Najczęstsze pytania na temat miesiączki.

, Najczęstsze pytania na temat miesiączki., Naturalna PłodnośćTemat bardzo bliski każdej kobiecie, ponieważ wszystkie zmagamy się z nim co miesiąc. Wydawać by się mogło, że o miesiączce powiedziano już wszystko, jednak pytań na jej temat wciąż jest wiele i cały czas są zadawane. Trudno się dziwić, gdyż życie każdej kobiety jest w pewien sposób podporządkowane przez cykl menstruacyjny i zachodzące w nim zmiany.  Najpierw zastanawiamy się jak zaaplikować pierwszy tampon, skłócamy z całą rodziną przez PMS, leżymy zwinięte w kłębek i nie możemy się ruszyć przez silne skurcze, walczymy z trądzikiem w konkretnych dniach cyklu, wypatrujemy z nadzieją oznak okresu, bo dałyśmy się ponieść emocjom, tak by później robić testy owulacyjne i czekać na dni płodne.  W związku  z tym poznaj najczęściej zadawane pytania na temat miesiączki.

Czy stosowanie tamponów jest bezpieczne?

Tak, tylko trzeba pamiętać o kilku zasadach związanych z ich stosowaniem. Tampony należy wymieniać co kilka godzin. Zbyt długie ich przetrzymywanie może powodować infekcje, przesuszanie błony śluzowej, a nawet TSS (zespół szoku toksycznego). Jeśli chodzi o młode kobiety, które jeszcze nie współżyły istnieje niebezpieczeństwo, że tampon naruszy błonę dziewiczą. Wszystko zależy od jej kształtu, którego kobieta nie jest sama w stanie ustalić. W takich sytuacjach kobiety powinny wybierać tampony o najmniejszej wielkości lub stosować podpaski. Tamponów nie powinny stosować panie, które mają zaaplikowaną wkładkę wewnątrzmaciczną, ponieważ istnieje ryzyko, że wysunie się wraz z wyciąganiem tamponu. Nie należy również stosować tamponów, jeśli nie ma miesiączki, np. aby wchłaniały wydzielinę z pochwy lub upławy w trakcie infekcji. Mogłoby to powodować nadmierne wysuszenie błony śluzowej, podrażnienie jej i w efekcie spowodować lub pogłębić stan zapalny.

 Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę?

Można.  Zdarza się to niezwykle rzadko, ale jest taka możliwość. Jeśli kobieta ma bardzo krótkie cykle i będzie współżyła pod koniec miesiączki bez zabezpieczenia istnieje prawdopodobieństwo, że dojdzie do zapłodnienia.

Czy w trakcie miesiączki nie można uprawiać seksu?

Nie ma medycznych przeciwskazań do współżycia w trakcie okresu.  Seks podczas miesiączki jest sprawą indywidualną obojga partnerów i tylko od nich zależy, czy im to odpowiada. Wiele kobiet potwierdza, że w trakcie okresu mają wzmożoną ochotę na seks, co tylko wzmacnia uczucie ciągłej wilgotności, które daje krwawienie.  Ponadto zmniejsza dolegliwości związane z nadmiernymi skurczami macicy. Należy jednak pamiętać o wzmożonej higienie osobistej, ponieważ podczas miesiączki kobieta jest bardziej narażona na infekcje.

Jak długo powinna trwać prawidłowa miesiączka?

Długość miesiączki to kwestia indywidualna i u każdej kobiety wygląda nieco inaczej. Młode kobiety, które dopiero zaczynają miesiączkować mają bardzo często długie menstruacje i nieregularne cykle. Przyjmuje się, że prawidłowa miesiączka powinna trwać ok. 3-5 dni, jednak nieco dłuższe również mieszczą się w normie.

Czy pojawianie się skrzepów krwi podczas okresu oznacza coś niebezpiecznego?

Kiedy kobieta ma obfite miesiączki, zdarza się, że na podpasce pojawiają się także skrzepy krwi. Generalnie nie jest to powód do niepokoju. Jednak jeśli skrzepy są duże i często je u siebie obserwujesz, zgłoś ten fakt lekarzowi.

Podczas okresu zdarza się, że mam biegunkę lub muszę częściej korzystać z toalety. Czy jest to normalne?

Podczas okresu dochodzi do licznych skurczy mięśni macicy, które jednocześnie nasilają perystaltykę jelit. W związku z tym częstsze korzystanie z toalety w tym czasie jest czymś normalnym. Unikaj w takich sytuacjach potraw, które mają dużo błonnika, bo problem może się nasilić. Pij miętę, a w ostateczności zażyj środek rozkurczowy lub przeciwbólowy.

Dlaczego na początku miesiączki krew ma brązowawy odcień?

Na samym początku okresu krew często przybiera ciemny kolor, ponieważ mogą być to jeszcze resztki naskórka i błony macicy z poprzedniego okresu. Krew jest wtedy lekko zaschnięta i dlatego posiada brązowy odcień.

Czy to normalne, że podczas okresu dziwnie pachnę w „tych miejscach”?

Krew ma specyficzny zapach, a w połączeniu z powietrzem i ewentualnymi bakteriami, które mogą gromadzić się na powierzchni podpaski – jeszcze bardziej się nasila. W związku z tym tak ważna jest szczególna higiena podczas menstruacji, ponieważ krew to doskonała pożywka dla różnych bakterii i drobnoustrojów. Podpaski i tampony należy często zmieniać, podmywać się delikatnym płynem i korzystać z chusteczek odświeżających.

 

Translate »