, Kwas foliowy – dlaczego ma tak korzystny wpływ na organizm kobiety, Naturalna PłodnośćKwas foliowy – dlaczego ma tak korzystny wpływ na organizm kobiety

Co to jest kwas foliowy
Kwas foliowy jest witaminą z grupy witamin B.
Występuje w żywności w postaci folianów. Zawierają go warzywa ciemnozielone i pomarańczowe (fasolka, kapusta,szparagi, sałata, brukselka, kalafior, marchew) a z owoców pomarańcze i banany. Bogatym źródłem kwasu foliowego jesttakże wątróbka, lecz pełni ona funkcjęmagazynu” w organizmie i może zawierać również substancje szkodliwe. Dlategoniewskazane jest spożywanie jej w dużych ilościach.
Poza tym kwas foliowy jest dostępny w tabletkach zawierających wyłącznie kwas foliowy oraz preparatachwielowitaminowych.
Na rynku dostępne również produkty wzbogacane w kwas foliowy, jak na przykład niektóre płatki śniadaniowe i soki.
Co możesz zrobić, żeby spożywać wystarczającą ilość kwasu foliowego?
Aby uchronić swoje dziecko przed wadami cewy nerwowej, potrzebujesz 3 x więcej kwasu foliowego niż możesz uzyskać znormalnej diety. Z tego powodu, jeśli możesz zajść w ciążę, powinnaś codziennie zażywać 0,4 mg kwasu foliowego orazjeść więcej produktów, które zawierają foliany pamiętając, że długie gotowanie niszczy większość kwasu foliowego.
Jeżeli urodziłaś już dziecko z wadą cewy nerwowej lub w rodzinie Twojej lub Twojego partnera rodziły się dzieci z wadącewy nerwowej powinnaś zgłosić się do poradni genetycznej co najmniej 4 tygodnie przed następną ciążą rozpocząćzażywanie dawki 4 mg kwasu foliowego.
Kiedy powinnaś zacząć zażywać kwas foliowy?
Gdy przypuszczasz, że możesz zajść w ciążę, niezależnie od tego, czy planujesz dziecko czy nie, powinnaś codzienniezażywać 0,4 mg kwasu foliowego. Jest to potrzebne, ponieważ układ nerwowy dziecka rozwija się w pierwszychtygodniach ciąży, zanim nawet uświadomisz sobie, że zostaniesz matką.
Kwas foliowy powinnaś przyjmować co najmniej 4 tygodnie przed ciążą aż do 12 tygodnia ciąży, aby mieć pewność, że wtwojej krwi jest dostatecznie dużo kwasu foliowego we właściwym czasie.
Czy zażywanie kwasu foliowego w tabletkach jest rzeczywiście konieczne
Tak, ponieważ trudno będzie ci zjeść codziennie tyle produktów o wysokiej zawartości kwasu foliowego, aby pokryćzwiększone potrzeby i wspomóc zapobieganie wadom cewy nerwowej (na przykład musiałabyś zjeść 0.5 kg kapustydziennie). Poza tym musisz wziąć pod uwagę, że długotrwałe przechowywanie żywności i gotowanie warzyw niszczy kwasfoliowy.
Czy kwas foliowy może być szkodliwy
Nie, kwas foliowy nie ma żadnych efektów ubocznych. W dawce nie większej niż 0,4 mg może być stosowany przez wielelat tak, jak inne witaminy. Ma poza tym korzystne działanie w zapobieganiu chorobom serca i miażdżycy. Duże dawkikwasu foliowego mogą maskować jeden z rodzajów niedokrwistości, dlatego osoby stosujące dawki większe niż 0,4 mgdziennie powinny być pod opieką lekarską.
Jeśli na stałe bierzesz jakieś leki, powinnaś skonsultować się z lekarzem, czy nie ma przeciwwskazań do stosowaniakwasu foliowego.
Kobiety chore na padaczkę powinny uzgodnić z lekarzem prowadzącym dawkę kwasu foliowego, jaką mogą przyjmować,ponieważ może on osłabiać działanie leków przeciwdrgawkowych
Co robić, jeśli już jesteś w ciąży?
Jeśli stwierdziłaś, że jesteś w ciąży, powinnaś natychmiast zacząć brać kwas foliowy w dawce nie mniejszej niż 0,4 mgdziennie i kontynuować terapię aż do końca 12 tygodnia ciąży.Ale nie martw się, jeśli jesteś w bardziej zaawansowanejciąży niż 12 tygodni i nie zażywałaś kwasu foliowegopamiętaj, że większość dzieci pomimo to rodzi się zdrowa.
Gdzie można kupić kwas foliowy
Kwas foliowy (Acidum folicum) w tabletkach lub jako składnik preparatów wielowitaminowych zawierających dawkę 0,4 mg (= 400 mikrogram = 400 ľg = 0,0004g) kwasu foliowego można kupić bez recepty w każdej aptece.
Informacje pochodzą ze strony Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
, Kwas foliowy – dlaczego ma tak korzystny wpływ na organizm kobiety, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep

Planujesz dziecko ? Szukasz Bezpiecznej Antykoncepcji ?

marker20 (3)

Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: