Jakie są problemy seksualne Polaków? Sprawdź czy ty też masz podobny problem.

pair-707506_640Jakie są problemy seksualne Polaków? Sprawdź czy ty też masz podobny problem.

Codzienny pośpiech, stres i zmęczenie przekładają się na wszystkie poziomy życia, w tym także seksualnego. Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu tylko pogarszają sytuację. Wzajemne relacje partnerów zaczynają być pełne napięć i nieporozumień, co od razu widać w łóżku. Tak samo jest w drugą stronę –  gdy przestaje się układać w seksie – pojawiają się problemy w związku, a zaraz potem negatywnie oddziałuje to na inne aspekty wspólnego życia. Statystyki wskazują, że coraz częściej szukamy pomocy u seksuologa. Jakie są zatem najczęstsze problemy seksualne Polaków?

Brak ochoty na seks

Tę przypadłość najczęściej odczuwają kobiety, ale zdarza się, że dotyka także i mężczyzn.  Przyczyn jest bardzo wiele i mogą mieć różnoraki charakter m. in: stres, depresja, antykoncepcja hormonalna, rutyna w związku, przeżyte traumy, wychowanie w dzieciństwie itd. Ważne jest, by ustalić źródło problemu i próbować je zniwelować. Jeśli nie potrafimy sobie sami z nim poradzić potrzebna jest wtedy konsultacja z seksuologiem i najlepiej, jeśli na sesji pojawią się oboje partnerzy. Brak ochoty na seks u jednego z nich oddziałuje oczywiście i na drugiego, dlatego rozwiązania trzeba szukać wspólnie, przy wzajemnej pomocy i wyrozumiałości. Najpierw jednak warto zrobić własny „rachunek sumienia”, bo czasem wystarczy odrobina wyobraźni, by w sypialni znowu zaczęło iskrzyć.

Problem z osiągnięciem orgazmu

Nawet jeśli libido działa u nas jak należy to nie zawsze musi iść w parze z osiągnięciem orgazmu. Jest to bardzo frustrująca przypadłość, bo nawet jeśli sam seks i bliskość z partnerem jest bardzo przyjemna to i tak zawsze będzie brakowało tej przysłowiowej „wisienki na torcie”. Problem z odczuwaniem rozkoszy dotyczy także par, które uważają, że układa im się na każdej płaszczyźnie i są ze sobą bardzo związane. W takich wypadkach należy zastanowić się, czy jest coś, co nas wewnętrznie blokuje. U kobiet często bywa tak, że z powodu kompleksów, braku pewności siebie, czasem nawet nieświadomie, blokują swój organizm, który jest bardzo podatny na autosugestię. Trudno osiągnąć orgazm, jeżeli cały czas zastanawiamy się, czy dobrze wyglądamy w danym świetle, czy piersi są odpowiedniej wielkości i czy jesteśmy dobre w te klocki. Seks to coś, co powinno sprawiać jedynie przyjemność, a nie być powodem frustracji, dlatego zrelaksowanie i oddanie się tej jedynej chwili w całości (ciałem i duchem!) może być receptą na długi orgazm.

Przedwczesna erekcja

Z kolei z tym problemem zmagają się mężczyźni i bywa to równie kłopotliwe, co brak orgazmu. Dotyczy on głownie młodych mężczyzn, którzy dopiero poznają uroki seksu. Czasem nawet delikatne bodźce mogą spowodować erekcję.  Warto w takich sytuacjach poradzić się seksuologa, ponieważ problem ten może doprowadzić w przyszłości do unikania kontaktów seksualnych związanych ze strachem przed zawiedzeniem partnerki z jednoczesnym poczuciem zawstydzenia i winy.

Seksocholizm

Wydawać by się mogło, że problemy seksualne to przede wszystkim niskie libido. Jednak nadmierna potrzeba uprawiania seksu jest uzależnieniem, które tak jak każde inne należy leczyć. Dochodzi do tego dodatkowo częsta masturbacja, oglądanie pornografii i liczne zdrady w związku. Wszystko to  utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz burzy atmosferę i wzajemne relacje partnerów. W takich sytuacjach potrzebna jest terapia pod okiem seksuologa, który zastosuje odpowiednie środki i pomoże w wyjściu z uzależnienia.

Dyskomfort odczuwany w trakcie seksu

Spowodowany jest nieodpowiednim nawilżeniem w trakcie stosunku, które powoduje tarcie, nieprzyjemne odczucia, a nawet ból i podrażnienia w okolicach intymnych. Suchość pochwy jest częstą dolegliwością kobiet, w szczególności tych, które korzystają z antykoncepcji hormonalnej. W takich przypadkach należy zaopatrzyć się w żele nawilżające, których jest na dzisiejszym rynku pod dostatkiem. Jeśli to nie wystarczy, konieczna będzie wizyta u ginekologa, który przepisze odpowiednie środki.

Leave a Reply

Translate »

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: