np. z komputerów cyklu czy tester owulacyjnego.
TAGI: antykoncepcja, naturalna antykoncepcja, antykoncepcja bez hormonów, antykoncepcja niehormonalna, diafragma Caya, komputer cyklu, tester owulacyjny ze śliny, mikroskop owulacyjny, komputery cyklu cyclotest
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi