Czy stosowanie antykoncepcji wpływa negatywnie na udany seks?
Nie ma wątpliwości, co do roli jaką w życiu człowieka odgrywa antykoncepcja. Przede wszystkim pozwala na kontrolę płodności oraz zapobieganiu ciąży, na którą kobieta w danym momencie może nie być gotowa. Wybrana w sposób przemyślany, dopasowana do potrzeb obojga partnerów pozwala na satysfakcjonujące życie seksualne – a co za tym idzie komfort psychiczny. Okazuje się jednak, że ponad połowa Polek i Polaków uważa, że stosowanie antykoncepcji może negatywnie wpływać na ich satysfakcję seksualną.
Metoda ma znaczenie?
Każda z metod antykoncepcyjnych jest jakąś formą ingerencji w tę sferę życia, jaką jest seks. Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym metodom antykoncepcyjnym i ich wpływie na kontakty seksualne:
Metody mechaniczne
Prezerwatywa jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej dostępnych mechanicznych metod antykoncepcyjnych. Niekiedy jednak jej używanie może dostarczać partnerom negatywnych emocji. Prezerwatywa może osłabiać doznania płynące ze stosunku, a w konsekwencji przyczynić się do braku pełnej satysfakcji z seksu. U niektórych mężczyzn znacznie osłabia erekcję. Ponadto sama czynność zakładania i zdejmowania prezerwatywy może niekiedy pozbawić romantyzmu i spontaniczności. Spora ich część zawiera lateks, który w przypadku niektórych osób może wywoływać reakcje alergiczne- a co za tym idzie dyskomfort i niechęć do kolejnych stosunków . Obecnie na rynku dostępne są bezlateksowe, bardziej naturalne prezerwatywy, które mogą okazać się dla niektórych osób lepszą alternatywą.
Metody hormonalne
Niektóre kobiety w wyniku stosowania metod hormonalnych – w tym najczęściej tabletek antykoncepcyjnych skarżą się na obniżone libido. Również mężczyźni upatrują się w nich winy za zmniejszone libido swoich partnerek. Każdą kobietę charakteryzuje inna równowaga hormonalna – skłonność do przewagi estrogenowej lub gestagenowej. Przyjmowanie hormonów oddziałuje na mechanizmy, które regulują układ hormonalny kobiety. Źle dobrane tabletki mogą przyczyniać się do zaburzenia naturalnej skłonności hormonalnej. Może mieć to negatywny wpływ na libido kobiety- tzn. obniżać je. Jest to jeden ze skutków ubocznych, który skłania do odstawienia danego leku lub jego zmiany. Należy jednak pamiętać, że nie jest to reguła. Często działania uboczne stosowania antykoncepcji mogą wynikać z niezdrowego trybu życia kobiety- m.in. nieprawidłowej diety, palenia papierów lub nadwagi. Obecnie dostępne są tabletki antykoncepcyjne zawierające w swoim składzie substancje, która nie hamuje naturalnego popędu kobiety.
Metody naturalne
Naturalne metody antykoncepcji (Billingsów, objawowa, objawowo-termiczna) nie ingerują w równowagę hormonalną ciała i pozwalają na regulację płodności bez środków chemicznych, a także pełniejszą satysfakcję seksualną (przy wykluczeniu metody mechanicznej). Jednak ze wszystkich metod antykoncepcyjnych wymagają najwięcej znajomości swojego organizmu. Codzienna obserwacja śluz o poranku, pomiary temperatury i analiza dni płodnych wiąże się z dużą koniecznością kontroli. Niekiedy może to przyczynić się do frustracji, braku spontaniczności w intymnych sytuacjach oraz spadku zainteresowania seksem. Obecnie dostępne są specjalne kalkulatory owulacyjne do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych, które ułatwiają stosowanie naturalnej metody antykoncepcyjnej a tym samym poprawiają komfort psychiczny w kontaktach seksualnych.
Nie należy zapominać, że przy wyborze odpowiedniej anty bardzo ważna jest wcześniejsza rozmowa z parterem. Wspólna decyzja o metodzie antykoncepcyjnej okazuje się najlepszym rozwiązaniem, pozwala bardziej świadomie cieszyć się seksem i kontrolować swoją płodność. W razie wątpliwości swoją decyzję warto skonsultować z ginekologiem .
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi