Czy może wystąpić owulacja bez śluzu płodnego?
Owulacja, czyli jajeczkowanie występuje zazwyczaj pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu, w zależności od długości cyklu, diety oraz trybu życia. Może objawiać się podwyższoną temperaturą ciała, obrzmiałymi piersiami, bólem podbrzusza, plamieniem, wzrostem libido, a także specyficzną zmianą śluzu szyjkowego. W okresie dni niepłodnych śluz wydzielany z szyjki macicy jest lepki, gęsty i ma mleczny kolor albo w ogóle się nie pojawia. Natomiast podczas owulacji staje się przeźroczysty, rozciągliwy oraz śliski. Dla kobiet, które korzystają z naturalnych metod antykoncepcji, czy planowania rodziny jest jednym z podstawowych czynników obserwacji, które świadczą o nadejściu dni płodnych. Czy zatem jego brak oznacza jednocześnie brak owulacji?
Biorąc pod uwagę biologię kobiety i funkcjonowanie organizmu owulacja występuje wraz z pojawieniem się charakterystycznego śluzu. Jednak często się zdarza, że śluz znajduje się głębiej w szyjce macicy i kobieta nie jest w stanie go zaobserwować. Oznacza to, że nawet gdy nie pojawi się na bieliźnie specyficzna wydzielina nie jest to jednoznaczne z jej całkowitym brakiem i jajeczkowanie przebiega normalnie.
Jeśli mamy jakieś wątpliwości warto wybrać się do lekarza ginekologa, który bez większych problemów stwierdzi występowanie śluzu owulacyjnego w szyjce macicy lub jego brak i tym samym cykl bezowulacyjny.
Przy wyznaczaniu dni płodnych powinnyśmy kierować się również innymi wskaźnikami, które oznaczają nadejście owulacji. Bardzo przydatne są także testery owulacyjne na ślinę, a także komputery cyklu, które pomogą w tej analizie.
Nie panikuj, jeśli starasz się o dziecko, a wyczekiwany przez ciebie śluz owulacyjny się nie pojawia, ponieważ bardzo prawdopodobne, że wszystko jest w normie, a wydzielina po prostu nie przedostała się na zewnątrz pochwy.