Czy stosowanie środków antykoncepcji barierowej może zmniejszać doznania?
Najpowszechniejszą dziś formą antykoncepcji mechanicznej jest oczywiście prezerwatywa. Ma ona wiele zalet, dlatego też tak chętnie wiele osób się na nią decyduje.
Ta forma antykoncepcji nie zawiera hormonów i nie ingeruje w naturalne funkcjonowanie organizmu na czym często zależy kobietom. Można stosować ją jednocześnie praktycznie ze wszystkimi pozostałymi metodami, ponieważ nie wchodzi w żadne interakcje z pigułkami, plastrami, wkładkami, zastrzykami, implantami itd Niepotrzebne są badania lekarskie, ani recepta, aby z niej korzystać. Ponadto jest wszechdostępna i można ją kupić praktycznie wszędzie i w każdej chwili. Jej najważniejszą zaletą jest to, że jako jedyna forma dostępnej dzisiaj antykoncepcji, względnie chroni przed niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na koniec trzeba wspomnieć również o jej skuteczności, która zaliczana jest do jednej z wyższych, w porównaniu z innymi metodami.
Niezaprzeczalnie – zalet prezerwatywy jest wiele. Jednak trzeba również wspomnieć o pewnej wadzie, którą odczuwają niektórzy użytkownicy i użytkowniczki. Oczywiście nie każdego to dotyczy i nie należy z góry zakładać, że będzie źle. Niekiedy jednak korzystanie z antykoncepcji mechanicznej może dostarczać partnerom negatywnych emocji. Prezerwatywa może osłabiać doznania płynące ze stosunku, a w konsekwencji przyczynić się do braku pełnej satysfakcji z seksu. U niektórych mężczyzn znacznie osłabia erekcję. Ponadto sama czynność zakładania i zdejmowania prezerwatywy może niekiedy pozbawić romantyzmu i spontaniczności. Spora ich część zawiera lateks, który w przypadku niektórych osób może wywoływać reakcje alergiczne – a co za tym idzie dyskomfort i niechęć do kolejnych stosunków . Obecnie na rynku dostępne są bezlateksowe, bardziej naturalne prezerwatywy, które mogą okazać się dla niektórych osób lepszą alternatywą.
TAGI: antykoncepcja, antykoncepcja mechaniczna, antykoncepcja barierowa, prezerwatywa, antykoncepcja bez hormonów, antykoncepcja niehormonalna
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi