Naprotechnologia – co to takiego i czy może zastąpić in vitro ?


sleeping newbornNaprotechnologia – co to takiego i czy może zastąpić in vitro ?

Czym jest naprotechnologia?

Naprotechnologia (Natural Procreative Technology) opiera się na naturalnej metodzie planowania rodziny i polega na ustalaniu przyczyn niepłodności oraz leczenia jej. Pomaga również w diagnozowaniu różnych problemów ginekologicznych. Została opracowana przez prof. Thomasa Hilgersa i nazywana jest przez niektórych alternatywą dla zapłodnienia in vitro.

Założenia i podstawy

Podstawą naprotechnologii jest stała obserwacja własnego ciała przez kobietę i analizowanie swojej płodności. W związku z tym ma ścisły związek z naturalnymi metodami planowania rodziny, które polegają na dokładnym monitorowaniu cyklu miesiączkowego w celu ustalenia, kiedy wystąpią dni płodne. Wszelkie nieprawidłowości są analizowane pod kątem ewentualnej przyczyny niepłodności.

Obserwacja

Pierwszy etap  metody naprotechnologicznej to nauka sposobu samoobserwacji opierającej się na modelu Creightona. Polega na drobiazgowym  i permanentnym obserwowaniu kobiecego cyklu i zapisywaniu wyników na specjalnych kartach. Pod uwagę bierze się wszystkie parametry cyklu menstruacyjnego: obfitość krwawienia, jakoś i ilość śluzu pochwowego, dni płodne, plamienia śródcykliczne, a także długość poszczególnych cykli. Jest to dość długotrwały proces, ponieważ pomiarów dokonuje się nawet przez kilkanaście miesięcy pare razy w ciągu dnia.  Poza samoobserwacją, której dokonuje para, równocześnie wykonywane są badania hormonalne oraz badania mężczyzny. Dopiero po tym lekarz może postawić odpowiednią diagnozę i zaproponować leczenie mające na celu wyeliminowanie przyczyn, które mogą powodować niepłodność. Po tym pozostaje oczekiwanie na skuteczne poczęcie dziecka.

Naprotechnologia a in vitro

Naprotechnologia to metoda całkowicie naturalna, nieinwazyjna i nieingerująca w naturalny cykl płodności. Jest przez to bezpieczna dla życia i zdrowia matki oraz dziecka, a także zgodna z nauką Kościoła katolickiego, który intensywnie krytykuje in vitro. W środowisku osób starających się od długiego czasu o dziecko znajdzie się zwolenników naprotechnologii a także in vitro. Często mówi się również o tej pierwszej metodzie jako nowej alternatywie dla zapłodnienia in vitro, ale z drugiej strony wskazuje się również, że nie mają one odpowiedniej płaszczyzny porównania. Naprotechnologia jest bardzo skuteczna, jeśli chodzi o diagnostykę i ustalenie przyczyn niepłodności. Jest to punkt wyjścia dla zaplanowania odpowiedniego cyklu leczenia i jeśli ono przyniesie skutek – prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo duże. Jednak kiedy zostanie postawiona diagnoza, która wskaże, że problem powodujący niepłodność jest na tyle poważny, iż praktycznie niemożliwe jest jego wyeliminowanie – lekarze pozostają bezradni. W takich przypadkach in vitro staje się ostatnią deską ratunku dla par pragnących własnego dziecka. Co do kosztów obu metod wskazuje się, że naprotechnologia jest tańszym rozwiązaniem.

2 komentarze

 1. Sylwia

  Dzięki naprotechnologii zostaliśmy rodzicami 🙂 Używałam do pomocy cyclotestu, komputera cyklu. Służy do metody objawowo-termicznej. Naprawdę jest to świetne urządzenie 🙂

  Odpowiedz
  • Aga

   też mam ten komputer i nie zamienię go na nic innego. Dzięki niemu doskonale poznałam swój cykl.

   Odpowiedz

Leave a Reply

Translate »

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: