Niepowodzenie in vitro – przyczyny

Niepowodzenie in vitro - przyczyny

Niepowodzenie in vitro – przyczyny

In vitro to metoda sztucznego zapłodnienia. Od partnerów pobiera się gamety – plemniki i komórki jajowe. Komórki łączy się w warunkach laboratoryjnych. Następnie zapłodniony embrion umieszczany jest w macicy. Proces obejmuje również długotrwałą terapię hormonalną, dzięki której będzie możliwe zagnieżdżenie się zarodka i zdrowy przebieg ciąży.

Z programu in vitro najczęściej korzystają pary, u których nie powiodły się inne metody leczenia niepłodności. Warto pamiętać, że zapłodnienie tą metodą często kończy się niepowodzeniem. Globalne wskaźniki powodzenia programu in vitro wynoszą poniżej 50%. Jakie mogą być powodu nieudanego procesu?

Przyczyny niepowodzenia in vitro

Program in vitro jest skomplikowany. Składa się z kilku etapów, podczas których mogą wystąpić komplikacje i skutkować brakiem zapłodnienia. Powodów może być wiele od problemów z implantacją poprzez wiek kobiety czy prowadzony styl życia aż po jakość pobranych komórek.

Choć niepowodzenie jest związane z obciążeniem psychicznym, zdobywane informacje mogą przyczynić się do sukcesu kolejnej próby zapłodnienia metodą in vitro. Każdy etap powinien być monitorowany przez lekarzy i podlegać ich dogłębnej analizie.

Problemy z owulacją

Pierwszym etapem leczenia jest stymulacja owulacji. Odpowiednio dobrana terapia hormonalna umożliwia rozwój wielu pęcherzyków Graafa. W konsekwencji rozwija się również większa ilość komórek jajowych. Zwykle, zamiast jednej można pobrać od 5 do 10.

Na tym etapie programu in vitro można doszukiwać się kilku przyczyn niepowodzenia. Sukces zapłodnienia jest zależny m.in. od doboru typu stymulacji, ogólnego stanu zdrowia kobiety czy rezerwy jajnikowej.

Problemy z implantacją zarodka

Implantacja to zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Żeby przebiegła prawidłowo organizm musi się przygotować na jego przyjęcie. W tym celu wykorzystuje się dwa hormony (progesteron i estrogen). Wpływają one na pogrubienie i ukrwienie błony śluzowej macicy, co ułatwia zarodkowi zagnieżdżenie się.

Jednak, żeby implantacja była możliwa zarodek musi osiągnąć stadium blastycysty. Dzieje się tak najczęściej między 6 a 12 dniem rozwoju zarodka. Sama implantacja następuje po 2-4 dniach po transferze zapłodnionej komórki do macicy.

Po zagnieżdżeniu się zarodka można nie odczuwać żadnych objawów. Czasami pojawiają się symptomy jak: niewielkie plamienie, delikatne skurcze macicy, poczucie parcia na pęcherz, nudności i wymioty, tkliwość piersi, wahania nastroju, odczuwanie zmęczenia. Warto pamiętać, że niektóre dolegliwości mogą wynikać z obciążenia organizmu całym procesem.

Nieudana implantacja jest jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzenia zapłodnienia in vitro. Może wynikać z zaburzeń genetycznych zarodka, problemów związanych z funkcjonowaniem czy budową macicy, nieprawidłowego okna implantacyjnego, a także zaburzeniami hormonalnymi.

Jakość gamet

Zarówno jakość komórek jajowych, jak i plemników jest kluczowa w procesie zapłodnienia. W przypadku gamet niskiej jakości istnieją niskie szanse na zapłodnienie i poprawny rozwój ciąży. Uszkodzenia materiału genetycznego czy niedojrzałość komórek jest przyczyną niepowodzenia in vitro.

Podłożem problemów z gametami może być wiek kobiety, poziom rezerwy jajnikowej, choroby ogólnoustrojowe, stosowane leki, styl życia czy niedobór substancji.

Wiek kobiety

Płodność kobiety uzależniona jest od jej wieku. Kobiety powyżej 35. roku życia są częściej narażone na występowanie powikłań związanych z zapłodnieniem oraz ciążą, problemów ginekologicznych czy zmian genetycznych u zarodków. Wraz z wiekiem obniża się poziom rezerwy jajnikowej, co wpływa na utrudnienia zajścia w ciążę.

Prowadzony styl życia

Żeby umożliwić implantację zarodka, jego prawidłowy rozwój i wzrost należy prowadzić zdrowy styl życia. Stres, zabieganie czy nadmiar emocji mogą negatywnie wpływać na proces zapłodnienia in vitro oraz donoszenia ciąży. Ważna jest również odpowiednia, bogata w witaminy i minerały dieta, która odżywi organizm. Należy unikać czynników ryzykownych np. spożywania używek, uprawiania sportów ekstremalnych, kontaktu ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Przyczyną niepowodzenia in vitro mogą być również przebyte w przeszłości infekcje czy choroby.

Przez cały proces warto pamiętać o odpoczynku i relaksie. Wszelkie niepokojące symptomy należy natychmiast zgłaszać lekarzowi. :

Przeczytaj także:

10 wskazówek Jak Zajść w Ciążę

Komputer cyklu – nowoczesne i skuteczne urządzenie do planowania ciąży w naturalny sposób

 

Translate »