Komputery cyklu – czym są i jak działają?

Komputer cyklu cyclotest myWay

Komputer cyklu cyclotest myWay

Istnieje wiele metod wspomagających pary podczas planowania ciąży. Można opierać się na naturalnych sposobach jak obserwacja temperatury ciała kobiety czy śluzu pochwowego. Dzięki rozwojowi technologicznemu dostępne są również bardziej skuteczne metody. Jedną z nich jest korzystanie z komputerów cyklu, które pozwalają zaobserwować kiedy występują okresy płodności i niepłodności, a szczególnie owulacja.

Czym jest owulacja?

Owulacja, czyli jajeczkowanie, to kluczowa część cyklu menstruacyjnego. Jest momentem, w którym osoba menstruująca osiąga największą płodność. Podczas owulacji dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa, z którego uwalnia się dojrzała i gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Komórka podróżuje jajowodem na spotkanie z plemnikiem. Żyje jedynie 24 godziny.

Przebieg owulacji jest kwestią indywidualną. Warto wiedzieć, że podczas jajeczkowania można odczuwać szereg objawów. Zmienia się wówczas konsystencja śluzu szyjkowego, który staje się rozciągliwy oraz gładki. Może przypominać białko kurzego jaja. Można również zaobserwować zmiany szyjki macicy, która podczas dni płodnych staje się miękka, otwarta, a także skierowana do przodu i wilgotna. Kolejnym z symptomów owulacyjnych jest podwyższenie temperatury ciała – zazwyczaj o 0,5 stopnia Celsjusza. Piersi podczas owulacji mogą być tkliwe oraz bolesne. Częstym objawem jajeczkowania jest również wzrost libido, ponieważ organizm naturalnie dąży do prokreacji. W trakcie owulacji można również odczuwać ból owulacyjny w okolicy podbrzusza. Możliwe jest pojawienie się delikatnego krwawienia czy plamienia.

Co więcej, z uwagi na indywidualistyczny charakter przebiegu cyklu menstruacyjnego owulacja może przebiegać nieregularnie lub pozostać niezauważona.

Jak obliczyć dni płodne i niepłodne?

Średnio cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Nie jest to jednak regułą. Zdrowy cykl może trwać od 21 do 35 dni. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na, to kiedy przypada owulacja. Przyjmuje się, że występuje około 14 dni przed pojawieniem się krwawienia miesięcznego.

Dni płodne, czyli czas, w którym jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę to około 7 dni w cyklu menstruacyjnym. Najczęściej do okresu płodności zalicza się 3 dni przed wystąpieniem owulacji, dzień jajeczkowania oraz 3 dni po nim. Za dni niepłodne uznaje się pozostałą część cyklu. W ich trakcie są niewielkie szanse na zapłodnienie.

Na regularność cyklu menstruacyjnego wpływa wiele czynników. Z tego powodu samodzielne obliczanie okresów płodności może być problematyczne i utrudnione. Dlatego warto sięgnąć po odpowiednie narzędzia np. monitory cyklu.

Jak działają komputery cyklu i jaka jest ich skuteczność?

To urządzenia, które pomagają w rozpoznawaniu faz cyklu miesiączkowego. Są najbardziej innowacyjnymi metodami planowania rodziny. Do ich zalet należy zaliczyć skuteczność i wysoką precyzję pomiarów, która wynosi pona 99%. Nie ingerują w organizm, dlatego są zaliczane do naturalnych metod antykoncepcji i mogą z nich korzystać osoby niechętne metodom hormonalnym.

Komputery cyklu to nowoczesne technologiczne rozwiązanie, które jest wygodne w użyciu. Można z niego korzystać samodzielnie w domu. Sprzęt kupuje się jednorazowo i starcza na kilka lat. Jednym z modeli dostępnych na rynku jest komputer cyklu Cyclotest. Urządzenie pomaga rozróżnić dni płodne od niepłodnych w cyklu menstruacyjnym. Opiera się na pomiarach temperatury ciała, których należy dokonywać tuż po przebudzeniu i przed wstaniem z łóżka. Oferuje również możliwość wprowadzenia danych dotyczących drugiego wskaźnika płodności np. poziomu stężenia w organizmie hormonu LH (lutropiny), konsystencji śluzu szyjkowego czy zmian szyjki macicy, dzięki czemu pomiar jest bardzo dokładny. Co istotne, Cyclotest posiada dwa tryby – antykoncepcji bez hormonów oraz planowania rodziny, co ułatwia parze planowanie rodziny.

W przypadku występowania niepokojących objawów owulacyjnych czy podejrzenia ciąży warto zgłosić się na konsultację do ginekologa. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie postępowanie oparte na indywidualnej potrzebie pacjenta.

Przeczytaj także:

Monitor płodności na smartfon z certyfikowaną aplikacją antykoncepcyjną – cyclotest mySense

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

 

Translate »