Nadżerka szyjki macicy – przyczyny, objawy i leczenie

nadżerka szyjki macicy, Nadżerka szyjki macicy – przyczyny, objawy i leczenie, Naturalna Płodność

Nadżerka szyjki macicy – przyczyny, objawy i leczenie

Nadżerka szyjki macicy należy do grona powszechnych problemów natury ginekologicznej. Statystycznie dotyka co czwartą, a nawet i co trzecią kobietę. Przyjmuje postać niewielkiej ranki. Ma nierówną powierzchnię i może wydawać się niegroźna, ale nie warto jej bagatelizować.

Nadżerka szyjki macicy – przyczyny

Nadżerka szyjki macicy to zaczerwieniony obszar o nieregularnych kształtach występujący na ścianie szyjki macicy. Rozróżnia się jej dwa rodzaje. Pierwszy z nich to nadżerka rzekoma (ektopia). To przemieszczenie się nabłonka walcowatego z kanału szyjki macicy na tarczę szyjki macicy, gdzie występuje nabłonek płaski. Natomiast nadżerka prawdziwa powstaje w wyniku ubytku nabłonka lub naskórka. Obie zmiany można zaobserwować dopiero podczas badania ginekologicznego.

Do głównych przyczyn powstawania nadżerki szyjki macicy zalicza się infekcje oraz stany zapalne, które nie zostały poddane odpowiedniemu leczeniu. Są one przewlekłe. Do występowania nadżerki przyczynia się również stosowanie wkładki domacicznej, która może odpowiadać za wywołanie stanu zapalnego w macicy. Rozwojowi infekcji sprzyja również częsta zmiana czy posiadanie wielu partnerów seksualnych. Może również powstawać jako skutek zaburzeń hormonalnych w organizmie. Nadżerka występuje również w przypadku urazów mechanicznych narządów rodnych powstałych m.in. podczas współżycia. Możliwe jest również występowanie po wielokrotnym porodzie czy poronieniu.

Nadżerka szyjki macicy – objawy

Nadżerka szyjki macicy jest dolegliwością, która najczęściej przebiega bezobjawowo albo objawy są na tyle niespecyficzne, że mogą utrudnić diagnozę. W przypadku nadżerki można zaobserwować pieczenie oraz swędzenie okolic intymnych. Może się również pojawić śluz pochwowy o nieprzyjemnym zapachu. Co więcej, wydzielina przybiera białawe, żółte albo zielonkawe zabarwienie. Istnieje prawdopodobieństwo występowania nadżerki w przypadku plamienia między miesiączkami, a także po współżyciu. Może się też pojawiać ból podbrzusza czy okolic intymnych podczas stosunku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że powyższe symptomy mogą wystąpić, ale nie muszą. Warto pamiętać, że ich pojawienie się może być objawem innych schorzeń, niekoniecznie nadżerki. Dlatego tak istotne są regularne badania ginekologiczne, które powinny się odbywać co najmniej co 6 miesięcy, ale nie rzadziej niż raz na rok.

Nadżerka szyjki macicy – leczenie

Po wykryciu nadżerki szyjki macicy lekarz zleci kolejne badania jak cytologię, posiew czy kolposkopię. Następnie specjalista dostosuje metodę leczenia do rozległości i etiopatogenezy zmiany, a także wieku i planów co do posiadania potomstwa kobiety oraz informacji zebranych podczas wywiadu i badań.

W przypadku nadżerki przebiegającej bezobjawowo nie stosuje się leczenia. Zmiana pozostaje pod obserwacją i najczęściej zanika sama. Do leczenia niewielkich nadżerek i przy dobrych wynikach cytologii stosuje się środki farmakologiczne działające miejscowo. Mogą to być antybiotyki, a także globulki, tabletki czy kremy dopochwowe zawierające substancje przeciwgrzybicze czy przeciwpierwotniakowe.

Wykorzystuje się również metodę zwaną koagulacją chemiczną. Polega ona na przykładaniu na nadżerkę specjalnych środków niszczących uszkodzony nabłonek. Dzięki temu w jego miejscu może pojawić się nowy. Taka terapia wymaga regularnego powtarzania i wydłużonego procesu gojenia się rany.

Kolejną metodą jest elektrokoagulacja, czyli usuwanie nadżerki za pomocą prądu czy fotokoagulacja – przy użyciu lasera. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku elektrokoagulacji mogą pojawić się niewielkie blizny na szyjce macicy. Oba zabiegi są wykonywane ambulatoryjnie, więc nie wymagają pozostania w szpitalu.

Leczenie nadżerki jest również możliwe przy pomocy krioterapii. Metoda polega na zamrożeniu zmiany. Zabieg wykonywany jest w kilka minut, jest bezbolesny i również nie wymaga pozostania w szpitalu. Podczas gojenia nadżerki należy powstrzymać się od aktywności seksualnej zwłaszcza głębokiej penetracji, która mogłaby doprowadzić do naruszenia zmiany.

Po zakończeniu leczenia należy monitorować stan nadżerki szyjki macicy. Warto pamiętać o regularnych wizytach u lekarza oraz badaniach ginekologicznych, które pozwolą na wychwycenie pojawiających się nieprawidłowości i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności na smartfon do wyznaczania dni płodnych i owulacji na podstawie kropli śliny. Skutecznośc 98%.

Kubeczek menstruacyjny Beppy Cup ze specjalną konstrukcją zapobiegającą przeciekaniu. Jeden uniwersalny rozmiar S/M.

 

Translate »