Szczepienie na HPV- Co to jest, kiedy należy się szczepić i czy jest skuteczne?

Szczepienie na HPV- Co to jest, kiedy należy się szczepić i czy jest skuteczne?

Szczepienie na HPV- Co to jest, kiedy należy się szczepić i czy jest skuteczne?

Kontakty seksualne wiążą się z możliwością nabycia wielu schorzeń. Rozmowa z partnerem intymnym na temat stanu jego zdrowia nie tylko zwiększa poczucie bezpieczeństwa ale także pomaga uchronić nas przed niechcianymi chorobami. Szacuje się, że wirus brodawczaka ludzkiego posiada w swoim organizmie ponad 50% osób aktywnych seksualnie. Ochrona przed HPV wiąże się z ograniczeniem kontaktów seksualnych a także z odpowiednią profilaktyką.

W razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian zawsze należy udać się do zaufanego lekarza, który postawi trafną diagnozę i wskaże dalsze rozwiązania.

Czym jest HPV?

HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) to wirus z rodziny papillomawirusów. Rozróżniamy łagodne oraz bardziej agresywne typy, które w zależności od rodzaju mogą przyczyniać się do powstania zmian nowotworowych o łagodnym lub złośliwym charakterze. Najgroźniejsze z nich (HPV16 oraz HPV18) uznawane są za przyczynę rozwoju raka szyjki macicy oraz prącia- rzadziej sromu, pochwy lub odbytu. HPV jest wysoce zakaźny- zarówno podczas zwykłego dotyku jak i kontaktów intymnych z osobą zakażoną prawdopodobieństwo transmisji wirusa jest bardzo duże. Nie można za to zakazić się przez krew. Najbardziej narażone są młode osoby, będące aktywne seksualnie.

Większośc osób przechodzi HPV bezobjawowo. Od tego jak organizm zachowa się podczas kontaktu z wirusem zależy indywidualna umiejętność odpowiedzi immunologicznej organizmu.

Kiedy się szczepić? Jaka jest skuteczność szczepienia?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że nie istnieje żadna metoda leczenia farmakologicznego HPV. Możliwe jest jedynie leczenie następstw zakażenia takich jak np. kłykciny kończyste. Jedyna broń przed wirusem brodawczaka ludzkiego to profilaktyka, która zakłada zarówno regularne badania cytologiczne jak i przyjęcie specjalnej szczepionki. Skuteczność szczepionki obniża się wraz z rozpoczęciem współżycia, ponieważ nie zwalczy już nabytej infekcji- zmniejsza za to ryzyko późniejszego nosicielstwa.

Zaleca się przyjąć szczepionkę jeszcze przed utratą dziewictwa. Możliwe jest to po ukończeniu 9 roku życia. Preparat zapobiega zarówno typom wirusa odpowiadającym za 70% złośliwych nowotworów szyjki macicy jak i tym, które wywołują brodawki narządów płciowych. Dostępne są 3 rodzaje szczepionki podawanej domięśniowo. Każda z nich ogranicza zakażenie konkretnymi typami HPV. Chronią organizm przez co najmniej 8 lat od podania ostatniej dawki.

Przeczytaj także:

Diafragma Caya – antykoncepcyjna błona dopochwowa odpowiednia dla 98% kobiet. Skuteczna antykoncepcja mechaniczna, którą stosujesz tylko, kiedy potrzebujesz.

Monitor płodności cyclotest mySense na smartfon do monitorowania cyklu miesięcznego i wyznaczania dni płodnych i owulacji

 

Translate »