Jak szybko wraca płodność po porodzie?

Ciąża to czas, gdy w ciele kobiety rozwija się dziecko. Proces ten wiąże się z czasowym zanikiem miesiączki oraz owulacji pozwalającej na połączenie męskiej i żeńskiej komórki rozrodczej. Poporodowy zanik płodności jest czymś całkowicie naturalnym. Organizm świeżo upieczonej mamy regeneruje się po obciążeniu jakim jest ciąża, a rozchwiany cykl menstruacyjny spowodowany zmianami hormonalnymi powraca powoli do normy.

Płodność po porodzie

Płodność po porodzie

Wiele par zastanawia się w jakim odstępie czasu od porodu kobieta odzyskuje możliwość rozrodu. Partnerzy nie wiedzą w którym momencie niezbędne jest ponowne wprowadzenie antykoncepcji (chyba, że pragną od razu postarać się o kolejne dziecko). Moment powrotu płodności jest indywidualny dla każdej pacjentki i zależy od wielu czynników, dlatego warto uważnie obserwować swoje ciało i w razie niepewności skonsultować się z zaufanym lekarzem.

Czym jest płodność?

Płodnością nazywamy możliwość rozrodu. W przypadku kobiet polega ona na zdolności produkowania komórek jajowych przez jajniki, stworzeniu w organizmie odpowiednich warunków do zajścia w ciążę oraz do jej prawidłowego rozwoju.

Płodność po porodzie

Przeciętnie powrotu płodności po urodzeniu dziecka spodziewać możemy się po 6-8 tygodniach, ale okres ten może wydłużyć się do 12 tygodni lub więcej. Jest to zależne od pewnych czynników. Kobiety regularnie karmiące, przebywające większość czasu  z niemowlęciem, znacznie dłużej cieszą się bezpłodnością. Karmienie piersią jest pewnego rodzaju antykoncepcją, lecz tylko w momencie, gdy mleko mamy stanowi podstawę żywienia dziecka. Dzieje się tak na skutek wydzielania hormonów odpowiedzialnych za blokadę owulacji podczas długotrwałego ssania sutka- hormonu folikulotropowego i lutropiny. W przypadku kobiet karmiących piersią sporadycznie lub jedynie mlekiem modyfikowanym, powrót dni płodnych może nastąpić nawet w 4-5 tygodniu po urodzeniu dziecka.

Na uwadze należy mieć fakt, że laktacyjny brak miesiączki nie jest całkowicie skuteczną metodą antykoncepcyjną. Zawsze istnieje niewielka możliwość zajścia w ciążę, dlatego też nie chcąc starać się o kolejnego potomka należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Jak rozpoznać powrót płodności po porodzie?

Możliwość ponownego zajścia w ciążę u każdej kobiety może objawiać się trochę inaczej. Podstawowym krokiem jaki należy podjąć w celu określenia swojej płodności jest obserwacja własnego ciała. Kobiety płodne doświadczają wyraźnie zwiększonego libido w środkowej fazie cyklu menstruacyjnego. To moment, gdy organizm sygnalizuje gotowość do poczęcia dziecka. Warto również dokonać obserwacji śluzu szyjkowego oraz wahań temperatury ciała.

Diafragma Caya – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej dla 98% kobiet

Tester owulacyjny do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych w 5 minut na podstawie kropli sliny. Skuteczność 98%

Translate »