Czy ciąża jest możliwa choć wynik testu ciążowego jest negatywny?

Czy ciąża jest możliwa choć wynik testu ciążowego jest negatywny?

Czy ciąża jest możliwa choć wynik testu ciążowego jest negatywny?

Domowe testy ciążowe, które wykorzystują próbkę moczu do wykrywania obecności ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu wytwarzanego podczas ciąży, są bardzo wiarygodne. Tak więc przez większość czasu uzyskanie negatywnego wyniku testu ciążowego oznacza, że ​​​​prawdopodobnie nie jesteś w ciąży. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których może wystąpić fałszywy wynik negatywny. Czy jest możliwa ciąża, choć test wyszedł negatywny?

Zbyt wczesne wykonanie testu ciążowego

Testy ciążowe najlepiej zrobić po upływie tygodnia od dnia, w którym miała rozpocząć się ostatnia menstruacja. Kiedy zajdzie się w ciążę, poziom hCG ma tendencję do podwajania się co dwa do trzech dni we wczesnych tygodniach ciąży. Oczywiście test można wykonać wcześniej, ale wówczas organizm mógł nie rozpocząć wytwarzania wystarczającej ilości hCG. Ludzka gonadotropina kosmówkowa jest produkowana dopiero po implantacji, czyli gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w błonie śluzowej macicy. Nawet test sprzedawany jako dający wczesną odpowiedź może dać wynik fałszywie ujemny, jeśli wykonasz go w nieodpowiednim czasie.

Z tego powodu warto wypatrywać objawów zapłodnienia, do których zalicza się: poranne mdłości, poczucie zmęczenia, ból w okolicy podbrzusza, plamienie implantacyjne, tkliwość i powiększenie piersi, częstsze oddawanie moczu.

Niewłaściwe przeprowadzenie testu ciążowego

Jeśli popełnisz błąd podczas korzystania z testu, na przykład nie użyjesz wystarczającej ilości moczu do badania lub nie poczekasz wystarczająco długo, aby zobaczyć wynik, możesz uzyskać nieprawidłowy wynik. Żeby uniknąć popełnienia błędu, zaleca się cierpliwość oraz postępowanie zgodnie z dołączoną do opakowania instrukcją.

„Zepsuty” test ciążowy

Fałszywie negatywny wynik można uzyskać, jeśli test był przechowywany w nieodpowiednich warunkach, które wpłynęły na jego funkcjonowanie. Może się również zdarzyć, że test będzie przeterminowany i wówczas pokaże nieprawidłowy wynik. Warto również wykonać kilka testów od różnych producentów, ponieważ mogą mieć inną czułość.

Testowanie późno w ciągu dnia

Badanie po południu lub wieczorem może wpłynąć na dokładność testu. Gdy mocz jest zbytnio rozcieńczony, mniej czułe testy mogą nie wykryć występowania hCG w pobranej próbce. Z tego powodu zaleca się wykonanie testu rano — tuż po przebudzeniu, przy pierwszym oddawaniu moczu, co pozwoli uniknąć nieporozumień.

Negatywny test po pozytywnym teście ciążowym

Jeśli uzyskasz negatywny wynik testu ciążowego po wcześniejszym pozytywnym wyniku testu, może to być oznaka poronienia — zwłaszcza gdy odczuwa się również skurcze w brzuchu oraz pojawia się krwawa wydzielina z pochwy. Warto pamiętać, że poronienia są bardzo powszechnymi zjawiskami, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży i nie są one jednoznaczne z występowaniem zaburzeń płodności czy problemami z donoszeniem ciąży.

Niemniej trzeba zaznaczyć, negatywny test może również towarzyszyć ciąży pozamacicznej czy tzw. pustemu jaju płodowemu.

Co zrobić, gdy test ciążowy jest pozytywny?

Jeśli istnieje możliwość zapłodnienia, warto udać się do specjalisty, żeby potwierdzić swoje przypuszczenia. Lekarz przeprowadzi badanie krwi, które jest dokładniejsze i może wykryć nie tylko obecność hCG, ale także ilość hormonu.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »