Jakich zabiegów kosmetycznych nie należy wykonywać w ciąży

Jakich zabiegow kosmetycznych nie nalezy wykonywać w ciąży

Jakich zabiegow kosmetycznych nie nalezy wykonywać w ciąży

Kobiety w ciąży borykają się z wieloma zmianami w ciele, które zachodzą pod wpływem pracy hormonów. Tym samym można zauważyć zmiany w swoim zdrowiu psychicznym. Radzenie sobie ze sprzecznymi emocjami, lękami i zmienianiem się organizmu może być niezwykle obciążające dla kobiecego umysłu z powodu presji, jaką społeczeństwo może wywierać na kobiety, aby wyglądały „idealnie”. Te kosmetyczne i hormonalne zmiany często prowadzą do rozważania przez kobiety zabiegów chirurgicznych i kosmetycznych podczas ciąży, aby poprawić swój wygląd w nadziei na poprawę samopoczucia. Które procedury są bezpieczne? A których lepiej nie wykonywać w trakcie ciąży?

Jakich zabiegów kosmetycznych nie należy wykonywać w ciąży?

Na początku warto przyjrzeć się miejscowym lekom znieczulającym. Głównymi problemami związanymi ze stosowaniem wstrzykiwanych leków znieczulających u pacjentek w ciąży są wielkość transferu łożyska i możliwość działania teratogennego. W związku z tym istnieje ryzyko zagrożenia dla rozwijającego się dziecka. Żylaki rozwijające się w czasie ciąży mają duże prawdopodobieństwo samoistnej poprawy po porodzie. Dlatego wskazane jest odczekanie od 6 do 12 miesięcy po ciąży przed rozpoczęciem ich leczenia, czyli skleroterapii. Dane dotyczące bezpieczeństwa roztworów obliterujących u kobiet w ciąży są bardzo ograniczone. Jednak roztwory te mogą przenikać przez łożysko, a skleroterapia jest bezwzględnym przeciwwskazaniem w pierwszym trymestrze i po 36. tygodniu ciąży. Laseroterapia jest stosunkowo bezpieczna u pacjentek w ciąży, gdy jest ona wykorzystywana do leczenia różnych schorzeń. Jednak laser i intensywna terapia światłem pulsacyjnym nie są wskazane do zabiegów kosmetycznych w czasie ciąży ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa. Zasadniczo nie zaleca się trwałego usuwania włosów za pomocą laseroterapii lub elektrolizy w czasie ciąży ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa. Istnieje teoretyczna obawa dotycząca elektrolizy, ponieważ płyn owodniowy jest przewodnikiem prądu galwanicznego. W okresie ciąży zaleca się pacjentkom leczenie nadmiernego wzrostu włosów za pomocą wosku, golenia i kremów do depilacji.

Jakie zabiegi kosmetyczne można wykonywać w ciąży?

Chociaż zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne są bezpieczne dla organizmu i nie mogą zaszkodzić płodowi, zdecydowanie zalecane jest, żeby ciężarna poczekała z tymi procedurami do momentu porodu. Związane jest to z niewystarczającą ilością badań i wynikających z nich danych. Najczęstsze drobne zabiegi obejmują usuwanie wykwitów skórnych za pomocą wycinania, golenia lub krioterapii, usuwania innych łagodnych zmian, takich jak rogowacenie łojotokowe i dermatoza grudkowata czarna, golenia lub usuwania znamion oraz naczyniaków za pomocą elektrokoagulacji lub radiochirurgii. Procedury te mają długą historię bezpieczeństwa u pacjentek w ciąży. Chociaż nie ma wystarczających dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa, peelingi są ogólnie uważane za bezpieczne ze względu na znikomą penetrację skóry. Wyjątek stanowią peelingi z kwasem salicylowym, który ma wyższy współczynnik wchłaniania. Toksyna botulinowa typu A (potocznie zwana botoksem) ma zastosowanie zarówno kosmetyczne, jak i medyczne. Aktualne dane sugerują, ale nie całkowicie potwierdzają, że toksyna nie osiąga znaczących stężeń ogólnoustrojowych, jeśli jest prawidłowo wstrzykiwana domięśniowo lub śródskórnie. Ponadto wielkość cząsteczki toksyny sprawia, że ​​jest mało prawdopodobne, aby przekroczyła barierę łożyskową.

Jak dbać o siebie w ciąży?

Należy pamiętać, że wiele zabiegów kosmetycznych nadal ma nieznane skutki uboczne, a nawet może wpływać na równowagę fizyczną i hormonalną w organizmie, która jest niezbędna do gojenia. Dla kobiet w ciąży ważne jest, aby regularnie dbać o skórę, zdrową dietę i odpowiednie ćwiczenia, co pozwala pielęgnować zdrowie swoje i dziecka. Jeśli pojawiają się zmiany w skórze np. przebarwienia czy rozstępy, można rozważyć wypróbowanie dedykowanych dla ciężarnych produktów do pielęgnacji skóry lub korzystać z naturalnych maseł i olejków, które pomogą w produkcji kolagenu i wyleczeniu blizn towarzyszących ciąży. Zdrowa dieta bogata w zielone warzywa liściaste i owoce na bazie wody jest również pomocna w poprawie kolorytu i tekstury skóry, a także w utrzymaniu prawidłowej wagi w okresie ciąży. Ćwiczenia są również istotne, ale należy je wykonywać z umiarem. Szczególnie polecane są codzienne spacery, ponieważ pomagają utrzymać serce w zdrowiu i pomogą uniknąć żylaków. Przeczytaj także: Tester Afrodyta do wyznaczania dni płodnych na podstawie kropli śliny. Badania kliniczne – Skuteczność 98%. Monitor płodności cyclotest mySense na smarton z darmową APLIKACJĄ w j. polskim do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych – do stosowania w celach antykoncepcyjnych i/lub planowania ciąży 

Translate »