Co oznacza śluz szyjkowy zabarwiony krwią

Śluz szyjkowy

Śluz szyjkowy

Podczas cyklu menstruacyjnego w organizmie zachodzi szereg zmian. Warto je obserwować, co pozwoli uzyskać świadomość o optymalnym funkcjonowaniu ciała i reagować w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Jednym z czynników, które dobrze monitorować jest śluz szyjkowy.

Czym jest śluz szyjkowy?

Śluz szyjkowy to wydzielina z pochwy. Zostaje wyprodukowana przez gruczoły śluzowe krypt szyjki macicy. Średnio dziennie wytwarza się około 20-60 mg śluzu, a w okresie największej płodności, czyli podczas owulacji, można i 600 mg. Składa się w większości z wody. Znajdują się w nim również m.in. związku organiczne, elektrolity czy inne składniki jak wapń, cynk, miedź. Śluz jest naturalny i odgrywa wiele istotnych ról w organizmie.

Przede wszystkim śluz pełni funkcję ochronną. Pozwala chronić pochwę przed niebezpiecznymi, obcymi drobnoustrojami, pomagając uniknąć infekcji czy chorób. Odgrywa również istotną rolę w procesie zapłodnienia i wpływa na zmianę środowiska dla życia plemników. Śluz pochwowy jest wytwarzany podczas pobudzenia seksualnego i pełni funkcję naturalnego lubrykanta. Dzięki temu ułatwia penetrację i sprawia, że jest przyjemniejsza. Pozwala również uniknąć mikrourazów, które mogłyby się wytworzyć w pochwie. Co ciekawe, odgrywa również istotną rolę po zapłodnieniu. Staje się gęsty i stwarza wówczas tzw. czop śluzowy. Jego zadaniem jest zamknięcie kanału szyjki macicy oraz zapobieganie wnikaniu do jej wnętrza drobnoustrojów, które mogą być szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Wydalenie czopu śluzowego jest jednym z pierwszych sygnałów zbliżającego się porodu.

Jak zmienia się śluz szyjkowy podczas cyklu menstruacyjnego?

Konsystencja, objętość, kolor czy nawet zapach śluzu szyjkowego ulegają zmianie w zależności od trwania fazy cyklu menstruacyjnego. Na jego właściwości wpływa stężenie istotnych hormonów – estrogenu oraz progesteronu.

W okresie niepłodności śluz szyjkowy staje się gęstszy i lepki. Zmienia się również pH w pochwie – zostaje podwyższona kwasowość. Takie środowisko nie jest odpowiednie dla plemników i utrudnia zapłodnienie. Gęstość wydzieliny komplikuje ich przemieszczanie się, a kwasowe pH zakłóca warunki życiowe i prowadzi do rozpadu plemników.

Natomiast podczas dni płodnych śluz staje się bardziej wodnisty, przejrzysty i rozciągliwy, co ułatwia przetrwanie plemnikom i ich transport do dojrzałej komórki jajowej. Zwiększa się również ilość śluzu. W pochwie panuje pH zasadowe, tworzące optymalne warunki do przeżycia dla plemników.

Co oznacza śluz szyjkowy zabarwiony krwią?

Najczęściej śluz zabarwiony krwią jest sygnałem zbliżającej się miesiączki. Dlatego warto monitorować swoje ciało, żeby mieć pewność, kiedy wystąpi okres. Może również pojawiać się w trakcie owulacji – w konsekwencji pęknięcia pęcherzyka Graafa i po uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej.

Zabawiony krwią śluz może być oznaką wystąpienia niewielkich uszkodzeń naczynek w pochwie. Wówczas krew, która wydostaje się na zewnątrz, może podbarwiać wydzielinę na różowo. Dzieje się tak również na początkowym etapie ciąży, gdy dochodzi do procesu zagnieżdżenia, czyli implantacji zarodka w błonie śluzowej macicy.

Zdarza się jednak, że śluz zabarwiony krwią jest objawem występowania chorób czy infekcji. Najczęściej dostrzega się wówczas i inne niepokojące objawy jak ból podbrzusza, swędzenie, gorączka czy ból podczas stosunku. Takie różowe upławy mogą świadczyć m.in. o zaburzeniach hormonalnych, polipach szyjki macicy, nadżerce, mięśniakach macicy czy zmianach nowotworowych układu rozrodczego.

W przypadku pojawienia się problemu z wydzielaniem śluzu czy zauważeniu jego niepokojących właściwości należy zgłosić się na konsultację do ginekologa. Specjalista pozwoli dopasować postępowanie odpowiednie do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przeczytaj także:

Diafragma Caya – wkładka antykoncepcyjna do samodzielnego zakładania dla 98% kobiet. Wielokrotnego użytku.

Monitor płodności cyclotest mySense do wyznaczania dni płodnych i owulacji w ciągu 1 minuty na smartfon. Wyrób medyczny. Certyfikowana aplikacja w j. polskim do stosowania w celach antykoncepcyjnych  i/lub planowania dziecka.

Translate »