Czy można być uczulonym na seks?

Czy można być uczulonym na seks?

Czy można być uczulonym na seks?

Choć seks dostarcza wielu przyjemnych przeżyć, może również wiązać się z dokuczliwymi dolegliwościami. Zdarza się, że w trakcie czy po współżyciu dochodzi do reakcji alergicznych. Jakie są ich powody?

Czy można być uczulonym na seks?

Uprawianie seksu jest czynnością i nie można mieć na nią uczulenia, ale alergia może występować w związku z odbyciem stosunku. Wówczas podczas współżycia czy po nim można zaobserwować objawy alergii w tym szybkie bicie serca, wzmożone pocenie się, obrzęk, pokrzywkę, zaczerwienienie lub mrowienie skóry. Takie reakcje alergiczne mogą pogarszać się z czasem i nawet spowodować problemy z oddychaniem i anafilaksję, która może prowadzić do śmierci. Z tego powodu należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdy zaobserwujemy u siebie albo partnera czy partnerki objawy alergii.

Alergia na lateks

Jest wywoływana przez materiał, z którego wykonuje się prezerwatywy męskie i damskie. Może dotyczyć jednego lub obojga partnerów. Zwykle objawy pojawiają się w ciągu kilku sekund czy minut od ekspozycji na lateks. Niemniej w niektórych przypadkach mogą wystąpić wiele godzin później.

Alergia na nasienie

Reakcje alergiczne na nasienie są niezwykle rzadkie. Białka w płynie, a nie plemniki, powodują większość nieprzyjemnych dolegliwości. Warto zaznaczyć, że można być uczulonym na nasienie tylko jednej osoby, ale nie odczuwać objawów w przypadku seksu z innymi.

Choroby przenoszone drogą płciową

Niektóre infekcje przenoszone są z osoby na osobę w trakcie współżycia. Wiele chorób wenerycznych początkowo nie powoduje żadnych objawów. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność i udać się do lekarza, gdy istnieje podejrzenie zakażenia.

Swędzenie jest częstym objawem wielu chorób przenoszonych drogą płciową, w tym:

  • chlamydii,
  • opryszczki narządów płciowych,
  • rzeżączki,
  • wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV),
  • rzęsistkowicy.

Inne przyczyny swędzenia po seksie

Czasami swędzenie po seksie nie jest spowodowane alergią czy chorobą weneryczną. Może występować również przy zmianach hormonalnych, charakteryzujących się suchością pochwy, a także przy nieodpowiednim nawilżeniu podczas stosunku. Wówczas skóra jest sucha i łuszcząca się, co sprawia, że można odczuwać swędzenie po seksie.

Za swędzenie po seksie mogą również odpowiadać problemy zdrowotne jak choroby metaboliczne (jak cukrzyca), choroby skórne (np. egzema czy atopowe zapalenie skóry) czy infekcje (bakteryjne, wirusowe i drożdżakowe).

Swędzenie po seksie może być również spowodowane zaburzeniami pH w pochwie, na co mogą wpływać m.in.:

  • przyjmowane środki — jak antybiotyki, antydepresanty czy tabletki antykoncepcyjne;
  • nadmierne oczyszczanie pochwy — czyli wypłukiwanie „dobrych” bakterii z pochwy;
  • miesiączka — krew menstruacyjna podnosi pH pochwy.

W przypadku występowania niepokojących objawów chorobowych warto udać się na konsultację do specjalisty. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem i wykona odpowiednie badania, dzięki którym uzyska potrzebne do postawienia diagnozy informacje. Wówczas może zalecić optymalne leczenie.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »