Jakie jest ryzyko ciąży po zażyciu tabletki dzień po

Jakie jest ryzyko ciąży po zażyciu tabletki dzień po

Jakie jest ryzyko ciąży po zażyciu tabletki dzień po

Tabletka dzień po jest rodzajem tzw. antykoncepcji awaryjnej. Stosuje się ją w  celu zapobiegania ciąży u kobiet, które odbyły stosunek seksualny bez zabezpieczenia lub gdy wybrana metoda kontroli urodzeń zawiodła. Pigułka dzień po jest przeznaczona wyłącznie do stosowania w nagłych wypadkach, a nie jako podstawowa antykoncepcja. Tabletki najczęściej zawierają lewonorgestrel albo octan uliprystalu.

Czym jest pigułka dzień po?

Tabletka dzień po to lek, który może być stosowany jako awaryjna kontrola urodzeń. Antykoncepcja awaryjna to nie to samo, co typowe pigułki antykoncepcyjne, które można stosować codziennie lub inne formy rutynowej kontroli urodzeń. Chroni przed niechcianą ciążą i jest używana w sytuacjach, gdy inne metody zawiodły lub nie można było skorzystać z ochrony.

Głównym sposobem działania pigułki dzień po jest zahamowanie owulacji. Jajeczkowanie to część cyklu menstruacyjnego. Jest to faza, w której jajniki uwalniają komórkę jajową, która następnie może zostać zapłodniona przez plemniki i rozpocząć proces rozwoju płodu. Jeśli nie dochodzi do owulacji, nie można zajść w ciążę.

W Polsce tabletki dzień po są wydawane na receptę. To nie są długoterminowe formy kontroli urodzeń. Nie można wielokrotnie przyjmować pigułki po stosunku — to jednorazowe rozwiązanie. Przed zażyciem tabletki warto skonsultować się z lekarzem. Preparat zawiera aktywne hormony, dlatego jego spożycie może być związane z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi.

Tabletka dzień po nie wykazuje działania wczesnoporonnego. Oznacza to, że zapobiega zajściu w ciążę w najbliższym czasie, jednak nie chroni w przypadku, gdy już doszło do zapłodnienia. Zarówno pigułki z lewonorgestrelem, jak i octanem uliprystalu nie wpływają na embrion, a pogarszają niezbędne do zapłodnienia i zagnieżdżenia się w błonie śluzowej macicy warunki. Co więcej, środki stosowane jako metody antykoncepcji awaryjnej nie wykazują wpływu na późniejszy poziom płodności.

Jak skuteczna jest pigułka dzień po?

Klucz do skuteczności preparatu jest czas spożycia tabletki. Wszystkie formy pigułki antykoncepcji awaryjnej są tym skuteczniejsze, im szybciej zostaną zażyte. Pomimo nazwy nie trzeba czekać z przyjęciem tych preparatów do następnego dnia.

Przede wszystkim przed zażyciem pigułki trzeba uważnie przeczytać dołączoną do opakowania instrukcję. Dla każdego rodzaju tabletki dzień po istnieją określone ramy czasowe. Opcję z lewonorgestrelem należy przyjąć w ciągu pierwszych 72 godzin (trzech dniach) po ryzykownym stosunku seksualnym. Natomiast tabletkę z octanem uliprystalu można zastosować do 120 godzin (pięć dni) po stosunku. Jednak najwyższa skuteczność jest notowana przy zastosowaniu w ciągu 24 godzin od współżycia.

Na skuteczność wpływają również inne zażywane lekarstwa szczególnie te determinujące wartość pH żołądka (czyli leki zobojętniające), natomiast inhibitory CYP3A4, a także leki wpływające na pobudzenie aktywności CYP3A4 obniżają skuteczność pigułek z octanem uliprystalu, ponieważ zmniejszają stężenie substancji w osoczu.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »