Ból podczas pierwszego stosunku – przyczyny

ból podczas stosunku, Ból podczas pierwszego stosunku – przyczyny, Naturalna PłodnośćWokół pierwszego stosunku wytworzyło się wiele często krzywdzących mitów, które są związane z licznymi pytaniami. Czy pierwszy raz boli? Czy podczas przebicia błony dziewiczej pojawia się krwawienie? Kiedy wybrać się do ginekologa? Jednak, gdy pojawia się ból podczas i po pierwszym razie nie należy go bagatelizować.

Ból podczas pierwszego stosunku

Wiele osób przed rozpoczęciem współżycia obawia się bólu podczas stosunku. Nic dziwnego, że w obliczu nowej sytuacji pojawiają się liczne pytania, lęk czy wątpliwości. Pierwszy raz może wpływać na dalsze życie seksualne. Gdy okaże się nieprzyjemnym doświadczeniem, może skutkować awersją do uprawiania seksu.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy pierwszy stosunek boli. Jest ona uzależniona od kilku czynników, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem współżycia. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawilżenie pochwy. Wydzielina jest produkowana przez gruczoły śluzowe znajdujące się w pochwie. Podczas podniecenia seksualnego jest produkowana jej większa niż normalnie ilość. Odpowiednie nawilżenie pozwala redukować tarcie podczas stosunku, co wpływa na wzrost satysfakcji, ułatwia penetrację i pozwala uniknąć występowania mikrourazów. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednią grę wstępną, a także atmosferę ułatwiającą rozluźnienie. W przypadku suchości pochwy warto sięgnąć po lubrykant. Warto pamiętać, że ból mogą wywoływać zbyt pośpieszne, gwałtowne i silne ruchy, dlatego dobrze na początku dać sobie czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji i stopniowo dostosowywać intensywność stosunku.

Ból w trakcie pierwszego stosunku może być również związany z przerwaniem błony dziewiczej. Jest to elastyczny fałd błony śluzowej, który oddziela przedsionek pochwy od jej wnętrza. Może mieć różną grubość, strukturę czy stopień ukrwienia. Nie każde przebicie błony dziewiczej jest równoznaczne z występowaniem bólu. Najczęściej pojawia się on w przypadku grubej lub silnie ukrwionej błony.

W przypadku odczuwania intensywnego bólu podczas stosunku należy go przerwać. Można spróbować zmienić pozycję czy zadbać o większe rozluźnienie oraz nawilżenie. Nie warto jednak próbować na siłę, ponieważ może to spowodować pojawienie się uszkodzeń narządów rodnych, a także wywołać stres i awersję do współżycia.

Ból po pierwszym razie – przyczyny

Warto pamiętać, że ból może pojawiać się również po pierwszym stosunku. Najczęściej dotyczy pochwy. Może być spowodowane niewystarczającym nawilżeniem podczas penetracji, w wyniku którego doszło do otarć. W przypadku pierwszego stosunku może być wynikiem zbyt intensywnej aktywności seksualnej. Kolejną przyczyną bólu pochwy po pierwszym razie są m.in. infekcje intymne, choroby skóry i błon śluzowych, wystąpienie stanów zapalnych w obrębie układu rozrodczego, wulwodynii (bólu sromu), zespołu bólowego miednicy mniejszej. Warto zwracać uwagę na właściwości wydzieliny z pochwy – jej kolor, konsystencję czy zapach. Dzięki nim można rozpoznać rozwijającą się infekcję. Jeśli pojawia się krwawienie z pochwy po pierwszym stosunku, może ono świadczyć o przerwaniu błony dziewiczej, ale i być objawem poważnych chorób np. nadżerki, endometriozy czy zapalenia przydatków.

Po pierwszym razie może również pojawić się ból podbrzusza. Należy obserwować jego regularność i nasilenie, które pozwoli dotrzeć do przyczyny dolegliwości. Jedną z najpopularniejszych przyczyn bólu podbrzusza po stosunku jest endometrioza (rozrastanie się endometrium, czyli błony śluzowej macicy, poza macicą). Może być również powodowany przez występujące na jajnikach torbiele, mięśniaki i polipy macicy czy być skutkiem rozwijającej się infekcji przeniesionej drogą płciową. Jednak najczęściej, jeśli wcześniej (czyli przed pierwszym stosunkiem) nie występowały niepokojące dolegliwości, ból brzucha jest związany z odczuwaniem silnego stresu i napięciem mięśni podczas współżycia. Ból podbrzusza występuje również w konkretnych fazach cyklu menstruacyjnego – najczęściej podczas owulacji oraz miesiączki.

W przypadku odczuwania niepokojących dolegliwości zarówno po, jak i w trakcie stosunku, należy udać się do lekarza. Specjalista dzięki odpowiednim badaniom i zebranemu wywiadowi ustali przyczynę problemu i pozwoli wdrożyć odpowiednie postępowanie, które będzie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

 

Translate »