, Cykle bezowulacyjne lub cykle nieregularne – Jak im zapobiec?, Naturalna PłodnośćCykle bezowulacyjne lub cykle nieregularne – Jak im zapobiec? Jak zajść w ciążę?

Cykle bezowulacyjne występują najczęściej u młodych kobiet dopiero zaczynających miesiączkować, u pań, które niedawno urodziły dziecko, a także w bliskim sąsiedztwie menopauzy. Podobnie jest z nieregularnymi cyklami.

U kobiet po 25 roku życia, które są w centrum okresu rozrodczego cykle bezowulacyjne mieszczą się w granicach zdrowotnej normy, o ile nie występują częściej niż raz, czy dwa razy w roku. Tutaj kwestia jest dość skomplikowana, ponieważ paniom, które nie obserwują dokładnie swojego cyklu, zazwyczaj trudno stwierdzić, czy pojawiła się w nim owulacja. Jeśli jednak zauważy się częsty brak jajeczkowania, należy udać się w pierwszej kolejności do lekarza ginekologa, ponieważ cykle bezowulacyjne są jedną z najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę i wymagają diagnostyki.

Podczas owulacji pojawiają się w organizmie kobiety pewne zmiany, dzięki którym można stwierdzić, czy jest ona obecnie w trakcie dni płodnych. Do najważniejszych należy zmiana konsystencji śluzu, ból podbrzusza, plamienie z okolic rodnych, podwyższona temperatura ciała. W ustaleniu tego okresu pomagają kobiecie testy owulacyjne (Afrodyta tester Owulacyjny ze śliny) lub nowoczesne komputery cyklu Cyclotest, dzięki którym znacznie łatwiej wyznaczyć kobiecie moment owulacji. 

Cykl bezowulacyjny to taki, w którym nie dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Grafaa i uwolnienia komórki jajowej, co oznacza brak jajeczkowania. Najczęstsze symptomy pozwalające ustalić, że owulacja nie wystąpiła to brak wzrostu temperatury, w okresie, kiedy powinna podskoczyć, a także krótkie i nieregularne cykle menstruacyjne. Wśród kobiet istnieje błędny pogląd, że cykl bezowulacyjny musi oznaczać brak miesiączki, a w rzeczywistości wcale tak nie jest. Nawet, jeśli nie dojdzie do uwolnienia komórki jajowej, może w dalszym ciągu pojawiać się miesiączka, lub w jej miejsce – plamienie. 

Przyczyn cyklów bezowulacyjnych może być wiele i mogą mieć różny charakter. Do najczęstszych należą:

-stres,

-depresja,

-problemy z wagą (anoreksja, otyłość),

-zespół policystycznych jajników,

-nadmierna produkcja prolaktyny (hiperprolaktynemia),

-torbiele, guzy macicy i jajników,

-nadmierna produkcja męskich hormonów,

-pewien okres po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej,

-niektóre leki,

-intensywne uprawianie sportu

 

Leczenie cyklów bezowulacyjnych jest uzależnione od przyczyny ich wystąpienia. Jeśli mają związek z gospodarką hormonalną, konieczna będzie konsultacja z lekarzem endokrynologiem. Gdy problemem okażą się guzy, czy torbiele na narządach rodnych, wtedy nie obejdzie się bez operacji, w celu usunięcia narośli.

 

Na owulację ma także ogromny wpływ styl życia kobiety. Jeśli źle się odżywia, ma problemy z utrzymaniem dobrej wagi i żyje w ciągłym napięciu i stresie – może spodziewać się problemów z normalnym jajeczkowaniem. Na prawidłowe funkcjonowanie cyklu nie działa również dobrze intensywne, wytrzymałościowe uprawianie sportu, które może zaburzać poziom hormonów w organizmie. Gdy zaobserwuje się u siebie cykle bezowulacyjne należy w pierwszej kolejności próbować ustalić, jak często takie występują oraz zastanowić się, czy przypadkiem nasz tryb życia nie ma na nie wpływu. Kobiety, które starają się od dłuższego czasu o dziecko i mają problemy z zajściem w ciążę powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który rozpocznie diagnostykę, w celu rozpoznania przyczyny braku owulacji i dobierze odpowiednie środki leczenia. Być może wystarczy po prostu poprawienie jakości stylu życia, aby owulacja powróciła do normalności.

 

Ponadto warto starać się o dziecko nie tylko w okresie przewidywanych dni płodnych, ale regularnie, co 2-3 dni, ponieważ wpływa to pozytywnie na jakość nasienia, a także narządy rodne kobiety. W przypadku, gdy nieregularne cykle nie są związane z zaburzeniami owulacji i cyklami bezowulacyjnymi to regularne współżycie, a także precyzyjne wyliczanie dni płodnych może bardzo pomóc.

TAGI: cykle bezowulacyjne, cykle nieregularne, dni płodne, dni niepłodne, owulacja, jak zajść w ciążę

0 komentarzy

Leave a Reply

, Cykle bezowulacyjne lub cykle nieregularne – Jak im zapobiec?, Naturalna Płodność
, Cykle bezowulacyjne lub cykle nieregularne – Jak im zapobiec?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Cykle bezowulacyjne lub cykle nieregularne – Jak im zapobiec?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »