Co może oznaczać ból brzucha przy wkładaniu tamponu?

Co może oznaczać ból brzucha przy wkładaniu tamponu?

Co może oznaczać ból brzucha przy wkładaniu tamponu?

Tampony to jedne z najczęściej wybieranych produktów menstruacyjnych. Swoją popularność zawdzięczają niewielkim rozmiarom, poręczności w przewożeniu, efektywności i sposobie aplikacji.

Czym jest tampon?

Tampon to zwitek chłonnego materiału, którego używa się podczas miesiączki. Umieszcza się go wewnątrz pochwy. Jego celem jest absorbowanie płynu menstruacyjnego. Najczęściej wykonuje się go z niepodrażniającej bawełny. Ma cylindryczny kształt, który ułatwia aplikację.

Poprawnie zaaplikowany tampon nie przemieści się w głąb ciała. Na miejscu utrzymują go mięśnie pochwy. Trzeba pamiętać, żeby przed aplikacją rozwinąć znajdujący się na końcu tamponu sznureczek. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że produkt utknie i można go łatwo wyciągnąć.

Wybór odpowiedniego środka menstruacyjnego może sprawiać trudność. Tampony różnią się rozmiarem oraz stopniem chłonności. Należy je dobrać do swoich indywidualnych potrzeb zależnych m.in. od intensywności krwawienia czy stopnia zaawansowania w korzystaniu z produktu.

Tampony to bezpieczne produkty. Należy jednak pamiętać, żeby je systematycznie wymieniać. Tamponów nie należy trzymać wewnątrz pochwy dłużej niż 4-6 godzin. Zbyt rzadka wymiana może prowadzić do wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (TSS). Najlepiej postępować zgodnie z instrukcją umieszczoną wewnątrz opakowania.

Jak aplikować tampon?

Początkowo aplikacja może stanowić trudności, jednak za każdym razem nabiera się wprawy. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zachowaniu higieny oraz relaksie. Rozluźnienie mięśni pomoże pominąć ból czy problemy z aplikacją. Warto przyjąć wygodną pozycję np. stanąć z jedną uniesioną nogą (można ją oprzeć o brzeg wanny czy sedesu), kucnąć albo usiąść.

Następie należy delikatnie rozchylić wargi sromowe i ostrożnie wprowadzić tampon do środka pochwy. Nie ma możliwości, żeby produkt trafił w nieodpowiednie miejsce. Gdy jest wyczuwalny opór czy aplikacja stanowi dyskomfort, trzeba zmienić kierunek wkładania tamponu.

Co więcej, na rynku dostępne są tampony ze specjalnymi aplikatorami, które ułatwiają wkładanie. Warto pamiętać, że aplikacja tamponu nie powinna sprawiać bólu. Nie należy wciskać produktu na siłę, ponieważ można sobie wyrządzić krzywdę.

Poprawnie zaaplikowany tampon jest niewyczuwalny, co zapewnia poczucie komfortu. Bez przeszkód można wykonywać codzienne czynności.

Co może oznaczać ból brzucha przy wkładaniu tamponu?

Ból podbrzusza jest częstą dolegliwością menstruacyjną. Występuje w wyniku złuszczania się błony śluzowej macicy, które powodują nieprzyjemne skurcze.

Trzeba jednak zaznaczyć, że ból brzucha nie powinien występować podczas aplikacji tamponu. Przyczyną może być zaciskanie mięśni w trakcie wkładania produktu do pochwy. W tym przypadku należy zadbać o odpowiednie rozluźnienie.

Jeśli ból promieniuje od pochwy do podbrzusza, może oznaczać, że tampon wkładany jest pod nieodpowiednim kątem. Wtedy należy skorygować jego położenie i ból powinien ustąpić.

Za ból brzucha podczas okresu może również odpowiadać rozwijający się zespół wstrząsu toksycznego. Występuje w wyniku namnożenia się bakterii wewnątrz układu rozrodczego. Innymi objawami są m.in. podwyższona gorączka, poczucie dezorientacji, zawroty głowy, biegunka i wymioty, plamiste zapalenie skóry, złuszczanie się naskórka czy zapalenie błon śluzowych. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek infekcji należy zwrócić się do specjalisty.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Kubeczek menstruacyjny Beppy Cup ze specjalną konstrukcją zapobiegającą przeciekaniu. Jeden uniwersalny rozmiar S/M.

Tampony Beppy – tampony do seksu podczas okresu

 

Translate »