, Masz problemy zajść w ciążę. Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?, Naturalna PłodnośćNiedoczynność tarczycy może być jednym z czynników, które utrudniają zajście w ciążę lub sprawiają problemy z jej donoszeniem. W przypadku, gdy staramy się od dłuższego czasu o dziecko i nie ma efektów, warto zrobić sobie cały pakiet badań związanych z tarczycą, ponieważ być może problem leży w niedoborze tego hormonu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie badań, nim jeszcze zaczniemy planować ciążę, gdyż warto wyregulować poziom Tsh przed zajściem w ciążę.

Tarczyca to narząd, który reguluje poziom metabolizmu w całym organizmie. Produkuje hormony tyroksynę (T4)  oraz trójjodotyroninę (T3). Ponadto bardzo ważnym hormonem związanym z tarczycą jest hormon tyreotropowy (Tsh) produkowany przez przysadkę mózgową, który stymuluje wytwarzanie T4 i T3. W momencie, gdy wymienione hormony nie funkcjonują prawidłowo, ich produkcja jest zaburzona lub występują w nieodpowiednim stosunku względem siebie, to wtedy dochodzi do różnego rodzaju problemów zdrowotnych, w tym właśnie utrudnień związanych z zajściem w ciążę. Niedoczynność tarczycy pojawia się wtedy, gdy jest ich wytwarzana zbyt mała ilość – wtedy wynik badań pokaże wartość powyżej 4 (widełki wynikowe mogą się różnić w zależności od laboratorium). Znaczenie wyniku różni się także w przypadku kobiet w ciąży, dla których normy są nieco inne. Często jednak mówi się, że ta wartość jest zawyżona i wynik Tsh nie powinien przekraczać 2.

Objawy niedoczynności tarczycy bywają różne i często nie są mocno charakterystyczne. Mogą pojawiać się w różnym nasileniu w zależności od zaawansowania choroby. Do najczęstszych należą:

– zwolniony metabolizm, zaparcia

– senność

– problemy z zajściem i utrzymaniem ciąży

– przyrost masy ciała

– problemy z chudnięciem

– zaburzenia miesiączkowania

– obniżenie libido

– osłabiona pamięć i koncentracja

– wypadanie włosów

– przerzedzony łuk brwiowy

– zmiana koloru skóry na łokciach i pod pachami

– częste uczucie zimna

– depresja, obniżenie nastroju

– niskie ciśnienie tętnicze

– „napuchnięta” twarz

– zmęczenie, osłabienie

– duszności

– obrzęk szyi, powiek

– zatrzymywanie wody w organizmie

-suchość skóry i łokci

Leczenie niedoczynności tarczycy polega przede wszystkim na podawaniu leków zawierających ten hormon, np. Euthyrox, a także wspomaganiu jej pracy poprzez suplementację jodu, selenu, cynku i stosowanie odpowiedniej diety, która ogranicza gluten, nabiał, laktozę, alkohol, rośliny psiankowate, jajka, soję. Kluczową rolę ogrywa zdrowie jelit, ponieważ wiele chorób o podłożu autoimmunologicznym bierze się właśnie z powodu zapalenia, infekcji jelit, czy też ich nieszczelności.

TAGI: niedoczynność tarczycy, jak zajść w ciążę, ciąża, niepłodność

Translate »