Nieskuteczne starania o dziecko. Kiedy należy udać się do lekarza?

Nieskuteczne starania o dziecko. Kiedy należy udać się do lekarza.

Nieskuteczne starania o dziecko. Kiedy należy udać się do lekarza.Nieskuteczne starania o dziecko. Kiedy należy udać się do lekarza.

Wydawać by się mogło, że zajście w ciążę to prosta sprawa –  jedna noc, spóźniający się okres, dwie kreski na teście i już można kupować wózek i łóżeczko – jednak nic bardziej mylnego.

Niestety życie bywa często przewrotne i kobiety, które nie planują chwilowo dziecka zostają nagle mamami, a te które pragną powiększyć rodzinę, z niewiadomych ich względów, nie mogą tego zrobić. Problemy z zajściem w ciążę mogą mieć różne przyczyny zaczynające się od niskiego poziomu wiedzy na temat własnej płodności, przez różnego rodzaju choroby, aż po niepłodność. O tej ostatniej można mówić dopiero wtedy, gdy kobieta regularnie współżyjąca przez okres co najmniej roku nie zachodzi w ciążę. Jest to moment, kiedy należy udać się do specjalisty, który spróbuje zdiagnozować źródło problemu i pomóc parze w osiągnięciu wymarzonego celu.

Najczęstsze przyczyny niepłodności u mężczyzn to: niska jakość nasienia, mała ruchliwość i ilość plemników, choroby oraz urazy męskich narządów płciowych, uwarunkowania natury genetycznej, zbyt wysoka temperatura ( w szczególności, kiedy powoduje ona nadmierne nagrzewanie okolic intymnych). W przypadku kobiet problemy z zajściem w ciążę najczęściej są spowodowane przez: zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników, zaburzenia tarczycy, wysokie stężenie prolaktyny, endometrioza, mięśniaki macicy, nowotwory, zbyt późny wiek. Ponadto brak aktywności fizycznej, używki, permanentny stres, zła dieta, nadwaga- źle wpływają na płodność obojga płci. Czasem wystarczy jedynie polepszenie jakości stylu życia, aby poprawić płodność, dlatego od tego powinno się zaczynać walkę z problemami z zajściem w ciążę.

Leczenie męskiej niepłodności może mieć charakter m.in. farmakologiczny i chirurgiczny. Zawsze w diagnozie podstawowym krokiem jest dokładne badanie męskiego nasienia, w celu ustalenia, czy posiada ono jakieś wady. Leczenie zazwyczaj zaczyna się od terapii hormonalnej lub antybiotykowej. Jeśli te nie przyniosą zamierzonych efektów, to brane są pod uwagę operacyjne rozwiązania. Przykładem może być usunięcie żylaków z powrózka nasiennego lub udrożnienie nasieniowodów.

W przypadku leczenia stosowanego u kobiet wykorzystuje się leczenie hormonalne, farmakologiczne, operacyjne. Wszystko zależy od przyczyny. W momencie, gdy występuje endometrioza, niedrożność jajników, torbiele, mięśniaki najczęstszą metodą jest operacja.

Gdy kobieta cierpi na zespół policystycznych jajników, leczenie rozpoczyna się od podawania hormonów. Inseminację lub in vitro stosuje się w ostateczności. Inseminacja polega na wyselekcjonowaniu najsilniejszych i najbardziej ruchliwych plemników i przeniesieniu ich do organizmu kobiety w trakcie jajeczkowania.

Natomiast in vitro to zapłodnienie pozaustrojowe, które składa się z kilku faz przygotowawczych. Najpierw podawane są kobiecie leki hormonalne, aby odpowiednio przygotować organizm i pobudzić owulację. Następnie pobiera się komórki jajowe i w sztucznym środowisku ( w laboratorium) łączy się je z nasieniem. W ten sposób powstają zarodki, które pielęgnuje się i po kilku dniach wprowadza do macicy. Nowoczesną metodą walki z niepłodnością jest także IMSI, która polega na wyselekcjonowaniu zdrowych plemników i ich iniekcję do komórki jajowej. Jest dostępna w naszym kraju od niedawna i zyskuje coraz większą ilość swoich zwolenników.

Inną metodą wspomaganego rozrodu, podobnie jak in vitro jest AneVivo, z tym że do powstania zarodka dochodzi w ciele kobiety, a nie w sztucznym środowisku i płynach syntetycznych. AneVivo polega na 24-godzinnym umieszczeniu silikonowej kapsuły w macicy, która wypełniona jest plemnikami oraz komórkami jajowymi. W związku z tym do zapłodnienia dochodzi w ciele kobiety. Po 24 godzinach wyciąga się kapsułkę i dokonuje selekcji zarodków – słabe zostają odrzucone, natomiast zdrowe z powrotem trafiają do macicy. Cały proces ma miejsce w organizmie matki, w naturalnym środowisku.W temacie leczenia niepłodności pojawia się także naprotechnologia, która opiera się na naturalnej metodzie planowania rodziny i polega na ustalaniu przyczyn niepłodności oraz leczenia jej. Pomaga również w diagnozowaniu różnych problemów ginekologicznych.

Metod leczenia niepłodności jest wiele i mają różny charakter. Czasem wystarczy zmiana trybu życia na lepszy – pozbawiony używek, oparty na zdrowej diecie i odpowiedniej aktywności fizycznej –   czasem jednak nie pomaga nawet in vitro. Wiele zależy od przyczyny niepłodności oraz organizmu kobiety, czy mężczyzny. Zajście w ciążę to złożony proces, który jest możliwy tylko przez kilkadziesiąt godzin dlatego należy być cierpliwym i nie poddawać się, nawet jeśli staramy się o dziecko od wielu miesięcy. Czasem, gdy po prostu przestaniemy intensywnie myśleć o zapłodnieniu, organizm naturalnie się odblokowuje i niespodziewanie zostajemy rodzicami.

 

 

TAGI:

Ciąża, jak zajść w ciążę, owulacja, plemniki, niepłodność, dni płodne, dni niepłodne

Translate »