Twardy brzuch w ciąży – przyczyny

Twardy brzuch w ciąży

Twardy brzuch w ciąży

Podczas ciąży ciało ulega zmianom. Warto je obserwować i zwracać uwagę na każdy symptom. Jednym z nich jest twardy brzuch. Kiedy jest to normalne, a w jakich przypadkach należy natychmiastowo skonsultować się z lekarzem? Dlaczego twardnieje brzuch w ciąży?

Twardy brzuch w ciąży – przyczyny

Najczęściej twardnienie brzucha odczuwa się około 20. tygodnia ciąży. W tym okresie stanowi on fizjologiczny, naturalny objaw prawidłowo rozwijającej się ciąży i nie powinien niepokoić. Jest to spowodowane występowaniem skurczów Braxtona-Hicksa, czyli tzw. skurczów przepowiadających, które mają na celu przygotowanie macicy do nadchodzącego porodu. Skurcze rozpoczynają się w górnej części brzucha i stopniowo schodzą do dolnej partii. Trwają krótko (około pół minuty), jednak wraz z zaawansowaniem ciąży mogą dłużej się utrzymywać i coraz częściej występować.

Jak postępować, gdy twardnieje brzuch w ciąży?

Podstawowym sposobem na poradzenie sobie z twardym brzucha w ciąży jest zadbanie o odpoczynek. Warto powstrzymać się od wszelkich obciążających organizm aktywności. Dobrze ułożyć się w komfortowej pozycji, najlepiej leżącej, ponieważ stanie może wpływać na nasilenie twardnienia. Można położyć wyżej nogi np. ułożyć je na poduszkach czy podeprzeć je o oparcie kanapy.

Warto otworzyć okna, żeby wpuścić do pokoju świeże powietrze oraz zadbać o miarowe, spokojne oddychanie. Ćwiczenia oddechowe są bardzo pomocne, ponieważ dotlenienie organizmu powoduje rozluźnienie mięśni.

Polecana jest również kąpiel w ciepłej, lecz nie gorącej, wodzie. Taki zabieg może działać rozkurczowo na mięśnie i będzie pomocny w przypadku twardniejącego brzucha.

Niewskazany jest masaż brzucha. Nawet delikatne ruchy mogą pobudzić ruchy dziecka i spowodować nasilenie się skurczów.

Odwodnienie może również wpływać na twardnienie brzucha, dlatego warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Codziennie powinno się wypijać około dwóch litrów wody. Niektórzy ginekolodzy zalecają przyjmowanie magnezu, co bywa pomocne w przypadku silnych skurczów. Przy wyborze preparatu trzeba skonsultować się ze specjalistą, co pozwoli uniknąć skutków ubocznych i dobrać prawidłową dawkę suplementu.

Kiedy zwrócić się do lekarza?

Warto obserwować swoje ciało podczas ciąży. Można prowadzić dziennik, w którym zapisuje się występowanie skurczów, a także czas ich trwania oraz stopień nasilenia. Takie monitorowanie pozwoli zauważyć niepokojące oznaki.

W przypadku wystąpienia dodatkowych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Symptomy mogą obejmować: nasilający się i długotrwały ból, krwawienie z dróg rodnych, nagły spadek aktywności dziecka, poczucie kłucia w brzuchu, odejście czopu czy wód płodowych. Co więcej, jeśli wraz z upływem czasu brzuch nie przestaje być twardy, również trzeba skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj także:

Test owulacyjny wielokrotnego użytku do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych na podstawie kropli śliny. Wyrób medyczny.

Antykoncepcja po porodzie i dla kobiet karmiących piersią – wkładka dopochwowa diafragma Caya do samodzielnego zakładania

 

Translate »