Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy

Mięśniaki to niedużej wielkości guzy, które pojawiają się w obrębie macicy. Zwykle występują w skupisku kilku lub kilkunastu guzów w okolicach jednego miejsca. Z reguły nie są groźne, ale większe guzy mogą doprowadzić do zniekształcenia macicy a w efekcie do niepłodności. U kobiet, które posiadają mięśniaki  macicy i są aktywne seksualnie zaleca się stosowanie antykoncepcji hormonalnej, która dodatkowo będzie formą leczenia tego schorzenia.

Mięśniaki macicy mają postać guzów, które tworzą się w obszarze macicy – na jej powierzchni, ścianie lub wewnątrz jej. Zwykle są łatwe do wykrycia podczas standardowego przeglądu ginekologicznego lub USG. Niekiedy mogą być rozpoznane dzięki badaniu poziomu hormonów we krwi, gdyż to właśnie one mogą powodować rozwój tego schorzenia. Do najczęstszych objawów mięśniaków macicy można zaliczyć:

– bóle w dole brzucha

– uczucie parcia

– plamienia

– krwawienia międzymiesiączkowe

– długie i obfite miesiączki

 

Za rozwój i wzrost mięśniaków macicy odpowiedzialne są estrogeny, a ich działaniem sterują cykliczne zmiany hormonalne w organizmie kobiet. W związku z tym co raz częściej w leczeniu mięśniaków wykorzystuje się tabletki antykoncepcyjne, które z jednej strony mają na celu obniżenie poziomu estrogenów, a z drugiej chronią przed nieplanowaną ciążą. Najczęściej lekarze zalecają stosowanie analogów gonadoliberyny (GnRH), które zmniejszają wielkość guza i znacznie ograniczają jego ukrwienie. W niektórych przypadkach możliwe jest całkowicie usunięcie guza. Stosowanie leków hormonalnych dodatkowo łagodzi dolegliwości bólowe takie jak bóle krzyża, bóle miednicy, częste oddawanie moczu, silne parcia, które mogą się pojawiać w przypadku mięśniaków.

Dolegliwości bólowe niestety często powracają po zaprzestaniu terapii hormonalnej, jednak całkowity czas leczenia nimi nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy. W przeciwnym razie może dojść do znacznej demineralizacji kości związanej ze spadkiem poziomu estrogenów. Obecnie najlepsze efekty leczenia uzyskuje się łącząc analogi GnRH wraz ze stosowaniem estrogenów i progesteronów. Do innych znanych środków hormonalnych można zaliczyć m.in. leki steroidowe o działaniu antyprogestagenowym, leki niesteroidowe , androgeny .

Pierwsze z nich hamują owulację, redukują poziom estrogenów przez co powodują zmniejszanie wielkości mięśniaków. Niesteroidowe tabletki okazują natomiast przydatne w przypadku obfitych miesiączek, jednak nie spowodują wchłonięcia guzów. Androgeny  (ze względu na skutki uboczne takie jak owłosienie ciała, wzrost wagi, suchość pochwy) powinny być stosowane maksymalnie przez pół roku.

Wybór  leków hormonalnych powinien być konsultowany z lekarzem-ginekologiem, który dobierze odpowiedni rodzaj tabletek antykoncepcyjnych, uwzględniając aktualny stan zdrowia kobiety oraz wykaże indywidualne podejście wobec zgłaszanych przez kobietę dolegliwości.

TAGI: mięśniaki macicy, antykoncepcja, tabletki antykoncepcyjne

 

 

 

Translate »