Niepowodzenie in vitro – jakie są dalsze kroki

Dalsze kroki po niepowodzeniu in vitro

Dalsze kroki po niepowodzeniu in vitro

Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z niepłodnością rocznie boryka się 1,5 miliona par. Natomiast Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii szacuje, że co piątą-siódmą parę dotyka ten problem. W Polsce dostępnych jest kilka metod leczenia niepłodności m.in. zapłodnienie in vitro. Jednak powodzenie tej procedury szacuje się na 32%.

Jakie czynniki wpływają na powodzenie in vitro?

Przyczyn niepowodzenia in vitro można doszukiwać się na każdym etapie procesu zapłodnienia. Wśród najczęstszych czynników wymienia się: nieodpowiednią odpowiedź na stymulację owulacji, problemy z implantacją oraz zaburzenia rozwoju zarodka, niską jakość uzyskanych komórek jajowych oraz plemników, zaburzenia funkcjonowania oraz budowy macicy, wiek kobiety, infekcje oraz choroby ogólnoustrojowe, prowadzony przez parę styl życia.

Dalsze kroki po niepowodzeniu in vitro

Przed podjęciem kolejnych działań po niepowodzeniu warto skupić się na swoim stanie psychicznym. To naturalne i normalne czuć emocje jak złość, rozczarowanie, smutek, frustrację, bezradność. Często niepowodzenie związane jest z brakiem nadziei i negatywnymi myślami związanymi z przyszłością. W tym przypadku „trudne” emocje wiążą się z poczuciem straty. Dobrą praktyką jest pozwolenie sobie na ich przeżywanie.

Warto dotrzeć do podłoża odczuwanych emocji, co pozwoli pracę na poziomie psychologicznym. Co ważne, nie trzeba dźwigać tego ciężaru samotnie. Można zwrócić się po pomoc do bliskich oraz poszukać profesjonalnej opieki specjalisty.

W sytuacji niepowodzenia nie warto śpieszyć się z podejmowaniem kolejnej próby zapłodnienia metodą in vitro. Organizm potrzebuje czasu na regenerację i odpoczynek. Dobrze zwrócić uwagę na swój styl życia np. odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, relaksację.

Po zadbaniu o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne można rozważać kolejne kroki. Decyzję o kolejnej próbie pomoże podjąć specjalista. Warto ponownie rozważyć wszelkie czynniki m.in. finansowe czy zdrowotne.

Jeśli para zdecyduje się na ponowne starania, należy rozpocząć badania. Dzięki nim często można stwierdzić przyczyny niepowodzenia poprzedniej próby i wdrożyć dobrane indywidualnie do przypadku odpowiednie oddziaływania.

Na kolejne in vitro warto poczekać trzy pełne cykle. Dostosowanie dalszego postępowania jest zależne od przyczyny niepłodności oraz niepowodzenia poprzedniego procesu, wyników badań, stany zdrowia pary oraz ilości zwitryfikowanych zarodków. Procedura kolejnego in vitro zostanie dostosowana do zasobów pary.

Często pojawia się pytanie „ile razu można próbować?”. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zazwyczaj po trzech-czterech nieudanych próbach pełnego in vitro należy zaniechać starania o ciąże tą metodą. Jednak wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pary.

Warto pamiętać, że nieudane zapłodnienie in vitro nie przekreśla szansy pary na posiadanie dziecka. Niepowodzenia i wyciągnięte z nich wnioski pozwalają wyeliminować błędy w przyszłości i zwiększają szansę na powodzenie dalszych starań.

Przeczytaj także:

10 wskazówek Jak Zajść w Ciążę

Komputer cyklu – nowoczesne i skuteczne urządzenie do planowania ciąży w naturalny sposób

 

Translate »