Nerw sromowy – budowa, funkcje, przyczyny i objawy uszkodzenia, leczenie.

Nerw sromowy - budowa, funkcje, przyczyny i objawy uszkodzenia, leczenie.

Nerw sromowy – budowa, funkcje, przyczyny i objawy uszkodzenia, leczenie.

Nerw sromowy zapewnia większość funkcji ruchowych i wrażeń obszarowi miednicy, w tym genitaliom i odbytowi. Odgrywa kluczową rolę w zdolności do kontrolowania oddawania potrzeb fizjologicznych. Uszkodzenie nerwu sromowego może prowadzić do bólu i wpłynąć na zdolność do uprawiania lub cieszenia się seksem. Nacisk na nerw powoduje zespół uwięźnięcia nerwu sromowego. Ten stan skutkuje silnym, przewlekłym bólem (neuralgia sromowa).

Nerw sromowy – czym jest i funkcje

Nerw sromowy jest głównym nerwem w obrębie miednicy. Wysyła informacje o ruchu motorycznym i odczuciach z obszaru narządów płciowych. Nerw sromowy przebiega przez mięśnie dna miednicy, unerwiając mięśnie jak:

  • Mięsień guziczny,
  • Mięsień dźwigacz odbytu,
  • Mięsień zwieracz zewnętrzny odbytu,
  • Mięsień kulszowo-jamisty,
  • Mięsień opuszkowo-gąbczasty,
  • Mięsień powierzchniowy krocza.

Nerw sromowy ma kluczowe znaczenie dla czucia i funkcjonowania w obszarze miednicy, w tym genitaliów i odbytu. Ten nerw jest częścią obwodowego układu nerwowego. Nerwy obwodowe wysyłają sygnały z ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i kręgosłupa) do kończyn i niektórych narządów.

Funkcja motoryczna nerwu sromowego kontroluje ruch mięśni zwieracza odbytu, które pomagają utrzymać lub uwolnić kał oraz mięśni zwieracza cewki moczowej, które pomagają zatrzymać lub uwolnić mocz. Nerw sromowy dostarcza również informacji sensorycznych dotyczących dotyku, przyjemności, bólu i temperatury: penisa, pochwy, krocza, kanału odbytu.

Nerw sromowy – budowa

Nerw sromowy to parzysta struktura anatomiczna, co oznacza, że znajduje się po obu stronach ciała (lewej i prawej). Nerw sromowy wyrasta ze splotu krzyżowego w najniższej części kręgosłupa. Splot krzyżowy to wiązka nerwów zlokalizowana z tyłu miednicy.

Nerw sromowy jest nerwem mieszanym, tworzącym zarówno włókna ruchowe, jak i czuciowe o charakterze przywspółczulnym i współczulnym.

Przebiega przez kolec kulszowy, miednicę, kanał sromowy, dół kulszowo-odbytniczy, prącie lub łechtaczkę. Jego początek znajduje się przy tętnicy sromowej wewnętrznej. Wychodzi przez dolną część otworu kulszowego większego – pomiędzy mięśniem guzicznym a dolną częścią mięśnia gruszkowatego. Później owija się w okolicy pośladka wokół tylnego obwodu kolca kulszowego i wraca do miednicy przez otwór kulszowy mniejszy. Skąd biegnie od dołu kulszowo-odbytniczego do guza kulszowego. Przez rozdwojenie powięzi zasłonowej wchodzi do kanału sromowego, żeby w końcu w jego tylnej części rozdzielić się na mniejsze gałęzie końcowe – nerw kroczowy, nerw grzbietowy prącia lub nerw łechtaczki.

Nerw sromowy – przyczyny uszkodzenia

Nacisk na nerw sromowy może powodować ból lub neuropatię (uszkodzenie nerwów). Do patologii nerwu sromowego zalicza się: nadpobudliwość nerwu sromowego i porażenie nerwu sromowego (wraz ze zniesieniem czynności mięśni zwieraczy odbytu i cewki moczowej).

Przyczyny uszkodzenia nerwu sromowego obejmują: wypadki i urazy, powikłania po operacjach miednicy, takich jak prostatektomia lub operacja korekcji wypadania narządów miednicy, cukrzyca i neuropatia cukrzycowa, trudny poród, długotrwały nacisk na nerw spowodowany czynnościami takimi jak jazda na rowerze, radioterapia, guzy lub cysty w okolicy miednicy.

Można się również spotkać z neuralgią nerwu sromowego (syndrom Alcocka, zespół kanału sromowego czy potocznie nazywana „chorobą rowerzystów”). Jej podłożem jest patologia tkanki nerwowej. Może być wywołana uszkodzeniem nerwu albo stanem zapalnym. Neuralgia nerwu sromowego może wystąpić po urazach (szczególnie powtarzających się mikrourazach), nadmiernym naciąganiu nerwu w trakcie intensywnych ruchów, szkodliwej odpowiedzi autoimmunologicznej organizmu na własne tkanki, a także jej przyczyną mogą być czynniki genetyczne. Choroba najczęściej daje o sobie znać po porodzie, urazie w okolicy miednicy (m.in. upadku na pośladki), operacji w okolicy nerwu sromowego (jak histerektomia) czy długotrwałym siedzeniu w jednej pozycji. Objawy obejmują m.in. przewlekły, ostry ból w okolicy miednicy, swędzenie, poczucie drętwienia, pieczenia czy wzmożoną wrażliwość w okolicy narządów płciowych. Może również wystąpić nietrzymanie moczu lub stolca, a także uczucie parcia na pęcherz. Dolegliwości mogą obejmować wyłącznie jedną stronę ciała albo pojawiać się w obu.

Nerw sromowy – leczenie

Rodzaj terapii jest dostosowany do rodzaju i stopnia uszkodzenia. Leczenie neuralgii nerwu sromowego może obejmować zarówno rehabilitację, ćwiczenia rozciągające, terapię z wykorzystaniem niskich prądów (neurostymulację nerwu sromowego), jak i interwencje chirurgiczne (np. chirurgiczne odbarczenie) i farmakoterapię (iniekcje w okolicy nerwu sterydami albo lekami o przedłużonym działaniu anestetycznym, podawanie leków antypadaczkowych czy przeciwdepresyjnych o działaniu przeciwbólowym).

Poniższe kroki mogą utrzymać odpowiednio funkcjonujący układ nerwowy. Przede wszystkim warto zbyt długo nie siedzieć w jednej pozycji, ponieważ długotrwały i mocny nacisk na dany nerw może spowodować wystąpienie problemów. Szczególnie podczas pracy przy komputerze zalecaną praktyką jest robienie przerw od siedzenia, podczas których można pójść na krótki spacer, porozciągać się albo po prostu postać. Dotyczy to również jazdy na rowerze, gdy przez dłuższy czas siedzi się na siodełku w tej samej pozycji – w tym przypadku również poleca się robienie przerw. Warto również odpowiednio zarządzać stresem m.in. poprzez medytację, spacery, ćwiczenia oddechowe, jogę czy inne sprawdzone sposoby relaksacji. W profilaktyce przydatna będzie również dobrze zbilansowana, pożywna dieta, która pozwoli utrzymać zdrową wagę. Jeśli chorujemy na cukrzycę albo wysokie ciśnienie krwi to należy kontrolować te stany, ponieważ mogą wpływać na uszkodzenie nerwów.

Powinno zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpi: przewlekły ból w okolicy miednicy, ból, który nasila się podczas siedzenia, seksualna dysfunkcja (np. ból przy erekcji, ejakulacji, podczas penetracji, niemożność przeżycia orgazmu, zmniejszone odczuwanie przyjemności podczas seksu), nietrzymanie moczu lub kału, uczucie pieczenia, wzmożona wrażliwość genitaliów, poczucie drętwienia w okolicy narządów płciowych. Te objawy mogą wskazywać na uszkodzenie nerwu sromowego. Jak najszybsza reakcja pozwoli na wdrożenie odpowiedniego postępowania i ustąpienie nieprzyjemnych symptomów.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »