Czy jest możliwa owulacja bez miesiączki w danym miesiącu?

Owulacja bez miesiączki

Owulacja bez miesiączki

Cykl menstruacyjny jest ogółem następujących po sobie dni płodnych oraz niepłodnych w konkretnym przedziale czasowym. Trwa przeciętnie od 28-31 dni. Składa się z krwawienia miesiączkowego które rozpoczyna cykl, fazy folikularnej, owulacyjnej oraz lutealnej. Menstruacja przeważnie trwa od 3-8 dni. Jest to czas, gdy endometrium zaczyna się złuszczać, by kobieta mogła wydalić je w postaci krwawienia miesiączkowego. Proces ten pozwala oczyścić macicę w momencie, gdy nie dojdzie do zapłodnienia.

W trakcie fazy folikularnej za sprawą hormonu folikulotropowego następuje wzrost tzw. pęcherzyków Graffa w jajnikach kobiety. W ten sposób dochodzi do produkcji estradiolu i estrogenu, które wpływają na pogrubienie błony śluzowej macicy (endometrium). Podczas owulacji zostaje uwolniona komórka jajowa, która łącząc się z plemnikiem dzieli się i ewoluuje w zygotę lub obumiera. W międzyczasie z resztek pękniętego pęcherzyka tworzy się ciałko żółte i przekształca się w zależności od tego czy dojdzie do zapłodnienia- jego rolą jest produkcja progesteronu podtrzymującego ciążę. Spadek produkcji progesteronu skutkuje miesiączką.

Cykl menstruacyjny u zdrowej kobiety jest przeważnie bardzo regularny. Czasem jednak zdarzają się wyjątki i może się on skrócić lub wydłużyć o kilka dni, dlatego też nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy dokładnie wystąpi owulacja.

Na czym polega owulacja?

Owulacja to proces uwolnienia niedojrzałej komórki jajowej na skutek pęknięcia pęcherzyka. Gameta wędruje do jajowodu i dojrzewa. W momencie, gdy przez określony czas nie dojdzie do zapłodnienia zaczyna obumierać. Jeśli dojdzie do zapłodnienia ulega podziałom i wędruje by zagnieździć się w macicy już jako zarodek. Jajeczkowanie przeważnie występuje 10-14 dni przed nadchodzącym krwawieniem menstruacyjnym. Owulacja wiąże się także ze zmianą śluzu szyjkowego, który staje się rzadki (konsystencją przypomina białko jaja kurzego).

Owulacja bez miesiączki

Choć to duża rzadkość, istnieje możliwość wystąpienia owulacji bez krwawienia menstruacyjnego w danym miesiącu. Dzieje się tak np. gdy długotrwale na organizm kobiety oddziałuje silny stresogenny bodziec, który “hamuje” okres. Silny stres, wyczerpująca choroba, odwodnienie lub niedożywienie mogą znacząco zaburzyć funkcjonowanie cyklu menstruacyjnego. Powodem możliwej owulacji bez krwawienia może być także zapłodnienie. Za sprawą połączenia męskiej i żeńskiej komórki płciowej dochodzi do zatrzymania menstruacji. Ciąża jednak nie rozwinie się z konkretnych przyczyn, a zarodek zostaje wydalony.

Przeczytaj także:

Diafragma antykoncepcyjna Caya – skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet

Tampony Beppy do seksu, na basen, do sauny i fitness podczas okresu

Translate »