Jak nie dopuścić do zapalenia pęcherza po stosunku płciowym?

Jak nie dopuścić do zapalenia pęcherza po stosunku płciowym?

Jak nie dopuścić do zapalenia pęcherza po stosunku płciowym?

Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które występuje w wyniku stanu zapalnego błony śluzowej pęcherza moczowego. U niektórych kobiet może dawać nieprzyjemne objawy trwające kilka dni i być nawracającym problemem wskazującym na ryzyko poważniejszych infekcji. Z tego powodu istotna jest profilaktyka. Jak nie dopuścić do zapalenia pęcherza po stosunku?

Czym jest zapalenie pęcherza?

Większość infekcji, w tym zapalenie pęcherza moczowego, jest wywoływana przez bakterie. Zwykle drobnoustroje pochodzą z jelita lub skóry, a następnie przedostają się do pęcherza moczowego przez cewkę moczową (przewód, który przenosi mocz z pęcherza na zewnątrz ciała podczas oddawania moczu). Po namnożeniu się bakterii występuje stan zapalny i można zaobserwować objawy zapalenia pęcherza moczowego. Warto zaznaczyć, że kobiety są bardziej podatne na to schorzenie, ponieważ ich cewka moczowa jest krótsza niż u mężczyzn.

Seks może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego, zwłaszcza jeśli nie oddamy moczu po współżyciu. Dzieje się tak, ponieważ podczas stosunku można wprowadzić bakterie z okolic narządów płciowych do cewki moczowej, a następnie do pęcherza moczowego, co prowadzi do powstania stanu zapalnego.

Jeśli już masz zapalenie pęcherza, seks zwykle wiąże się z dyskomfortem, ponieważ może powodować tarcie i podrażnienie cewki moczowej, która jest wrażliwa podczas infekcji. Co więcej, w przypadku seksu penetrującego nacisk na pochwę może również wywierać nacisk na pęcherz moczowy i powodować większy ból, jeśli narząd jest zaogniony i wrażliwy. Z tego powodu warto ograniczyć współżycie podczas chorowania na zapalenie pęcherza.

Symptomy zapalenia pęcherza moczowego

Najczęściej osoby chore doświadczają następujących objawów:

  • ból i pieczenie czy kłucie podczas oddawania moczu,
  • potrzeba częstszego siusiania niż zwykle,
  • wrażenie, że pęcherz nie jest pusty nawet po oddaniu moczu,
  • sam mocz może być bardziej ciemny niż normalnie i mieć nieprzyjemny zapach, a w przypadku ciężkich infekcji może być w nim krew.

Niektóre osoby mogą również odczuwać ból miednicy, mdłości, zmęczenie i ogólne pogorszenie samopoczucia. Z tego powodu warto nie doprowadzić do rozwoju zapalenia pęcherza moczowego.

Jak nie dopuścić do zapalenia pęcherza po stosunku płciowym?

Pij dużo płynów, zwłaszcza wody. Pomaga to utrzymać nawodnienie tkanki pęcherza moczowego. Rozrzedza również mocz i obniża stężenie bakterii w pęcherzu.

Często opróżniaj pęcherz. Regularne siusianie zapewnia, że mocz nie zalega w narządzie przez długi czas. Ponieważ bakterie lubią rozwijać się w ciepłych i wilgotnych środowiskach, odbiera im to dobre warunki do życia.

Oddaj mocz wkrótce po seksie. Jak wspomniano wyżej, stosunek może spowodować, że bakterie zbliżą się do cewki moczowej. Oddawanie moczu po stosunku pozwala usunąć niektóre bakterie, zanim zdążą one wywołać infekcję. Warto również podcierać się od przodu do tyłu. To pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii z okolicy odbytu do pochwy i cewki moczowej.

Niektórzy zalecają również branie suplementów z żurawiną (np. picie soku żurawinowego). Niemniej warto zapytać swojego ginekologa o odpowiednie postępowanie profilaktyczne.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »