Czy wkładki domaciczne mają działanie wczesnoporonne?

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładki domaciczne są najpopularniejszą formą długo działającej, odwracalnej kontroli urodzeń na świecie. Po założeniu wkładki kobieta nie musi się martwić o antykoncepcję przez kilka lat. Niektóre wkładki domaciczne mogą również powodować lżejsze miesiączki lub całkowicie zatrzymać menstruowanie. Chociaż są bezpieczne i skuteczne w zapobieganiu ciąży, wkładki nie chronią przed możliwością zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Czym są wkładki domaciczne? Jak działają?

Wkładka domaciczna – co to?

Wkładka domaciczna to małe, elastyczne urządzenie w kształcie litery T albo S. Ze względu na kształt potocznie nazywa się ją „spiralą”. Ma około 2-4 centymetry. Wkłada się ją do macicy, gdzie może pozostać przez kilka lat, aby zapobiec ciąży.

Wkładka wewnątrzmaciczna jest wykonana z przebadanego medycznie, bezpiecznego dla zdrowia tworzywa sztucznego. Żeby zwiększyć jej skuteczność antykoncepcyjną, dodaje się jony metali. Najczęściej wykorzystuje się miedź, ale można się spotkać i ze srebrem, złotem albo platyną. Dostępne są również modele z wbudowanymi kapsułkami z hormonami, które zostają stopniowo uwalniane do organizmu.

Zarówno wkładki hormonalne, jak i wkładki zawierające jony metali są wysoce skutecznymi metodami antykoncepcji. W rzeczywistości to jedne z najefektywniejszych metod odwracalnych. Indeks wskaźnika Pearla, używanego do wyznaczania efektywności danej metody antykoncepcyjnej, nie przekracza 1.

Najczęściej z jednej wkładki można korzystać przez 3 lata, ale można również trafić na modele skuteczne przez 5-10 lat. Gdy minie okres przydatności spiralę należy wyjąć. Dopiero wtedy można założyć nową.

Jak działa wkładka domaciczna?

Wkładka wewnątrzmaciczna to ciało obce. Jej działanie opiera się na wywoływaniu miejscowego, septycznego stanu zapalnego w macicy. Wówczas dochodzi do nagromadzenia się dużych ilości leukocytów, czyli białych krwinek, które niszczą drobnoustroje w tym plemniki czy komórki jajowe.

Wkładki domaciczne zapobiegają zapłodnieniu. Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna działa jak środek plemnikobójczy, zabijając lub uszkadzając plemniki, dzięki czemu nie mogą one dotrzeć do komórki jajowej. Wkładki wewnątrzmaciczne zawierające progestagen powodują gęstnienie śluzu szyjkowego, co zapobiega przedostawaniu się plemników do macicy. Zatem główne mechanizmy działania wkładek wewnątrzmacicznych występują przed zapłodnieniem. Spirale utrudniają również implantację, czyli zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy, poprzez zmianę właściwości endometrium. Z tego powodu wkładki wewnątrzmaciczne są środkami antykoncepcyjnymi i nie posiadają działania wczesnoporonnego.

Wkładki domacicznej nie aplikuje się w ciąży, a jej celem jest zapobieganie zapłodnieniu a nie usunięcie zarodka. W rzadkich przypadkach, gdy klientka zajdzie w ciążę z zaaplikowaną wkładką, ważne jest, aby wyjaśnić ryzyko pozostawienia wkładki w macicy podczas ciąży. Istnieje pewne ryzyko porodu przedwczesnego lub poronienia w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży. Wczesne usunięcie wkładki pozwala zmniejszyć tę możliwość. Nie oznacza to jednak, że wkładki mogą być stosowane jako środki poronne.

Co więcej, wkładka domaciczna nie zwiększa ogólnego ryzyka ciąży pozamacicznej u kobiety. W rzeczywistości ryzyko ciąży pozamacicznej u użytkownika wkładki wewnątrzmacicznej jest znacznie niższe niż u kobiety, która nie stosuje żadnej metody antykoncepcji. Wkładki domaciczne nie powodują poronień po ich wyjęciu. Jeśli zastosowana jest prawidłowa technika zakładania wkładki, użycie wkładki nie spowoduje żadnych trudności w przyszłych ciążach.

Kto nie powinien używać wkładki wewnątrzmacicznej?

Nie należy używać wkładki domacicznej, jeśli jest się w ciąży lub istnieje podejrzenie bycia w ciąży. Również osoby po przebytych ciążach pozamacicznych (ektopowych) nie powinny korzystać z tej metody antykoncepcji.

Co więcej, w przypadku, gdy istnieje możliwość reakcji alergicznej na tworzywo, z którego została wykonana spirala albo zawarte w niej substancje, nie powinno się z niej korzystać. Do przeciwwskazań zalicza się również infekcje, choroby oraz wady anatomiczne układu rozrodczego w tym: niewyjaśnione krwawienie z pochwy, torbiele jajników, stany zapalne miednicy, nowotwór szyjki macicy, endometrioza. Niewskazana jest również aplikacja wkładki przy chorobach wątroby czy serca, a także cukrzycy i skłonności do rozwoju niedokrwistości.

Aplikacja wkładki domacicznej

Przed aplikacją wkładki domacicznej lekarz poświęci czas na omówienie korzyści, zagrożeń, alternatywnych opcji i oczekiwań związanych z tą metodą antykoncepcji. Decyzję o włożeniu spirali należy podjąć samodzielnie, świadomie, bez pośpiechu, po przemyśleniu wszystkich możliwości.

Najlepszy moment na aplikację to ostatnie dni miesiączki. Po porodzie należy poczekać około 6 tygodni przed procedurą. Wkładanie wkładki musi być wykonane przez wykwalifikowanego lekarza. Podczas zabiegu korzysta się ze specjalnego aplikatura. Cała procedura trwa krótko i jest przeprowadzona w bezpiecznych i sterylnych warunkach, co pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji.

Niektóre kobiety odczuwają skurcze, gdy macica dostosowuje się do umieszczonej wkładki. Zwykle trwa to kilka dni i skurcze powinny stać się łagodniejsze z czasem. Można również zauważyć krwawienie i plamienie w ciągu pierwszych kilku dni po założeniu wkładki. Niektóre osoby doświadczają również zmian we wzorcach krwawienia w cyklu menstruacyjnym, szczególnie po aplikacji wkładki hormonalnej. Jednak objawy po założeniu spirali nie powinny trwać długo, co umożliwia szybki powrót do wykonywania codziennych czynności. W przypadku współżycia warto zapytać lekarza, kiedy będzie odpowiedni okres na wrócenie do seksu po aplikacji wkładki.

Należy zwrócić się do lekarza, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów: gorączka, ból podbrzusza, upławy o niepokojącym kolorze i nieprzyjemnym zapachu, pieczenie podczas oddawania moczu. Symptomy mogą świadczyć o chorobie zapalnej miednicy. Istnieje niewielkie ryzyko wypadnięcia wkładki wewnątrzmacicznej. Wysunięcie może się zdarzyć szczególnie przy obfitych miesiączkach, u kobiet poniżej 20. roku życia czy nieródek. Wówczas można wyczuć wysunięty nylonowy sznurek, który będzie wystawał z kanału szyjki macicy. Oprócz tego można doświadczyć intensywnego krwawienia, bólu w podbrzuszu czy podwyższonej temperatury ciała.

Jeśli myślimy o wkładce wewnątrzmacicznej do kontroli urodzeń, pamiętajmy, że istnieją opcje – hormonalna i niehormonalna. Warto porozmawiać ze swoim lekarzem o tym, która z nich jest najlepsza. Specjalista pomoże nam podjąć decyzję na podstawie czynników ryzyka, indywidualnych preferencji i czynników biologicznych np. rozmiaru szyjki macicy.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »