Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna

Czy można traktować spiralę jako antykoncepcję awaryjną?

Antykoncepcja awaryjna to rodzaj antykoncepcji stosowanej po stosunku, najczęściej wtedy, gdy inna metoda zapobiegania przed ciążą zawiodła. Najbardziej popularnym rodzajem tego typu antykoncepcji jest pigułka  ,,72-po’’, która uniemożliwia proces implantacji zarodka. Okazuje się, jednak, że istnieją inne środki, które mogą być stosowane jako antykoncepcja awaryjna. Jednym z nich jest szybkie założenie wkładki wewnątrzmacicznej – dowiedz się na czym polega jej efektywność po stosunku.

Wkładka domaciczna a antykoncepcja awaryjna

Wkładka domaciczna (potocznie spirala) to jedna z metod zapobiegania przed nieplanowaną ciążą. Jak się okazuje może pełnić również funkcję metody antykoncepcyjnej w awaryjnych sytuacjach – czyli po odbyciu stosunku seksualnego. Jeśli zostanie ona założona w odpowiednio szybkim czasie – maksymalnie do 5 dniu po współżyciu kobieta w 99% jest chroniona przed nieplanowaną ciążą. Raz założona wkładka domaciczna może spełniać swoje antykoncepcyjne funkcje przez okres nawet kilku lat.

Działanie wkładki domacicznej

Wkładka zakładana jest przez lekarza podczas niemal bezbolesnego zabiegu, a jej  działanie polega na ochronie przed zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki dzięki:

– zmianie konsystencji śluzu, który spowalnia ruch plemników

– uniemożliwieniu przemieszczania się plemników i jaja

– wywołaniu niewielkiego i niegroźnego stanu zapalnego (jałowego bez obecności bakterii) wewnątrz macicy, który hamuje prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka w macicy

Zaleca się jednak, by wkładka wewnątrzmaciczna nie stanowiła tylko ,,chwilowej’’ metody antykoncepcyjnej, którą zakłada się wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, a potem szybko zdejmuje.  Poza tym podobnie jak pigułka ,,72 godziny-po’’ ten rodzaj antykoncepcji ma swoje wady. Przede wszystkim podczas zakładania wkładki może dojść do zapalenia dróg rodnych.

Nie mniej wkładka domaciczna jest efektywniejsza niż popularna pigułka ,,po’’. W chwili jej założenia kobieta jest przez cały czad chroniona przed zapłodnieniem. Ponadto popularna pigułka ,,po’’ musi zostać przyjęta maksymalnie w ciągu 72 godzin, by jej działanie uznać za skuteczne. W przypadku wkładki domacicznej czas ten wydłuża się aż do 5 dni od odbycia stosunku seksualnego.

 

TAGI: antykoncepcja, antykoncepcja awaryjna, wkładka domaciczna, wkładka wewnątrzmaciczna

 

, Czy można traktować spiralę jako antykoncepcję awaryjną?, Naturalna Płodność
, Czy można traktować spiralę jako antykoncepcję awaryjną?, Naturalna Płodność
, Czy można traktować spiralę jako antykoncepcję awaryjną?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »