, Test ciążowy, rodzaje, czułość, skuteczność, Naturalna Płodność

Test ciążowy  – test pozwalający wykryć (najczęściej w moczu) produkowaną przez trofoblast gonadotropinękosmówkową (hCG), której pojawienie się świadczy o zagnieżdżeniu się jaja płodowego (Blastocysty) w błonieśluzowej macicy. Do zagnieżdżenia trofoblastu dochodzi w 7 dniu od zapłodnieniai od tego momentu poziom hCGwzrasta aż do 2 – 3 miesiąca ciąży po czym zaczyna spadać, aż do momentu porodu.

Istnieją trzy rodzaje testów:

· domowy test ciążowy, który jest do zakupienia w aptece i służy do samodzielnego wykonania. Przed jego wykonaniem należy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją jego wykonania. Uważa się, że w około 90% dodatni test ciążowy świadczy o ciąży. W zależności od czułości testu, wynik dodatni występuje:

· czułość jest mniejsza od 500 IU/l – wyniku dodatniego (czyli wykazania hCG) można się spodziewać 10 dni po zapłodnieniu (czyli u kobiety mającej regularne 28 dniowe cykle, licząc że do zapłodnienia doszło w momencie owulacji czyli 14 dnia cyklu, test będzie dodatni od 24 dnia cyklu, czyli 4 dni przed spodziewaną miesiączką)

· czułość 500-800 IU/l – wynik dodatni 14 dni od momentu zapłodnienia (czyli analogicznie wyniku dodatniego można się spodziewać w momencie spodziewanej miesiączki)

· czułość powyżej 800 IU/l wynik dodatni występuje po 3 tygodniach, a więc 7 dni po planowanej miesiączce

Wykonując powtarzalne codzienne wykonywanie testu ciążowego, można w sposób dokładny wyznaczyć datę zapłodnienia i tym samym termin porodu. W przypadku testów ultraczułych (o czułości poniżej 500IU/l), od pierwszego dnia w którym test wyszedł dodatnio, należy odjąć 7 dni co wyznaczy datę zapłodnienia. Od tego momentu ciąża trwa 280 dni czyli dziesięć miesięcy księżycowych. Jeżeli test wypadł ujemnie należy go powtórzyć po 1 – 2 tygodniach, uzyskanie po raz drugi wyniku ujemnego praktycznie wyklucza ciążę.

· laboratoryjny test moczu cechuje się wyższą czułością (praktycznie 100% 7 dni po zapłodnieniu, czyli tydzień przed planowaną miesiączką) jest jednak bardziej długotrwały i musi być wykonany w warunkach specjalistycznych

· laboratoryjny test krwi cechuje się podobną czułością jak laboratoryjny test moczu.

Kobieta podejrzewająca ciążę, ma możliwość jej potwierdzenia od 7 dnia od zapłodnienia, kiedy nie występują żadne inne objawy, wykonując ultraczuły test domowy, bądź laboratoryjny test moczu lub krwi. Należy jednak pamiętać o bezwzględnym i rygorystycznym postępowaniu zgodnie z instrukcją lub skorzystaniu z metod laboratoryjnych.

Informacje pochodzą ze strony wikipedia.pl

, Test ciążowy, rodzaje, czułość, skuteczność, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep

Planujesz dziecko ? Szukasz Bezpiecznej Antykoncepcji ?

marker20 (3)

Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: