Czy pochwa może być za ciasna?

Czy pochwa może być za ciasna?

Czy pochwa może być za ciasna?

Wygląd genitaliów często jest traktowany jako temat tabu. Tymczasem części intymne to naturalne i ważne elementy ludzkiego ciała. Dostarczają wielu powodów do rozważeń m.in. dotyczących istotności ich rozmiaru podczas wykonywania rozmaitych codziennych czynności. Te rozmyślania nie są jedynie domeną osób z penisem, a dotyczą również tych z pochwą.

Czy pochwa może być za ciasna?

Natura przystosowała pochwę do prokreacji. Zazwyczaj powinna być odpowiednich rozmiarów, żeby zmieścił się w niej członek podczas stosunku czy dziecko w trakcie porodu. Z tego wynika, że pochwa nie może być anatomicznie zbyt ciasna. Jednak warto zaznaczyć, że na ciasnotę pochwy ma wpływ wiele czynników.

Od czego zależy rozmiar pochwy?

Kształt oraz napięcie pochwy zmieniają się przez całe życie. Przyczyną zmian są m.in. wahania hormonalne. Jest to widoczne podczas cyklu menstruacyjnego. Gdy organizm zbliża się do owulacji, następuje wzrost poziomu estrogenów. Wówczas pochwa jest lepiej nawilżona oraz bardziej elastyczna. Przed miesiączką spada poziom estrogenów w organizmie, co powoduje wysuszenie błon śluzowych pochwy i poczucie ciasności. Może się również pojawić nieprzyjemne pieczenie czy swędzenie, ból przy wykonywaniu codziennych czynności, a także drobne krwawienie z dróg rodnych. Z tego samego powodu można odczuwać ciasność pochwy podczas menopauzy.

Zmiany w pochwie są również dostrzegalne podczas ciąży. W pierwszym trymestrze często pojawia się obrzęk tkanek pochwy. Zwiększenie ukrwienia układu rozrodczego może wywoływać uczucie ciasności pochwy. Podczas ciąży narząd powinien rosnąć i rozszerzać się, by przygotować się do porodu. Najczęściej pochwa wraca do swojej normalnej wielkości po narodzinach dziecka. Można odczuwać zmiany m.in. po rozdarciu czy nacięciu krocza podczas porodu.

Na zmianę rozmiaru pochwy wpływa również podniecenie. Narząd rozszerza i wydłuża się, przygotowując się do penetracji. Wówczas zostaje również wydzielany śluz pochwowy, który pełni funkcję naturalnego środka nawilżającego.

Ciasnota pochwy może być również powodowana wrodzonymi wadami układu rozrodczego, występującymi infekcjami czy chorobami, a także urazami.

Częstą dolegliwością, która powoduje ciasność pochwy jest pochwica. Dochodzi wówczas do mimowolnego skurczu mięśni dna macicy, co uniemożliwia penetrację, włożenie do pochwy tamponu, wziernika czy palca. Zaburzenie ma podłoże psychologiczne. Najczęściej dotyczy osób po traumatycznych przeżyciach w sferze seksualnej, np. pojawia się u ofiar gwałtu czy molestowania.

Co w przypadku zbyt ciasnej pochwy?

Choć niektóre powody mogą wydawać się błahe, nie warto ich lekceważyć. Zawsze dobrze dbać o dobrostan swój oraz swojego partnera. Co więcej, należy skonsultować się ze specjalistą w przypadku pojawienia się każdego niepokojącego objawu.

W przypadku poczucia ciasności pochwy z przyczyn naturalnych najczęściej wystarczy zadbać o odpowiednie rozluźnienie mięśni. W takim przypadku lekarz powinien zalecić odpowiednie ćwiczenia, np. za pomocą specjalnych rozszerzaczy pochwy.

Ważne jest również nawilżenie. Lekarz może przepisać preparaty, które pomogą wyrównać gospodarkę hormonalną oraz pracę układu rozrodczego. Podczas zbliżeń warto korzystać z niewywołujących podrażnień lubrykantów.

Każda infekcja czy choroba powinna zostać zgłoszona lekarzowi. Dopiero po zebraniu odpowiednich danych można zastosować leczenie i przywrócić poczucie komfortu. W przypadku pochwicy konieczna będzie terapia z seksuologiem.

Warto pamiętać o wzmacnianiu mięśni Kegla. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom mogą ułatwić poród oraz przyśpieszyć powrót do naturalnego rozmiaru po urodzeniu dziecka. Co więcej, wpływają na zwiększenie satysfakcji seksualnej. Zmniejszają również ryzyko wystąpienia m.in. nietrzymania moczu.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya – skuteczna antykoncepcja mechaniczna do samodzielnego stosowania. Odpowiednia dla 98% kobiet.

Komputer cyklu cyclotest do szybkiego wyznaczania dni płodnych i niepłodnych w celach antykoncepcyjnych oraz /lub w staraniach o dziecko

 

 

Translate »