Ból podczas współżycia lub próbie założenia tamponu – z czego wynika i jak leczyć?

Z czego wynika silny ból podczas współżycia lub próbie założenia tamponu?

Z czego wynika silny ból podczas współżycia lub próbie założenia tamponu?

Ból podczas seksu i podczas wkładania tamponu to frustrujący problem wielu kobiet. Często jego podłożem są problemy medyczne. Z tego powodu nie warto bagatelizować objawów i zwrócić się na konsultację do specjalisty.

Z czego wynika silny ból podczas współżycia lub próbie założenia tamponu?

Jedną z głównych przyczyn jest pochwica. To zaburzenie, w którym mięśnie pochwy mimowolnie zaciskają się podczas próby włożenia, co sprawia, że ​​penetracja jest bolesna lub nawet niemożliwa. Może również występować podczas prób włożenia tamponu czy wziernika do badania cytologicznego. Pochwica jest mimowolnym, fizycznym problemem. W niektórych przypadkach istnieje również podstawowa fizyczna nieprawidłowość pochwy, taka jak gruba lub nieelastyczne błona dziewicza.

Inne problemy medyczne obejmuję endometriozę, zapalenie narządów miednicy mniejszej, wypadanie macicy, tyłozgięcie macicy, mięśniaki macicy, zapalenie pęcherza moczowego, zespół jelita drażliwego, dysfunkcję dna miednicy, hemoroidy i torbiele jajników.

Infekcja narządów płciowych lub dróg moczowych może powodować bolesne współżycie czy problemu z aplikacją tamponu. Problemem może być również egzema lub inne problemy skórne w okolicy narządów płciowych.

Wśród przyczyn wymienia się również uraz lub podrażnienie spowodowane wypadkiem, operacją miednicy, obrzezaniem kobiet lub nacięciem krocza wykonanym podczas porodu. Za ból odpowiadają też skutki operacji np. blizny po histerektomii czy radioterapia i chemioterapia stosowane podczas leczenia raka.

Ból podczas penetracji często jest to wynikiem niewystarczającej gry wstępnej. Przyczyną może być również spadek poziomu estrogenów po menopauzie, porodzie lub podczas karmienia piersią. Niektóre leki wpływają na pożądanie seksualne lub podniecenie, co może zmniejszać nawilżenie i sprawiać, że seks jest bolesny. Należą do nich leki przeciwdepresyjne, na nadciśnienie, środki uspokajające, przeciwhistaminowe i niektóre tabletki antykoncepcyjne.

Warto również pamiętać o przyczynach psychologicznych. Lęk, depresja, nadmierny stres, obawy o swój wygląd fizyczny, przyszłe wykorzystanie seksualne czy problemy w związku mogą przyczynić się do niskiego poziomu pobudzenia i wynikającego z tego dyskomfortu lub bólu.

Jak leczyć?

Celem leczenia jest pomoc w zmniejszeniu bólu, poprawa stosunków seksualnych, możliwość założenia tamponu lub bezbolesne badanie wewnętrzne u lekarza. Podczas wizyty u specjalisty nie ma głupich czy krępujących pytań, więc warto zgłaszać wszelkie niepokojące dolegliwości.

Niektóre przyczyny bolesnego seksu u kobiet nie wymagają leczenia. Pomocne mogą być zwłaszcza specjalne rozszerzacze pochwy, jak FEMILA czy Vagiwell, do samodzielnych ćwiczeń mających na celu rozszerzenie ścian pochwy.

Pamiętaj, aby ćwiczyć delikatność i cierpliwość podczas współżycia. W przypadku suchości pochwy lub braku nawilżenia wypróbuj lubrykantu na bazie wody.

Inne przyczyny bolesnego współżycia czy aplikowania tamponów mogą wymagać leków na receptę. Czasami potrzebna jest operacja.

W przypadkach bólu seksualnego, w którym nie ma przyczyny fizycznej, pomocna może być terapia seksualna.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Translate »