Cykl miesięczny kobietyczyli wszystko co powinnaś wiedzieć o swoim cyklu menstruacyjnym.

Cykl miesięczny (menstruacyjny) to regularnie występujące zmiany w organizmie kobiety, zachodzące w ustalonym rytmiebiologicznym pod wpływem współdziałania układu nerwowo-hormonalnego.

gk

Przebieg cyklu menstruacyjnego

Cykl miesięczny dzieli się na trzy fazy: fazę folikularną, owulację i fazę lutealną. Długość cyklu liczy się od pierwszegodnia menstruacji do dnia poprzedzającego następna miesiączkę.

W fazie folikularnej poziom estrogenu w organizmie kobiety stopniowo wzrasta. Stymuluje to błonę śluzową macicy dorozrostu. Jednocześnie, pod wpływem hormonu folikulotropowego (FSH) w jajnikach zaczynają się rozwijać pęcherzykizawierające komórki jajowe. Po kilku dniach jeden z pęcherzyków zaczyna dominować i w dalszym etapie rozwoju pęka,uwalniając komórkę jajową. Uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka nazywa się owulacją. Pozostałości po pęcherzyku Graafa przekształcają się w ciałko żółte, odpowiedzialne za produkcję progesteronu. Pod wpływem progesteronu i estrogenów błona śluzowa macicy przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionego jajeczka (implantacji), i nadal się rozrasta. Jeśli po kilku dniach od owulacji zapłodnienie (faza lutealna)) nie nastąpi, ciałko żółte stopniowo zanika, powodując po kilkunastu dniach nagły spadek poziomu progesteronu i estrogenu. Spadek poziomu hormonów płciowych jest sygnałem do usunięcia niepotrzebnego nadmiaru błony śluzowej z macicy. Endometrium zaczyna się złuszczać i rozpoczyna siękrwawienie miesiączkowe.

Menstruacja