Przodozgięcie i tyłozgięcie macicy.

Przodozgięcie i tyłozgięcie macicy.

Przodozgięcie i tyłozgięcie macicy.

Macica to narząd rozrodczy odpowiedzialny za różne funkcje, takie jak menstruacja, ciąża oraz poród. Może być umieszczona w różnych pozycjach w miednicy, które są indywidualne dla każdej kobiety. Co oznacza tyłozgięcie macicy? A czym jest przodozgięcie?

Czym jest macica?

Macica, znana również jako łono, jest narządem mięśniowym o długości około 8 cm. Dla wielu osób kształtem przypomina gruszkę. Znajduje się w dolnej partii jamy brzusznej (w okolicy miednicy), nad pęcherzem. Choć jest niewielka, pełni w organizmie wiele istotnych funkcji.

Jedną z jej ról jest pielęgnowanie zapłodnionej komórki jajowej, która rozwija się w płód i „przechowywanie” jej aż do porodu. Zapłodnione jajeczko wszczepia się w endometrium (błonę śluzową macicy) i czerpie pożywienie z naczyń krwionośnych, które rozwijają się wyłącznie w tym celu. Co więcej, macica zapewnia integralność strukturalną i wsparcie dla pęcherza, jelit, kości i narządów miednicy. Oddziela pęcherz i jelita. To również dzięki macicy jest możliwe krwawienie menstruacyjne. W wyniku procesów hormonalnych w organizmie zachodzą liczne zmiany. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, endometrium złuszcza się, a płyn menstruacyjny jest wydalany z macicy przez pochwę.

Co oznacza tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy ma miejsce, gdy narząd jest przechylony do tyłu, tak że jego dno jest skierowane w stronę odbytnicy. Niektóre kobiety z tym położeniem macicy nie odczuwają żadnych objawów. Oznacza to, że mogą być nieświadome tego stanu. Jeśli wystąpią objawy, mogą one obejmować m.in. ból w pochwie lub dolnej części pleców podczas stosunku płciowego, ból podczas menstruacji, problem z aplikacją tamponów, zwiększoną częstotliwość oddawania moczu lub uczucie ucisku w pęcherzu, częste chorowanie na infekcje dróg moczowych, „wysunięcie” podbrzusza.

Tyłozgięcie macicy zazwyczaj nie wpływa na zdolność kobiety do poczęcia. Jednak warto zaznaczyć, że ten stan jest czasami związany z innymi chorobami czy zaburzeniami, które mogą wpływać na potencjał płodności. Obejmują one: endometriozę, chorobę zapalną miednicy czy występowanie mięśniaków w macicy.

Co oznacza przodozgięcie macicy?

Przodozgięcie macicy oznacza, że narząd przechyla się do przodu, w kierunku brzucha. Trzeba pamiętać, że podobnie jak inne części ciała, macica może mieć wiele różnych kształtów i rozmiarów. Przekrzywiona do przodu macica nie powinna wpływać na zdrowie ani wywoływać żadnych niepokojących dolegliwości. Najczęściej wiele kobiet nawet nie zauważa, że ma przodozgięcie macicy. Warto zaznaczyć, że przodozgięcie macicy nie jest związane z płodnością kobiety czy jej możliwością zajścia i donoszenia ciąży.

Jednak w niektórych rzadkich sytuacjach, gdy problem jest poważny, a macica jest nadmiernie pochylona, można zauważyć następujące objawy: silny ból brzucha, jajników oraz pleców podczas menstruacji, zaparcia przed lub w trakcie miesiączki, nieprzyjemnie pachnącą wydzielinę z pochwy w czasie okresu.

Położenie macicy można zdiagnozować za pomocą dwóch następujących metod. Pierwszą z nich jest fizykalne badanie miednicy, a druga to badanie ultrasonograficzne (USG). W przypadku pojawienia się jakichś dokuczliwych dolegliwości warto zgłosić się na konsultację do specjalisty.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »