Kubeczek menstruacyjny – charakterystyka, jak założyć i wyjąć, zalety i wady.

Kubeczek menstruacyjny Beppy Cup

Kubeczek menstruacyjny Beppy Cup

Na rynku istnieje wiele różnych artykułów, które można stosować podczas krwawienia menstruacyjnego. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na kubeczki menstruacyjne. Czym się charakteryzują? Czy są bezpieczne?

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to rodzaj produktu umożliwiającego dbanie o higienę podczas okresu. Jest to mały, elastyczny kubek w kształcie lejka wykonany z gumy lub silikonu, który wkłada się do pochwy, aby złapać i zebrać płyn menstruacyjny. Kubeczek dopasowuje się do ścianek bocznych pochwy, ściśle do nich przylegając. Dzięki temu zapewnia poczucie komfortu, nie przemieszcza się podczas wykonywania codziennych czynności i dokładnie zbiera płyn menstruacyjny, zmniejszając możliwość przecieków. Kubeczki mogą pomieścić więcej krwi niż inne metody, co sprawia, że wiele osób używa ich jako ekologicznej alternatywy dla tamponów czy podpasek. W zależności od jego wielkości oraz zaleceń producenta kubeczek można nosić od 6 do 10 godzin.

Przed zakupem odpowiedniego kubeczka menstruacyjnego najpierw trzeba dowiedzieć się, jakiego potrzeba nam rozmiaru. Większość producentów oferuje kilka rodzajów produktów, różniących się wielkością. Przed dopasowaniem rozmiaru można udać się do swojego lekarza. Przy wyborze kubeczka warto zwrócić uwagę np. na wiek, długość szyjki macicy, siłę mięśni dna macicy, intensywność krwawienia miesięcznego, odbyte porody siłami natury, jędrność, elastyczność oraz pojemność produktu. Mniejsze kubeczki menstruacyjne są zwykle zalecane kobietom w wieku poniżej 30 lat, które nie rodziły drogą pochwową. Większe rozmiary są często zalecane dla kobiet powyżej 30 roku życia, które urodziły drogą pochwową lub mają intensywniejsze krwawienie.

Jak zaaplikować kubeczek menstruacyjny?

Jeśli potrafisz włożyć tampon, aplikacja kubeczka nie powinna stanowić problemu. Początkowe aplikacje mogą sprawiać dyskomfort. Przede wszystkim przed włożeniem kubeczka należy dokładnie umyć ręce. Warto posmarować brzegi kubeczka niewielką ilością lubrykantu na bazie wody, co ułatwi jego aplikację.

Należy mocno złożyć kubeczek menstruacyjny na pół, trzymając go w jednej ręce z brzegiem skierowanym do góry. Następnie trzeba włożyć produkt do pochwy, obramowaniem do góry, jak tampon bez aplikatora. Powinien znajdować się kilka centymetrów poniżej szyjki macicy. Gdy kubek znajdzie się w pochwie, można go puścić. Otworzy się, tworząc hermetyczne uszczelnienie, które zatrzymuje przecieki. Przy prawidłowym zaaplikowaniu nie powinno się wyczuwać swojego kubeczka menstruacyjnego. To komfortowe rozwiązanie powinno pozwalać na swobodę w poruszaniu się, skakaniu, siadaniu, staniu czy wykonywaniu innych codziennych czynności bez wypadania kubka.

Jeśli występują problemy z aplikacją produktu, warto skonsultować się z ginekologiem albo poprosić o pomoc bliską, zaufaną osobę. Warto, żeby nie wkładać nic na siłę, ponieważ można zrobić sobie krzywdę.

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Jak wspomniano wyżej, w zależności od pojemności i zaleceń producenta kubeczek menstruacyjny można nosić od 6 do 10 godzin. To świetny sposób na ochronę na noc. Dłuższe trzymanie kubeczka wewnątrz pochwy jest niewskazane. Przykładowo może spowodować wystąpienie zespołu wstrząsu toksycznego. Co więcej, jeśli produkt zapełni się wcześniej, będziesz trzeba go opróżnić przed terminem, aby uniknąć przecieków.

Aby wyjąć kubeczek menstruacyjny, należy dokładnie umyć ręce. Następnie trzeba umieść palec wskazujący i kciuk w pochwie. Potem można delikatnie pociągnąć nóżkę kubka i ścisnąć podstawę, aby go „odessać”, czyli zwolnić wytworzoną próżnię. Później należy pociągnąć w dół, aby wyjąć produkt z pochwy. Po wyjęciu zawartość najlepiej wylać do toalety.

Kubeczki menstruacyjne wielokrotnego użytku należy umyć i wytrzeć do czysta przed ponownym włożeniem do pochwy. Produkt powinien być opróżniany co najmniej dwa razy dziennie. Kubeczki menstruacyjne wielokrotnego użytku są trwałe i przy odpowiedniej pielęgnacji wytrzymują od 6 miesięcy do 10 lat. Należy go przechowywać w odpowiednim miejscu, gdzie nie będzie narażany na uszkodzenia mechaniczne.

Jakie są zalety korzystania z kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczek może być inwestycją na kilka lat. Choć wielu osobom kojarzy się z większym, jednorazowym wydatkiem, jest to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie na dłuższy okres. Używanie kubka ostatecznie pozwoli zaoszczędzić pieniądze w porównaniu z regularnym zakupem tamponów lub podpasek. Trzeba również pamiętać, że podpaski i tampony są zwykle jednorazowego użytku i są pakowane w wiele opakowań, ale kubki są stworzone z myślą o wielu latach użytkowania. Może to drastycznie zmniejszyć liczbę produktów menstruacyjnych trafiających na wysypiska śmieci.

Co więcej, wiele osób twierdzi, że kubeczek jest wygodniejszy niż inne produkty menstruacyjne. Ten produkt nie powoduje suchości pochwy, co jest częstą dolegliwością związaną z tamponami. Dodatkowo podczas korzystania z kubeczka istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego i innych infekcji. Prawidłowo włożony kubek nie powinien przeciekać ani rozlewać się, a osoba może go nosić podczas ćwiczeń, pływania lub kąpieli pod prysznicem.

Jakie są wady korzystania z kubeczka menstruacyjnego?

Wyjmowanie kubka może być kłopotliwe. Czasami można znaleźć się w miejscu, które utrudniają lub uniemożliwiają wygodne opróżnianie i ponowne aplikowanie produktu. Wówczas warto mieć pod ręką bardziej tradycyjną formę zabezpieczenia przed przeciekaniem podczas okresu.

Dodatkowo może się okazać, że po włożeniu kubeczek menstruacyjny nie układa się prawidłowo lub istnieją trudności z wyciąganiem produktu. Jednak warto zaznaczyć, że praktyka czyni mistrza. Jeśli nie występują żadne dolegliwości anatomiczne, korzystanie z kubeczka nie powinno stanowić trudności.

Najczęściej kubeczki menstruacyjne nie są uniwersalne, więc znalezienie odpowiedniego rozmiaru może stanowić wyzwanie. Oznacza to, że być może będzie trzeba wypróbować kilka marek, zanim znajdzie się idealną dla siebie i swojej pochwy.

Co więcej, może wystąpić alergia na materiał, z którego został wykonany produkt. Większość kubeczków menstruacyjnych jest produkowana z materiałów niezawierających lateksu, co czyni je doskonałą opcją dla osób z alergią na lateks. Ale dla niektórych osób istnieje ryzyko, że materiał silikonowy lub gumowy może wywołać reakcję alergiczną.

W niewielu przypadkach produkt może powodować podrażnienie pochwy. Trzeba jednak zaznaczyć, że kubeczek menstruacyjny może podrażniać pochwę, jeśli nie jest odpowiednio czyszczony i pielęgnowany.

Co wyróżnia kubeczek menstruacyjny Beppy Cup?

Przede wszystkim kubeczek menstruacyjny Beppy Cup jest bardzo uniwersalny. Dzięki odpowiednio skonstruowanej krawędzi w kształcie kołnierza jego użytkowanie zapobiega rozlewaniu zarówno przy wyjmowaniu produktu z pochwy, jak i w trakcie czynności codziennych w tym intensywnej aktywności fizycznej. Co istotne, z produktem Beppy Cup w trakcie okresu nie trzeba rezygnować z seksu. Kubeczek jest odpowiednio wyprofilowany i zapewnia ochronę i komfort podczas współżycia.

W trosce o higienę i bezpieczeństwo klientów w jednym zestawie znajdują się aż 2 kubeczki menstruacyjne. To daje możliwość swobodnej wymiany produktów w sytuacji, gdy występują trudności w odpowiednim wyczyszczeniu produktu.

Kubeczek menstruacyjny Beppy Cup występuje w jednym uniwersalnym rozmiarze. Można go porównać do rozmiaru S/M tradycyjnych produktów, czyli jest dopasowany dla większości osób. Jego pojemność to 25 ml. Średnica górna wynosi 4,5 cm, dolna 3,5 cm, a długość to 6 cm. W tym 1,5 cm to pętelka do wyjmowania, która zapewnia wygodę do opróżniania kubeczka. Co więcej, istnieją 4 zestawy kolorystyczne, które pozwalają dobrać odpowiednie barwy do swoich indywidualnych preferencji.

Kubeczek menstruacyjny może być świetną opcją do zachowania higieny podczas menstruacji, zwłaszcza jeśli dana osoba nie chce już używać podpasek lub tamponów. Trzeba jednak pamiętać, żeby zawsze czytać instrukcje na opakowaniu i zapoznać się z produktem przed pierwszą aplikacją w trakcie okresu. Prawidłowe włożenie kubeczka może zająć kilka prób, więc cierpliwość i wytrwałość są kluczowe.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »