Opuchnięte wargi sromowe – przyczyny

Opuchnięte wargi sromowe - przyczyny

Opuchnięte wargi sromowe – przyczyny

Za opuchnięte wargi sromowe odpowiadają różnorodne przyczyny. Obrzękowi często towarzyszą inne nieprzyjemne dolegliwości. Dotyczy bardzo wrażliwego miejsca i trzeba jak najszybciej podjąć leczenie. Co powoduje opuchliznę?

Gdzie są wargi sromowe?

Srom i wzgórek łonowy to zewnętrzne narządy płciowe. Składa się z dwóch warg sromowych – większych i mniejszych. Wargi sromowe większe to fałd skóry, który okala szparę sromową, natomiast wargi sromowe mniejsze to wewnętrzna warga otaczająca przedsionek do pochwy. Ich funkcją jest ochrona pochwy przed podrażnieniami i urazami. To naturalne, że wargi sromowe różnią się wielkością, a nawet zabarwieniem. Dlatego trzeba pamiętać, że nie ma jednego wzoru, jak powinny wyglądać.

Ze względu na położenie sromu jest on narażony na występowanie różnych chorób, infekcji i innych stanów, które mogą powodować zauważalny obrzęk warg sromowych.

Opuchnięte wargi sromowe – możliwe przyczyny

Potencjalnym podłożem występowania opuchlizny warg sromowych są infekcje. Najczęściej mowa o zakażeniach grzybiczych. U ich podstaw leży zaburzona biocenoza pochwy, na której występowanie ma wpływ m.in. nieprawidłowa higiena intymna, niezdrowa dieta, stosowane środki antykoncepcyjne, osłabienie odporności, nadwaga czy otyłość. Przy infekcji grzybiczej sromu można oprócz obrzęku zaobserwować również zaczerwienienie, ból, świąd czy podrażnienie narządu, a także pęknięcia nabłonka i pojawienie się białych, serowatych upławów.

Opuchlizna warg sromowych może być skutkiem zapalenia (ropnia) gruczołu Bartholina, czyli gruczołu przedsionkowego większego. Jego zadaniem jest wydzielania śluzu pochwowego, powodującego nawilżenie przedsionka pochwy podczas podniecenia seksualnego. To stosunkowo częsta przypadłość. Wówczas następuje blokada ujścia przewodów wyprowadzających i tworzy się cysta, z której może rozwinąć się ropień. Zaburzenie najczęściej dotyczy tylko jednej części sromu. Może mu towarzyszyć ból podczas wykonywania codziennych czynności, a czasem i podwyższona temperatura ciała. Zaburzenie często ustępuje samoistnie.

Do możliwych przyczyn pojawienia się opuchlizny warg sromowych zalicza się również reakcje alergiczne, które powstają po kontakcie np. z kosmetykami, konserwantami, substancjami barwiącymi czy zapachowymi. Po wyeliminowaniu kontaktu z alergenem obrzęk najczęściej ustępuje.

Zaburzenie może również wynikać z niedoboru estrogenów. Jest to jedna ze zmian pomenopauzalnych podobnie jak świąd, uczucie suchości, dyspareunia czy uporczywie nawracające stany zapalne sromu oraz pochwy.

Opuchnięcie sromu jest czasami spowodowane przez urazy mechaniczne czy ciążę. Może również świadczyć o rozwijającym się nowotworze narządów płciowych.

Jakie są objawy innych niepokojących dolegliwości?

Oprócz obrzęku warg sromowych inne objawy problemów narządów płciowych mogą obejmować: swędzenie lub pieczenie, ból podczas wydalania, oddawania moczu, stosunku, a nawet w trakcie chodzenia czy siedzenia, pojawienie się wyczuwalnych zmian w strukturze np. guzków czy cyst, krwawienie z dróg rodnych poza miesiączką. Warto również obserwować śluz pochwowy, ponieważ jego nieprzyjemny zapach czy nietypowe zabarwienie może świadczyć o rozwoju choroby albo infekcji.

W przypadku zauważenia niepokojących objawów warto zgłosić się na wizytę do specjalisty. Lekarz przeprowadzi wywiad, a także wykona albo zleci przeprowadzenie odpowiednich badań, które pozwolą rozpoznać przyczynę zaburzenia. Wówczas będzie można rozpocząć leczenie.

Przeczytaj także:

Tester Afrodyta do wyznaczania dni płodnych na podstawie kropli śliny. Badania kliniczne – Skuteczność 98%.

Diafragma Caya – skuteczna wkładka antykoncepcyjna do samodzielnego stosowania – stosujesz tylko, kiedy chcesz. Jeden uniwersalny rozmiar. Odpowiednia dla 98% kobiet. Certyfikowany wyrób medyczny.

 

 

Translate »