Czy dni płodne mogą zaczynać się zaraz po okresie?

Dni płodne

Dni płodne

Dni płodne w cyklu przypadają najczęściej w połowie miesiąca, ok 14 dni przed planowaną miesiączką. Jest to umowne założenie, statystycznie większość kobiet rozpoczyna dni płodne w tym właśnie okresie. Nie stanowi to jednak reguły – u kobiet, które posiadają bardzo krótkie cykle dni płodne mogą pojawić się nawet tuż po miesiączce.

Czy po okresie mogą wystąpić dni płodne?

Statystycznie owulacja występuje najczęściej 14 dni przed datą kolejnej miesiączki (w przypadku 28-dniowego cyklu). Wówczas kilka dni przed i po, oraz sam dzień owulacji można uznać za najbardziej płodny okres w cyklu kobiety. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każda kobieta posiada tzw. podręcznikowy cykl. Na długość poszczególnych faz w ciągu cyklu wpłynąć mogą różne czynniki, np. stres, dieta, zmiana klimatu, zaburzenia hormonalne, choroby. W związku z tym należy pamiętać, że okres od miesiączki do owulacji może ulec tymczasowemu skróceniu lub wydłużeniu. Przykładowo jeśli kobieta ma 22-dniowy cykl to termin owulacji może wypaść 8 dnia cyklu, a więc tuż po miesiączce. Inaczej sytuacja wygląda u kobiety, która ma 34-dniowy cykl – wówczas owulacja może pojawić się ok. 20 dnia cyklu. Uwolnienie komórki jajowej, która gotowa jest do zapłodnienia nie zawsze więc musi mieć miejsce w połowie cyklu.

Czy po miesiączce można zajść w ciążę?

Tak, jest to możliwe. Miesiączka stanowi pierwszy etap cyklu menstruacyjnego, w czasie którego dochodzi do intensywnego złuszczania nabłonka macicy. Po ukończeniu krwawienia następuje faza folikularna, która zapoczątkowuje owulację – czas ten w zależności od indywidualnej długości cyklu może być różny (u jednej kobiety długość ta może okresowo ulegać zmianie). Biorąc pod uwagę fakt, że plemniki są w stanie przeżyć w pochwie ok 3 dni istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w przypadku współżycia tuż po okresie.

Jak wyznaczyć dni płodne?

Określając dni płodne można zastosować się do kilku metod, tj.:

  1. termiczna – metoda termiczna polega na obliczaniu fazy płodnej w oparciu o pomiar temperatury – po owulacji temperatura jest zwykle nieco wyższa
  2. objawowo-termiczna – w metodzie objawowo-termicznej oprócz codziennych pomiarów temperatury ciała stosuje się obserwację śluzu i objawów, które mogą towarzyszyć owulacji (np. bóle podbrzusza, bóle głowy, gorsze samopoczucie)
  3. Billingsów – polega na obliczaniu fazy płodnej dzięki obserwacji śluzu szyjkowego – elastyczny, śliski, ciągnący – wskazuje na okres płodny, natomiast śluz mętny, biały, nieprzejrzysty – świadczy o okresie niepłodnym

Do przydatnych narzędzi, które pozwalają określić dni płodne należy np. tester owulacyjny Afrodyta, lub komputer cyklu (np. Cyclotest 2 Plus).

 

Przeczytaj także:

Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią

Jak wyznaczyć Dni Płodne i Niepłodne

Jak obliczyć dni płodne u kobiet z nieregularnymi miesiączkami

 

 

 

 

dni płodne, Czy dni płodne mogą zaczynać się zaraz po okresie?, Naturalna Płodność
dni płodne, Czy dni płodne mogą zaczynać się zaraz po okresie?, Naturalna Płodność
dni płodne, Czy dni płodne mogą zaczynać się zaraz po okresie?, Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »