Ból podbrzusza po miesiączce – przyczyny

Ból podbrzusza po miesiączce

Ból podbrzusza po miesiączce

Ból podbrzusza często pojawia się w różnych fazach cyklu menstruacyjnego. Najczęściej można go doświadczyć podczas okresu, jednak zdarza się, że występuje również po miesiączce. Jakie jest jego podłoże?

Ból podbrzusza po miesiączce – przyczyny

Jednym z rodzajów bólu podbrzusza związanych z cyklem menstruacyjnym jest tzw. ból międzymiesiączkowy. Zwykle jest nagły, ostry i silny. Trwa około 1-2 dni. Może towarzyszyć mu niewielkie plamienie z dróg rodnych.

Ból podbrzusza może również występować w połowie cyklu. Jest to tzw. ból owulacyjny, który utrzymuje się kilka dni. Charakteryzuje się promieniowaniem w okolicy miednicy i dolnej partii pleców. Jego przyczyną jest podrażnienie otrzewnej podczas pękania pęcherzyka Graafa. Można wówczas zaobserwować poczucie przemęczenia i rozdrażnienia, tkliwość piersi czy krwiste przebarwienia w śluzie z pochwy.

Bóle podbrzusza związane z cyklem menstruacyjnym najczęściej nie wymagają konsultacji lekarskiej. Wynikają z naturalnych procesów zachodzącym w ciele. Jeśli jednak są bardzo uciążliwe, można zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Endometrioza często związana jest z fazami cyklu miesiączkowego, choć może pojawiać się również niezależnie. To schorzenie przejawia się rozrostem błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Ból podbrzusza jest regularny. Można zaobserwować obfite i bolesne miesiączki, występowanie większej ilości krwi w moczu, śluzie czy kale, odczuwany ból podczas stosunku czy wypróżniania. W przypadku endometriozy należy udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie postępowanie – leczenie farmakologiczne czy chirurgiczne.

Przyczyny bólu podbrzusza mogą być związane z ciążą. Bóle ciążowe są powszechne i najczęściej nie stanowią zagrożenia. Występują na różnych etapach ciąży. Są charakterystyczne dla drugiego trymestru i wiążą się z postępującym rozwojem płodu. Pod koniec ciąży często pojawiają się razem ze skurczami przepowiadającymi nadchodzące rozwiązanie. Warto zwracać uwagę na dodatkowe symptomy. Przykładowo bóle podbrzusza oraz krwawienie czy plamienie występujące na początku ciąży wymagają konsultacji lekarskiej, ponieważ istnieje wówczas możliwość poronienia. Do specjalisty należy się również zgłosić, podczas nasilonej tkliwości i twardnienia brzucha.

Bóle podbrzusza są również związane z rozwijającymi się infekcjami intymnymi np. rzeżączką, chlamydiozą, kiłą, zapaleniem sromu czy pochwy, zakażeniem wirusem opryszczki. Wówczas bólowi towarzyszą inne objawy jak wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu, gorączka, ból podczas oddawania moczy czy stosunku, świąd lub pieczenie w okolicach intymnych.

Do przyczyn bólu podbrzusza po miesiączce zalicza się również choroby. Są to m.in. stany zapalne miednicy (zapalenie przydatków), skręt jajnika, torbiele, polipy i nowotwory układu rozrodczego. Ból podbrzusza wywołują również zaburzenia układu pokarmowego np. zapalenie wyrostka robaczkowego, zespół jelita wrażliwego, choroby zapalne jelit i żołądka, problemy w wypróżnianiu się. Możliwe są również zaburzenia układu moczowego jak zapalenie nerek czy pęcherza, kolka nerwowa i kamica moczowa.

Ból podbrzusza mogą również powodować przyczyny o podłożu psychologicznym. Somatyzacja, czyli odczuwanie dolegliwości somatycznych, których nie można uzasadnić badaniami medycznymi, jest zaburzeniem nerwowym. Występuje w związku z przeżytym lub przeżywanym lękiem, stresem czy traumą.

W przypadku infekcji oraz chorób należy natychmiast udać się do lekarza. Indywidualnie dobrane leczenie pozwoli zmniejszyć i wyleczyć nieprzyjemne dolegliwości.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya odpowiednia dla 98% kobiet – skuteczna antykoncepcja mechaniczna bez skutków ubocznych

Innowacyny kubeczek menstruacyjny, który nie przecieka i z którym można uprawiać seks podczas okresu

Afrodyta Tester Owulacyjny na ślinę – Test Owulacyjny ze śliny

 

Translate »