Co to są mięśniaki macicy – przyczyny i jak leczyć?

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to nienowotworowe zmiany w obrębie macicy. Rzadko przekształcają się w raka. Jakie są ich przyczyny? Jak wygląda leczenie?

Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy to nienowotworowe guzy, które rosną w macicy i wokół niej. Rozwijają się z tkanki mięśniowej tego narządu. Mogą również rosnąć w jajowodach, szyjce macicy lub innych tkankach w pobliżu macicy.

Zmiany mogą mieć różną wielkość, od tak małych, że nie widać ich gołym okiem, aż do wielkości mandarynki. Możliwe jest posiadanie jednego lub wielu, zbitych w grupę mięśniaków. Większość zmian nie wymaga leczenia, jednak zawsze lepiej w ich sprawie skonsultować się ze specjalistą.

Mięśniaki macicy zwykle pojawiają się w wieku rozrodczym – zazwyczaj w wieku 30-40 lat – ale mogą pojawić się również wcześniej lub później.

Do najczęstszych objawów mięśniaków macicy zalicza się:

  • Ciężkie, długie lub bolesne miesiączki
  • Ból w dolnej części brzucha lub pleców
  • Bolesny seks
  • Częste oddawanie moczu
  • Dyskomfort w odbytnicy

Mięśniaki macicy – przyczyny

Eksperci nie wiedzą dokładnie, dlaczego mięśniaki się rozwijają. Niemniej hormony i genetyka mogą zwiększać prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Estrogen i progesteron to hormony, które powodują, że błona śluzowa macicy pogrubia się co cykl menstruacyjny. Wydaje się, że wpływają one również na rozwój mięśniaków. Kiedy w okresie menopauzy produkcja hormonów spada, mięśniaki zwykle zmniejszają się, co zdaje się potwierdzać tę hipotezę.

Naukowcy odkryli również różnice genetyczne między mięśniakami a normalnymi komórkami macicy. Przykładowo substancje obecne w organizmie, które pomagają w utrzymaniu tkanek, takie jak insulinopodobny czynnik wzrostu, mogą odgrywać rolę we wzroście mięśniaków.

Mięśniaki macicy – jak leczyć?

Jeśli odczuwasz wyżej opisane objawy lub próbujesz zajść w ciążę, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Mięśniaki macicy odkrywa się zwykle podczas badania ginekologicznego, USG miednicy,  histeroskopii czy laparoskopii lub podczas operacji z powodu innych schorzeń.

Te zmiany zwykle nie wymagają leczenia, chyba że powodują uciążliwe objawy lub powikłania. Rodzaj leczenia będzie zależeć od objawów oraz położenia i wielkości mięśniaka.

Opcje leczenia obejmują:

  • leki hormonalne, które zmniejszają zmiany
  • urządzenia uwalniające hormony, umieszczane w macicy, które skracają obfite miesiączki
  • embolizację tętnicy macicznej, która powoduje obkurczenie mięśniaka poprzez zablokowanie jego dopływu krwi
  • chirurgiczne usunięcie mięśniaka
  • skupione fale ultradźwiękowe o dużej intensywności w celu zniszczenia mięśniaka
  • usunięcie części lub całości macicy (histerektomia) – zwykle tylko u kobiet, które założyły rodzinę lub nie chcą mieć więcej dzieci

Mięśniaki rzadko mają charakter nowotworowy. Kiedy zmiana ma charakter nowotworowy, określa się go mianem mięśniakomięsaka gładkokomórkowego, który jest rodzajem nowotworu atakującego mięśnie gładkie. Zwykle ten typ raka nie występuje w przypadku mięśniaka, który już istnieje, a posiadanie mięśniaków macicy nie zwiększa ryzyka ostatecznego wystąpienia mięśniaka nowotworowego lub rozwoju innych typów raka macicy.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »