Kapturek naszyjkowy jako barierowa metoda antykoncepcyjna. Zastosowanie i skuteczność.
Kapturek naszyjkowy stanowi barierową metodę zapobiegania przed niechcianą ciążą, który zatrzymuje plemniki przed dotarciem do komórki jajowej. Umieszcza się go w pochwie tuż przed stosunkiem i może być wielokrotnie wykorzystywany. Do lat 30 ubiegłego wieku, kapturek naszyjkowy stanowił jedną z najbardziej popularnych metod zapobiegania przed ciążą. Jak dzisiaj ocenia się jego skuteczność?
Co to jest kapturek naszyjkowy?
Kapturek naszyjkowy to barierowa metoda antykoncepcyjna, którą należy umieścić w pochwie przed stosunkiem. Kapturek wykonany jest z silikonu i jego zadaniem jest zablokowanie plemników, które mogłyby dotrzeć do kanału szyjki macicy. Kapturek naszyjkowy zdejmuje się po ok. 6-8 godzinach po stosunku, gdyż mniej więcej po takim czasie obumierają plemniki, które nie mają odpowiednich warunków, by zachować zdolność do zapłodnienia.
Kapturka naszyjkowego w przeciwieństwie do prezerwatywy nie zakupimy w dowolnym sklepie. Jego rozmiar musi być wybrany przez ginekologa i powinien idealnie dostosowywać się do fizjonomii kobiety. Na rynku dostępne są kapturki w różnych rozmiarach i kształtach – przypominające naparstek, miseczkę lub cylinder. Dzięki temu możliwe jest idealne dopasowanie kapturka do kształtu szyjki macicy, co zapobiega jego ewentualnemu zsunięciu się w trakcie stosunku. Pierwsze założenie kapturka następuje w gabinecie ginekologicznym, gdzie lekarz powinien poinstruować kobietę, jak prawidłowo go umieszczać.
Zakładanie kapturka naszyjkowego
Tuż przed założeniem kapturka naszyjkowego należy dokładnie umyć ręce. Powinno się też dokładnie umyć okolice intymne co zminimalizuje ryzyko przeniesienia bakterii wewnątrz pochwy i wywołania stanu zapalnego. Kapturek naszyjkowy należy zakładać tuż przed stosunkiem, jednak ważne jest, by nie zdejmować go do 8 godzin po współżyciu (w innym wypadku plemniki znajdujące się w pochwie mogą przeżyć jeszcze przez kilka godzin i przedostać się w stronę szyjki macicy). Kapturek naszyjkowy może być wielokrotnie stosowany (jeśli nie doszło do jego uszkodzenia) – należy pamiętać jednak o jego dokładnym umyciu i osuszeniu.
Zalety kapturka naszyjkowego
– wielokrotność zastosowania
– względnie tania metoda biorąc pod uwagę wielokrotność użytkowania (ok.250-300 zł)
– nie ingeruje w organizm kobiety w przeciwieństwie do środków hormonalnych
– może chronić przed niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową
– bardziej komfortowa metoda zapobiegania przed ciążą (w przeciwieństwie do prezerwatywy nie zmniejsza doznań w czasie stosunku)
Wady kapturka naszyjkowego
– niska skuteczność w zapobieganiu przed ciążą (wskaźnik Pearla wynosi od 4 do 20)
– nieco problematyczna aplikacja
– nie może być stosowany w przypadku uczulenia na silikon
– niedokładna higiena osobista może zwiększyć ryzyko zakażeń układu moczowo-płciowego
– mniejsza dostępność w przeciwieństwie do prezerwatywy
TAGI: kapturek naszyjkowy, metoda antykoncepcyjna, barierowa metoda antykoncepcyjna
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi