Typowy a nietypowy okres. Jak wygląda prawidłowy okres.

Typowy a nietypowy okres

Typowy a nietypowy okres

Zazwyczaj miesiączki trwają od czterech do siedmiu dni. Średnio cykl menstruacyjny trwa 28 dni, niemniej zdrowy może trwać od 21 do 35 dni. Jakie są przyczyny nieprawidłowej miesiączki? Czy różni się typowy okres od nietypowego?

Jaki jest typowy i prawidłowy okres?

Trzeba pamiętać, że miesiączka miesiączce nie równa. Może inaczej przebiegać w zależności od cyklu, a także osoby. Cykl menstruacyjny to seria zmian, jakie zachodzą w organizmie, przygotowując się na możliwość zajścia w ciążę. Podczas każdego cyklu jeden z jajników uwalnia komórkę jajową — proces nazywa się owulacją. Jednocześnie zmiany hormonalne przygotowują macicę do ciąży. Jeśli ma miejsce jajeczkowanie i nie dojdzie do zapłodnienia, to złuszcza się błona śluzowa macicy i pojawia się okres.

Cykl miesiączkowy, który jest liczony od pierwszego dnia jednej miesiączki do pierwszego dnia następnej, nie jest taki sam dla każdej kobiety. Miesiączka może pojawiać się co 21-35 dni i trwać od dwóch do siedmiu dni. Przez pierwsze kilka lat po rozpoczęciu miesiączki powszechne są długie cykle. Jednak cykle miesiączkowe mają tendencję do skracania się i stają się bardziej regularne wraz z wiekiem.

Twój cykl menstruacyjny może być regularny — mniej więcej tej samej długości co miesiąc — lub nieco nieregularny, a okres może być lekki lub obfity, bolesny lub bezbolesny, długi lub krótki i nadal jest uważany za normalny. Ważne, żeby oceniać, co jest typowe dla danej jednostki.

Należy pamiętać, że stosowanie niektórych rodzajów antykoncepcji, takich jak pigułki antykoncepcyjne, może wpływać na cykl menstruacyjny. Również wraz z wiekiem następują pewne zmiany. Z tego powodu jeśli zaobserwuje się jakiekolwiek niepokojące sygnały, należy zgłosić się do specjalisty.

Jak wygląda nietypowy okres?

Warto zwracać uwagę na termin krwawienia. Jeśli okres występuje częściej niż co 21 dni i rzadziej niż 35 dni, jest to powodem do niepokoju. Również brak miesiączki (amenorrhea), czyli zaburzenie miesiączkowania charakteryzujące się nieobecnością lub brakiem miesiączki przez ponad trzy cykle, wymaga wizyty u lekarza. Istnieją dwa rodzaje tego zaburzenia: pierwotny brak miesiączki i wtórny brak miesiączki. W przypadku pierwotnego braku menstruacji okres nie rozpoczyna się podczas dojrzewania. Natomiast wtórny brak miesiączki występuje, gdy normalny cykl menstruacyjny staje się coraz bardziej nieregularny lub nieobecny. Jak w przypadku każdego zaburzenia miesiączkowania, wczesna diagnoza i leczenie pomogą przywrócić normalną miesiączkę.

Żeby rozpoznać, czy okres jest nietypowy, warto też zwracać uwagę na obfitość krwawienia. W niektórych przypadkach może zakłócać normalne codzienne czynności, w szczególności jeśli są zbyt intensywne krwotoki (menorrhagia); zbyt skąpe; zbyt rzadkie (oligomenorrhoea); przedłużające się (dłużej niż 7 dni); występuje obfite krwawienie między miesiączkami czy po menopauzie. Inne powszechne objawy obejmują krwawienie lub plamienie podczas ciąży lub między miesiączkami.

Dysmenorrhea to stan charakteryzujący się bólem i skurczami menstruacyjnymi podczas menstruacji. W przypadku pierwotnego bolesnego miesiączkowania osoba doświadcza nieprawidłowych skurczów macicy w wyniku braku równowagi chemicznej. Wtórne bolesne miesiączkowanie jest zwykle związane z chorobami.

Jakie są przyczyny nietypowego okresu?

Na cykl menstruacyjny wpływa wiele czynników w tym prowadzony styl życia (np. zaburzenia odżywiania, nadmierne ćwiczenia, stres, przyjmowanie niektórych leków), a także naturalne zmiany biologiczne występujące w ciągu życia jak karmienie piersią, ciąża lub menopauza. Co więcej, nie każde krwawienie jest związane z okresem, a może być np. wynikiem poronienia. Warto również zgłosić się do specjalisty, żeby zbadać, czy nie występują problemy zdrowotne jak:

  • zaburzenia hormonalne,
  • zmiany w macicy (np. mięśniaki, polipy, zrosty i guzy),
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • choroba zapalna miednicy mniejszej (PID),
  • otyłość,
  • zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej,
  • zaburzenia funkcjonowania tarczycy,
  • przedwczesna niewydolność jajników,
  • niewydolność jajników,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • hiperprolaktynemia,
  • endometrioza,
  • nowotwór układu rozrodczego.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »